1. Новини Закарпаття
  2. >

Мукачівська єпархія відзначає ювілей - 250 років з дня заснування

14.04.2021 15:18 Культура

2021 рік Мукачівська греко-католицька єпархія відзначає як ювілейний рік.

2021 рік Мукачівська греко-католицька єпархія відзначає як ювілейний рік.

Основну причину святкування та низку інших поточних ювілеїв представив Ватиканському радіо отець Олексій Курзаков, який походить із Закарпаття та є членом Словацької провінції Товариства Ісуса. В даний час він є аспірантом канонічного права в Папському східному інституті в Римі.

Мукачівська греко-католицька єпархія в Закарпатській області вступила у свій ювілейний 2021 рік, відзначаючи кілька ювілеїв. Перш за все, це 250 років з часу його канонічного встановлення в 1771 році. Водночас ми відзначаємо 375 років Ужгородської унії. Цей союз був закритий в 1646 р. І відновив єдність з Апостольським Престолом у Римі.

Через 125 років після створення Ужгородської унії імператриця Марія Терезія домоглася створення єпархії за папи Римського Климента XIV. Він встановив його 19 вересня 1771 року за допомогою бика Eximia Regalium principium.

Це важливі історичні та радісні події для інших східно-католицьких церков, які походять від Ужгородської унії, тобто від історичних мукачівських герцогів. Мукачівська греко-католицька церква - мати греко-католицьких церков Словаччини, Угорщини, Чехії, США, а також греко-католицької словацької єпархії святих Кирила та Мефодія візантійського обряду в Канаді.

Ужгородська спілка

Ужгородська унія була офіційним актом відновлення повного церковного спілкування між Мукачівською єпархією візантійського обряду та вселенською католицькою церквою. У 17 столітті вона також включала територію нинішньої Греко-католицької церкви в Словаччині, Угорщині, а також частину нинішньої Румунії. Причиною цього став римсько-католицький єпископ Ягера Юрай Якушич. Під його керівництвом 24 квітня 1646 р. 63 русинські священики із Закарпаття приєдналися до унії в родині Другетів в Ужгороді.

Сьогодні можна сказати, що Ужгородська унія та канонічне створення Мукачівської греко-католицької єпархії мають кілька видимих ​​плодів. Перш за все, це греко-католицькі церкви Центрального та Східного регіону Європи та за її межами. Це східно-католицькі церкви з багатим історичним досвідом, власною традицією, як літургійно-духовною, так і культурно-соціальною. Кожен з них виконує свою місію і проголошує Царство Боже.

Святкування як молитва подяки

Багатством усіх церков Ужгородської унії є покоління шанувальників віри та мучеників 20 століття, серед яких виділяється наш єпископ-мученик, пастух Мукачівської церкви, блаженний Теодор Ромжа. У цей ювілейний рік, 2021, ми святкуємо 110 років від дня його народження, 85 років від священичого сану та 20 років від його беатифікації святим Папою Іваном Павлом ІІ.

Крім того, в цьому ювілейному році відзначається 30-річчя повернення Ужгородського собору, який використовувався православною церквою Московського патріархату за часів тоталітарного режиму Радянського Союзу.

Перш за все, цей ювілейний рік святкується у греко-католицькій церкві Мукачева в дусі молитви та подяки за всі дари та ласки, які ми отримали від Господа, особливо через наших предків, шанувальників та мучеників Христової Церкви.

У минулому кілька віруючих, священиків та єпископів зазнали переслідувань та мученицької смерті за єдність віри та Церкви, за єдність зі Святішим Отцем, єпископом Риму та наступником апостола Петра. Вони є для нас справжніми апостолами доброї новини про Христа та Його воскресіння. Приклади їхньої живої віри, життя та смерті - це для нас благодать і свобода, якими ми користуємось і за що ми їм дуже вдячні. У грудні 2019 року Папа Франциск прийняв на спеціальній аудієнції в базиліці Святого Петра в Римі близько 1000 паломників із Закарпатської області і назвав нашу єпархію Церквою мучеників.

Іоан Базілович та інші особистості

Інші ювілеї, які ми відзначаємо, включають 200 років від смерті Базіловича, найважливішої фігури в монастирському житті та одного з перших істориків Мукачівської церкви.

У цей ювілейний 2021 рік ми також згадуємо 100 років від дня народження двох видатних єпископів Мукачівської єпархії, ординарія Івана Семеді та його помічника єпископа Івана Маргітича, а також 100 років з дня прибуття сестер Василіянок в єпархію та 100 років з часу виходу єпархіального журналу «Благовістник».

З любов’ю та молитвою ми згадуємо 45 років від священичого свячення покійного єпископа Мілана Шашіка, ординарія Мукачівської єпархії, який раптово помер минулого року. Його колишній єпископ-помічник та нинішній апостольський адміністратор Ніл Лущак у цей ювілейний рік святкуватиме 25 років з дня свячення.

Ювілейні індульгенції для паломників

Протягом усього ювілейного 2021 року Святий Престол призначив Ужгородський собор Воздвиження Чесного Хреста разом з десятьма іншими церквами Мукачівської єпархії місцями відпусту. Протягом усієї єпархії протягом цього ювілейного року плануються різні урочистості та заходи.

Нагадаємо, Свята 14 квітня 2021: історія, факти, традиції.

Читайте на ГК:"Все пройде легенько!": на Закарпатті переправники обманули п’ятьох чоловіків, які хотіли потрапити в Угорщину (ВІДЕО)
Читайте на ГК:"Їх ловлять на вулицях і пакують в машини": мобілізація в Україні й чому потрібно "стріляти в коліно" чоловікам?
Читайте на ГК:Цей овоч дорожчав найбільше, його вибирали з гіркою бідою: ціна картоплі у магазинах Закарпаття побила рекорд
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська