1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Світ
  4. > >

У Польщі агент російської розвідки завербував понад десяток українців: найменшому завербованому 16 років

29.08.2023 22:08 Без кордонів незвичайно

Частина завербованих — це українці, які приїхали до Польщі після початку війни.

Частина завербованих — це українці, які приїхали до Польщі після початку війни.

Загалом із 16 завербованих російських шпигунів 12-ро є громадянами України.

Як пише польське видання Rzeczpospolita, наймолодшим завербованим є 16-річний українець.

Перших дев'ятьох учасників шпигунської мережі Агентство внутрішньої безпеки Польщі затримало в березні 2023 року, а згодом відбулася ще низка таких затримань. Загалом в руках правоохоронців опинилося 16 осіб, підозрюваних у шпигунстві на користь росії. Мережу виявили після того, як перехожий помітив об’єктив камери серед дерев вздовж залізничної колії. Камера працювала від сонячної енергії, транслювала онлайн-відео, яке відкривалося за допомогою пароля. Завдяки даним камери та телефонним журналам польські слідчі встановили першого учасника мережі, який вказав інших та “опікуна”.

Підозрювані в шпигунстві встановили щонайменше півсотні прихованих камер на важливих трасах і залізничних вузлах Польщі, фіксуючи там рух транспорту з військовою та іншою допомогою для України. Це стосується головним чином ділянок залізничних шляхів у Підкарпатському воєводстві, зокрема, в околицях аеропорту поблизу Жешува. Також вони слідкували за складами, де зберігалися боєприпаси, техніка для України. Отримані зображення та інша інформація передавалися російським спецслужбам. За даними польських силовиків, підозрювані також готувалися до диверсійних дій з метою паралізувати постачання техніки, зброї та допомоги Україні.

На думку колишнього командувача Сухопутними військами Польщі генерала Вальдемара Скшипчака, масштаб діяльності російської шпигунської мережі показує, що “в Польщі є величезна проблема”. Відтак, за словами генерала, польські служби мають проникнути в середовище іноземців зі Сходу та їхні групи в інтернеті. Значна частина українських біженців походить зі сходу України. І саме з цих територій є шпигуни, завербовані ГРУ (Головне розвідувальне управління Росії).  

“Це говорить про те, що в основі цієї співпраці були не лише гроші, а й походження, настрої”, – вважає польський генерал Скшипчак.

Натомість незалежний аналітик спецслужб Ярослав Якимчик вважає, що ГРУ “набрала дилетантів, щоб у разі промаху не було ризику втратити цінні активи у вигляді офіцерів розвідки”. За його словами, завдання та вказівки передавалися дистанційно, а все координував безпосередньо офіцер ГРУ з Москви.

Заступник міністра-координатора секретних служб Польщі Станіслав Жарин додає, що типових для служби вербувань тут не було. Росіяни шукали людей, які б за гроші виконали конкретне замовлення, задокументували його і отримали інше. Жарин також визнав, що "деякі учасники мережі — це люди, які приїхали до Польщі останніми місяцями".

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Польщі затримали розклеювачів із закликами приєднатися до ПВК "Вагнер".

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте на ГК:У Польщі 18-річний українець загинув під час погоні: деталі інциденту
Читайте на ГК:Одна із європейських країн готує зміни для біженців з України: що важливо знати
Читайте на ГК:Європа готується до масштабної війни: поляки масово переселяються до Іспанії