1. Новини Закарпаття
  2. >

Стрітення Господнє: традиції, історія, прикмети

15.02.2021 14:51 Культура

У понеділок, 15 лютого, християни відзначають Стрітення Господнє - одне з найголовніших свят православного світу.

У понеділок, 15 лютого, християни відзначають Стрітення Господнє - одне з найголовніших свят православного світу.

Свято Стрітення Господнього є одним з двунадесятих, тобто головних у церковному році. Воно щороку відзначається 15 лютого і присвячене принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм, повідомив Кореспондент.

У перекладі з церковнослов'янської слово "стрітення" означає "зустріч". Мається на увазі зустріч Старого і Нового Заповітів.

 Історія 

Свято присвячене принесенню немовляти Ісуса в Єрусалимський храм. За переказами, після Різдва Христового святе сімейство проживало у Вифлеємі. А на 40-й день Йосип і Марія вирушили в Єрусалим, щоб виконати припис закону. За Старим Заповітом, жінці, яка народила хлопчика, протягом 40 днів заборонялося входити в храм. А після закінчення цього терміну сім'я повинна була принести Господу вдячну й очисну жертву - однорічне ягня і голуба. Діву Марію і Йосипа в храмі зустрів 360-річний старець Симеон Богоприємець, який отримав знак, що не помре до тих пір, аж поки не побачить Спасителя, обіцяного пророцтвом Ісаї. Узявши в руки немовля Симеон заявив, що це Син Божий, і назвав його Месією. Свято знаменує собою сполучну ланку між Старим і Новим заповітами. А заодно - зустріч людства з Христом.

Традиції 

У цей день у храмі проводиться святкове богослужіння, яке включає освячення церковних свічок. Наші предки вірили, що стрітенські свічки допомагають захистити будинок від пожеж і блискавок. У будинку запалювали стрітенську свічку, коли за вікном вирувала негода. Також запалювати стрітенську свічу дозволяється:Коли у світі відбуваються страшні природні катастрофи.Коли поруч почалася пожежа.Коли породілля під час пологів не може вивільнитися від плоду.

Коли людина відходить в інший світ.

На Стрітення освячують воду. Вважається, що вона має цілющі властивості. Стрітенською водою вмиваються, її п'ють, коли відчувають біль, також нею можна натерти хворе місце. Рятує стрітенська вода й від "пристріту". Стрітенською водою напувають домашніх тварин і худобу, щоб не хворіли. Молодь на Стрітення традиційно влаштовувала гуляння.

Заборони 

У цей день заборонено виконувати важку фізичну роботу, а також починати нові справи і відправлятися в далеку дорогу. Також небажано пропускати богослужіння в храмі. 

Прикмети 

Стрітення вважали днем зустрічі зими з весною (старого з новим). У народі вірили, що дві пори року при зустрічі починають сперечатися і той, хто перемагає, продовжує або починає господарювати.

За повір'ям, якщо до вечора потеплішає, то виграла весна, і скоро потеплішає. Якщо ж увечері похолодає, то зима ще затримається на деякий час.     Якщо 15 лютого чисте небо - буде хороший урожай груш і яблук.     Сильний вітер - погана прикмета для тих, хто займається посівами.     Якщо небо зоряне - весна буде пізня.     На Стрітення вранці сніг - урожай ранніх хлібів; опівдні - середніх; якщо надвечір - пізніх.     На Стрітення крапель - врожай на пшеницю, а якщо завірюха, то хліба не буде.

Читайте на ГК:Епідемія грипу косить учнівську молодь на Закарпатті: в громадах один за одним зачиняють освітні заклади
Читайте на ГК:Для закарпатців озвучили важливе повідомлення
Читайте на ГК:Видобуток солі на Закарпатті: для збільшення потужностей необхідний ремонт місцевих автошляхів
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська