1. Головна
  2. >
  3. Культура

Сьогодні свято Благовіщення: що можна робити та чого краще уникати

399
Культура Закарпаття

Великим гріхом вважалося на Благовіщення позичати вогонь.

Сьогодні свято Благовіщення: що можна робити та чого краще уникати

7 квітня українці відзначають Благовіщення. Поряд з Великоднем це - найбільше весняне свято, повідомило ТСН.

7 квітня: що не можна робити 

Відомий український етнограф Василь Скуратівський у книжці "Місяцелік" пише, що раніше селяни з особливою пошаною ставилися до нього, оскільки вважали, що Бог у цей день благословляє всі рослини, а тому було за великий гріх братися за будь-яку роботу. Особливо застерігали вагітних жінок, бо як працюватимуть, то, мовляв, відріжуть ногу своїй дитині.

Також існує повір'я, що навіть птиця на Благовіщення не в'є гнізда. За легендою, зозуля тому не має свого кубла й підкидає яйця в інші, що колись на свято вила гніздо. 

Цього дня господарі намагалися не брати яєць з кубел, бо вірили, що якщо доторкнутися до них рукою, то начебто вилуплюватимуться курчата з двома головами. 

Великим гріхом вважалося на Благовіщення позичати вогонь. Цей звичай зафіксований на всій території України.

7 квітня: варто зробити 

Щоб корови давали багато молока, ввечері, напередодні Благовіщення, наповнювали відра й дійниці водою, убезпечувались од відьом засівання маком-самосієм хлівів, спалювали старі постоли чи капелюхи, а попіл давали тим тваринам, які не звикали до пасовиськ. Крім того, в цей день намагалися не впускати до своїх осель чужих жінок і дівчат, щоб вони нібито "лиха не принесли". 

Якщо корова чи овечка приносили приплід на Благовіщення, то деякі селяни одразу ж різали його, "бо з таких добра не ждати".

Благовіщення 2021: як святкувати, традиції і прикмети свята

Якщо дівчата зустрічали ластівку, то брали в жменю землю й несли її на в город, щоб посіяти, — на тому місці обов'язково мав зійти кріп.

На Поліссі були переконані: якщо закопати в кінці посіву проскурку, то град обійде стороною таке збіжжя.

Особливі надії з цим святом пов'язували й пасічники. Дехто кидав у мед проскурку і підгодовував комах, щоб зубастими були; інші до медової сити (мед, розведений водою, або медовий відвар на воді - ред.) додавали червоного перцю і давали бджолам, щоб були здоровими.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber