1. Головна
  2. >
  3. Культура

Де на Закарпатті жив Шаркань: в мережі розповіли цікаві дані про древнього дракона

2225
Культура Новини Хуста

У карпатській міфології це дракон зі змієподібним тілом і крилами.

Де на Закарпатті жив Шаркань: в мережі розповіли цікаві дані про древнього дракона

Деталями поділився в мережі Фейсбук туризмознавець Федір Шандор.

1. Шаркань (Sarkany) - дванадцятиголовий дракон в Закарпатті, що жив у печерах біля Хуста, Велятина та Арданово. У карпатській міфології дракон зі змієподібним тілом і крилами.

Є два види: Шаркань - чудовисько з великою кількістю (три, сім, дев'ять, дванадцять) голів, ворог героя в битві, дуже часто - мешканець і володар замку. Також, відомі повір'я про одноголового шарканя - як одиного з помічників чаклуна (шамана) талтоша.

Шаркань - це величезний крилатий дракон, розміром з дві корови або довжиною в 12 метрів.

Народжується такий дракон з полоза, який прожив сім років в болоті чи степу, де його ніхто не бачив. Вважається, що якщо хто-небудь за цей час його побачить, то він перестає рости. Щороку за час перебування в степу у шарканя приростає по одній голові. Ці величезні дракони потім живуть в лісах і в печерах.

Шаркань - злий і небезпечний дракон: він тягне на собі градові хмари, поїдає людей і худобу, може з'їсти навіть сонце, викликаючи сонячні затемнення. Зокрема, знамените затемнення 1914 року, що збіглося з початком Першої світової війни, пояснювалося на Карпатах підступами шарканя. Шаркань сліпий і сам не бачить, куди йде. Тому ним керує особливий демон - вітряник.

2. Великий дракон (Zömök sárkány) - за легендою жив в Чорному Мочарі поблизу села Дідово Берегівський район, та володів особливим видом магії. Величезна чорна змія, з якої при появі крил виростав Шаркань.

3. Змій Веремій - жив біля річки Дунай по якій дістався до Латориці, де і поселився поблизу гори Чернеча у місцевих печерах..."Засів змій Веремій на горі Чернечій на воді латорицькій — людям на велике горе. Сім голів мав, діток з'їдав".

4. Балаур (Balaur) - в трансільванській та волоській міфології істота, схожа на дракона. Балаур може досягати великих розмірів, він схожий на дракона з крилами, ногами і великою кількістю голів (зазвичай трьома, іноді сім'ю або дванадцятьма).

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber