1. Головна
  2. >
  3. Без кордонів

Українців у Польщі почали масово позбавляти статусу UKR: що потрібно знати

292

Після повернення до Польщі біженці реєструються як туристи.

Українців у Польщі почали масово позбавляти статусу UKR: що потрібно знати

Біженці, які повертаються до Польщі, зіштовхуються з проблемою реєстрації як туристи замість біженців, що призводить до втрати пільг. Про це пише «Район.Свалява» з посиланням на польське видання Wyborcza.pl. Жінки, що ненадовго виїжджали до України, повертаючись до Польщі, здивовано дізнаються, що їх ввели в базу даних як туристів, а не біженців.

Одна з українок випадково виявила, що втратила статус тимчасового захисту, коли їй виставили рахунок на лікування її дитини на суму 8 тисяч злотих. Виявилося, що вона втратила статус UKR після поїздки до України для продовження документів на інвалідність свого сина. При поверненні до Польщі їй не вказали статус біженця у документах.

Інша українка розповіла, що повернулася до Польщі з України, її оформили як туристку. При цьому тимчасовий статус залишився активним, але виплати припинилися.

У найгіршому становищі опинились жінки, які приїхали до Польщі з дітьми. Адже пільга "‎500+" (щомісячна допомога на дитину) зникла з їхніх рахунків, а медичні заклади перестали їх приймати.

Польський омбудсмен з прав людини, Марцін Вячек, підтверджує зростання скарг на втрату статусу тимчасового захисту. Він вважає, що проблема полягає в тому, що Прикордонна служба реєструє лише дату виїзду, а не дату повернення. Це ускладнює завдання біженцям довести, що вони перебували за межами Польщі менш як 30 днів. Коли українці повертаються, їх не просять пред'являти електронний документ diia.pl, який підтверджує перебування за кордоном. Прикордонники повинні змінювати статус у реєстрі.

Біженці часто несвідомо втрачають свій статус UKR. Цікаво, що виплати час від часу все ще нараховуються, але потім українці отримують повідомлення про необхідність повернення коштів.

Скасування статусу UKR (PESEL) стає частим випадком серед українців. Тому, щоб уникнути неприємностей з бюрократичною системою Польщі, рекомендується показувати документ diia.pl при поверненні з України на кордоні та уточнювати у прикордонників про зміну статусу у реєстрі.

У разі втрати статусу, посольство рекомендує звертатися до місцевих адміністрацій, які відповідають за видачу статусу, з проханням про його відновлення. Якщо відмовляють, громадян України направляють до Прикордонної служби або регіонального управління з питань іноземців.

Для з'ясування питання можна телефонувати на гарячі лінії:

гаряча лінія відділу у справах іноземців Мазовецького воєводського управління у Варшаві: +48 (22) 695 67 73;

гаряча лінія Управління у Справах іноземців в місті Варшава: +48 47 721 75 75.

Нагадаємо, Доводили закарпатців майже до сказу: чи слід панікувати жителям області? 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber