1. Новини Закарпаття
  2. >

Секс за згодою: Кримінальний Кодекс України перетерпить зміни

20.12.2018 21:54 Кримінал

11 січня 2019 року, набудуть чинності зміни до Кримінального кодексу України щодо зґвaлтування та сeксуального нaсильства.

11 січня 2019 року, набудуть чинності зміни до Кримінального кодексу України щодо зґвaлтування та сeксуального нaсильства.

Про це повідомляє IA ZIK.

З цього приводу експерти ГО Центр «Жіночі перспективи» психолог Марта Чумало та юрист Галина Федькович провели прес-конференцію, на якій проаналізували ці зміни, представили результати опитування про культуру згоди на сeкс, а також українську версію культового мультфільму «Згода на сeкс: просто, як чай».

Сeкс без згоди визнається зґвaлтуванням відповідно до законодавства десяти країн Європи. Рівно за місяць до цих країн долучиться і Україна. Зміни до Кримінального кодексу відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання нaсильству стосовно жінок і домашньому нaсильству та боротьбу з цими явищами» набирають чинності з 11 грудня 2019 року. Однак багато українців навіть не чули про ці зміни.

«Зміни в Кримінальному законодавстві стосовно сeксуального нaсильства є справді революційними, тому що повністю змінюється ідентифікація дій, які вже визнаються протиправними, і за які особа має нести відповідальність. Сьогодні щодо зґвaлтування та сeксуального нaсильства Україна має стародавнє законодавство, за яким притягнути до кримінальної відповідальності можливо тільки у випадку, якщо було застосування погроз, сили, чи зловживання вразливим станом потерпілої особи», – зазначила юрист Галина Федькович.

Як вона підкреслила, практика Європейського суду має значно сучасніші тенденції: при визначенні чи було вчинене сeксуальне насильство чи ні, головним моментом стає згода потерпілої сторони на ці дії. І відповідно, якщо такої згоди не було, то такі дії – протиправні. Завдяки цим змінам потерпіла сторона не має доводити, що вона не давала згоди на статевий акт, що проти неї було застосовано силу, погрози або ж використано вразливий стан. Тобто зараз основним моментом стає наявність або відсутність згоди потерпілої особи.

Психолог Марта Чумало зазначила, що особливо часто стається сeксуальне нaсильство у шлюбі. І насправді жінки не говорять про це, не йдуть в поліцію: жінки у шлюбі не ідентифікують примушування до сeксу як нaсильство та порушення їх прав, або ж бояться фізичного, психологічного чи матеріального тиску чоловіка.

«Підписуючи документ про одруження, ви не віддається в рабство. Але, на жаль, багато жінок вважає статевий акт обов’язком, який повинні виконувати, не залежно від власних бажань. На жаль, і поліція не хоче розслідувати такі справи сeксуального нaсильства у шлюбі. Важливо пам’ятати, що незгода – це незгода, відсутність незгоди – це також не є згода, і твої права закінчуються там, де починаються права іншого», – акцентувала психолог.

Основне питання, яке дискутується у юридичних колах: яким чином довести наявність чи відсутність згоди. Тобто, оскільки за законом вимагається добровільна згода потерпілої особи, то саме ця згода повинна бути доведеною. У законі не достатньо прописано, яким чином ідентифікувати та довести згоду, оскільки стосовно згоди є лише одна примітка, яка не пояснює все те, що потрібно.

Відповідно до онлайн опитування (охоплено 1220 осіб, переважна більшість опитаних жінки – 80%), проведеного ГО «Центр «Жіночі перспективи» – 56% опитаних не знають про зміни до Кримінального кодексу України щодо зґвалтування та сeксуального нaсильства, тільки 17% осіб повідомили, що їм відомо про ці зміни, 20% – «щось чула/чув», 7% – «не знаю, важко відповісти».

Майже всі охоплені опитуванням (94 %) дали ствердну відповідь на запитання «Чи обов’язково, на вашу думку, отримати згоду іншої людини на сeкс?».

Водночас, тільки 53% респонденток та респондентів відповіли «НІ» на запитання «Чи доводилося вам ініціювати сeкс чи продовжувати займатися сeксом з особою, котра насправді цього не хотіла?», а 26% – відповіли «так» чи «не знаю, важко відповісти». Це свідчить про існування нaсильницьких практик у ceксуальній активності опитаних.

77% осіб відповіли, що жодні умови не можуть допускати сeкс без згоди. Однак 10% респонденток та респондентів вважають, що сeкс без згоди прийнятний, якщо особи перебувають в інтимних стосунках чи тривалий час живуть разом, а також якщо особа на пропозицію сeксу не говорить чітко «Ні».

Тільки 24% охоплених опитуванням осіб повідомили, що ніколи не погоджувались на сeкс, якого не хотіли. Значна частина респонденток та респондентів повідомили, що погоджувалися на сeкс, якого не хотіли за певних умов:

- 51% – через почуття обов’язку перед партнером чи партнеркою, з яким/якою перебували у шлюбі чи інтимних стосунках;

- 23% погоджувались на небажаний сeкс, щоб уникнути образ та звинувачень від ініціатора чи ініціаторки через відмову;

- 16% погоджувались на сeкс через страх втратити партнера чи партнерку;

- 16% погоджувались з інших причин.

Через застосування ініціатором чи ініціаторкою сили чи погрози її застосування, на сeкс погоджувались 8%, а через залежність від ініціатора чи ініціаторки сeксу погоджувались 7%.

У громадській організації зазначили, що опитування не було репрезентативним, а з його результатів не можна робити узагальнюючих висновків щодо всього населення України, однак висновок про те, що культура згоди поки що не є глибинним переконанням та цінністю для українок та українців і невід’ємною частиною нашого життя, є очевидним.

Довідка

Сьогодні сeкс без згоди визнають зґвалтуванням відповідно до законодавства 10 країн Європи. За місяць до цих країн долучається й Україна. Зміни до Кримінального кодексу відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання нaсильству стосовно жінок і домашньому нaсильству та боротьбу з цими явищами» набирають чинності 11.01.2019 року.

Нагадаємо, що відомі причини зниження жіночого лібідо.

Читайте на ГК:Гороскоп на 4 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:“У школах, клубах та майже повсюди де є люди”:  у МВС розповіли про плани щодо системи відеомоніторингу
Читайте на ГК:«Хто не був на фронті, вони на фронті будуть»: Зеленський зробив заяву про мобілізацію в Україні
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська