1. Новини Закарпаття
  2. >

13 куль для непідкупного журналіста-антикорупціонера / Моторошні подробиці замовного вбивства

10.08.2022 09:36 Без кордонів Ексклюзив Голос Карпат

За повідомленнями грецьких та світових ЗМІ, відомий борець з корупцією Гіоргос Караіваз був убитий 9 квітня 2021 року, прямо перед своїм будинком, розташованим по вулиці Аніну, № 24, у красивому та мальовничому передмісті Афін Алімос. 

За повідомленнями грецьких та світових ЗМІ, відомий борець з корупцією Гіоргос Караіваз був убитий 9 квітня 2021 року, прямо перед своїм будинком, розташованим по вулиці Аніну, № 24, у красивому та мальовничому передмісті Афін Алімос. 

З моменту вбивства непідкупного журналіста-антикорупціонера пройшло вже більше року, але цей гучний і ще нерозкритий злочин сучасної мафії продовжує хвилювати його побратимів по перу в різних країнах Європи. Так, наприклад, журналісти швейцарської газети Neue Zürcher Zeitung не стали шукати якогось особливого інформаційного приводу для того, щоб ще раз нагадати своїм читачам про те, що вбивство грецького журналіста-антикорупціонера так і залишилося нерозкритим і що його безневинно пролита кров волає до небес, вимагаючи справедливого покарання не тільки для його вбивць,  але і для головних замовників цього одіозного мафіозного злочину. Намагаючись внести ясність до обставин цієї заплутаної справи, швейцарські журналісти знову присвятили  вбивству  Гіоргоса Караіваза ґрунтовну статтю, стверджуючи, що цей підлий і цинічний злочин може бути пов'язаний з його численними статтями та журналістськими розслідуваннями про корупцію в найвищих сферах грецького політикуму, а також у вищих органах національної поліції. 

Зокрема, автори статті наводять докази того, що цей принциповий і непідкупний грецький журналіст неодноразово писав про втручання відомих  політиків і міністрів у дуже заплутаній неоднозначній справі видатного актора і режисера Димитріса Лігнадіса (тодішнього директора Грецького Національного Театру), обвинуваченого у зґвалтуванні чотирьох неповнолітніх. До того ж, швейцарські журналісти нагадують своїм читачам, що цей відомий режисер і актор був замішаний у низці скандалів про зловживання владою, а непідкупний і нещадний викривач Гіоргос Караіваз неодноразово стверджував, що Димитрісу Лігнадісу вдавалося виходити сухим з ​​води тільки тому, що у нього був солідний політичний дах в особі консервативних політиків. Примітно, що за день до того, як його вбили, Караіваз повідомив по телебаченню, що ті ж високопоставлені покровителі з грецького політикуму та національної поліції дали Лігнадісу час, щоб знищити всі докази його злочинів.

Слід зазначити, що Neue Zürcher Zeitung не єдина західноєвропейська газета, яка вважає, що вбивство Гіоргоса Караіваса може бути пов'язане з мафіозними колами та високопоставленими політиками, нібито замішаними в горезвісному "кришуванні" справи Димитріса Лігнадіса, а також і інших гучних справ про відмивання грошей та вимагання коштів в обмін на захист від своїх же надісланих рекетирів, контрабанді, лихварстві, незаконній торгівлі вогнепальною зброєю та важким озброєнням, ювенальної проституції, торгівлі наркотиками та навіть білим м'ясом неповнолітніх сексуальних рабинь із країн Східної Європи. Так, наприклад, і  журналісти французької газети Liberation намагаються довести у своїй нещодавній статті можливий зв'язок цього нерозкритого замовного вбивства зі справою того ж  Димитріса Лігнадіса, в якому нібито були замішані найвищі політики, колишні і чинні міністри, бізнесмени, відставні та чинні офіцери поліції, корумповані судді та навіть деякі високі  представники грецького православного духовенства.

 З нашого боку, ця стаття є також проявом професійної журналістської солідарності із загиблим при виконанні колегою по перу з Греції, даниною найглибшої поваги до його пам'яті, горіння та самопожертви в ім'я служіння професійному обов'язку.

Свідчення очевидців - моторошні подробиці замовного вбивства

Двоє очевидців з сусідів Гіоргоса Караіваза  повідомили поліції, а потім і глядачам телеканалу Мега, що це вражаюче своєю підлістю і цинічністю вбивство  відбулося приблизно о 14.15, фактично по прибуттю  журналіста-антикорупціонера за місцем свого проживання . За їхніми словами, журналіст тільки встиг припаркувати свою машину біля входу в під'їзд і вийшов з неї, тримаючи в руках портфель і кілька папок з паперами під пахвою.

У цей момент, вулицею Аніну на максимальній швидкості пронісся чорний скутер "Беверлі", а пасажир, що сидів позаду мотоцикліста, відкрив вогонь по журналісту з пістолета, який, як потім було встановлено поліцією, був 9-го калібру. За свідченнями обох очевидців, кілер почав стрільбу на повному ходу і з досить великої відстані від жертви (за їхніми словами, близько 40-50 метрів), і це незважаючи на те, що транспортний засіб пересувався на дуже великій швидкості. Вражений кулями журналіст упав на бруківку тротуару, а вбивця, який сидів позаду мотоцикліста, зробив ще три контрольні постріли, цього разу з відстані всього за кілька метрів від нього.

Ті ж очевидці дали поліції та репортерам грецького телеканалу перші деталі щодо зовнішності та статури злочинців. За їх словами, мотоцикліст був, швидше за все, середнього росту і стрункої атлетичної статури. На ньому були джинсові штани і чорна куртка, а на ногах туфельки такого ж кольору, в той час як його обличчя було закрите кольоровим захисним склом сріблястого шолома. У свою чергу, пасажир, що сидів на задньому сидінні, був значно вищим на зріст і куди більш щільної і потужної статури, а з одягу, що запам'ятався свідкам, на ньому були армійські парадні штани, дуже щільно обтягуючі його м'язисті довгі ноги і камуфляжна військова куртка. До того ж, очевидці встигли помітити чорний капелюшок на голові кілера, а на обличчі - протиковідну маску такого ж кольору.

Обидва свідки заявили, що кат стріляв з пістолета з довгим глушником, «точнісінько як у гангстерських фільмах», отже замість звичайних пострілів вони почули лише зовсім негучні хлопки. За свідченнями одного з них, все сталося дуже швидко, менш ніж за 5 секунд, після чого мотоцикл помчав на тій же повній швидкості. Проте вбивця встиг пригрозити мимовільному свідку пістолетом, зробивши при цьому вельми красномовний "ріжучий" жест рівні горла, в сенсі того, що переріже йому "горлянку", якщо наважиться дати свідчення в поліції або впізнати їх.

Інший очевидець цієї холоднокровної мафіозної розправи над журналістом, який побачив вбивство з зовсім іншого ракурсу, розповів у популярній новинній телепередачі "Подія Дня" наступне: «Я почув звук мотоцикла, що мчить позаду мене, а потім серію якихось дивних тихих хлопків, що супроводжувалися такими ж дивними свистячими звуками прямо біля моїх вух.. Мені навіть на думку не спало, що це були постріли і я інстинктивно відскочив убік, повернувшись назад, щоб подивитися що за балбес ганяє як безумець нашою тихою вулицею. чимось абсолютно нереальним. Коли ж я побачив, що сидячий позаду мотоцикліст стріляє з пістолета в мій бік, мені це здалося чимось абсолютно нереальним. Для мене все це було так несподівано, що я просто заціпенів від такого "сюрпризу" і застиг на місці. Іншими словами, я повністю втратив зв'язок з реальністю, адже мої очі бачили все це, але мій розум просто відмовлявся адекватно сприймати те, що відбувається перед моїми очима. І все сталося так швидко, що я навіть не встиг злякатися або подумати, що мене можуть убити як небажаного свідка замовного вбивства. Тільки після того як мотоцикл убивць пронісся повз мене, раптово повернувши до машини, яку Гіоргос Караївас припаркував прямо біля входу в житловий будинок, мені стало ясно, хто саме був метою їхнього нападу. Мій сусід журналіст уже лежав обличчям донизу, а вбивця вистрілив у нього ще три рази, після чого скутер набрав швидкості, вони швидко зникли за рогом. Тільки тоді я прийшов, нарешті, до себе і зрозумів, що слід терміново викликати поліцію...».

 

Коли сталося вбивство, дружина і син Гіоргоса Караіваза були вдома і спокійно дивилися телевізор, навіть не підозрюючи, що найближчу для них людину фактично зрешітили всього за кілька метрів від входу в під'їзд.

Як і слід було очікувати, сусіди по багатоквартирному будинку почули тільки рев двигуна мотоцикла і якісь дивні хлопки, на які й не звернули особливої ​​уваги. Навіть дружина Гіоргоса Караіваза та його 19-річний син, які були вдома в момент скоєння злочину, не усвідомили, що його вбили просто під вікном їх квартири, доки вони спокійно дивилися телевізор. Страшну новину їм приніс сусід, що живе навпроти, який почув незрозумілі й підозрілі йому хлопки і визирнув у вікно, щоб подивитися, що відбувається на вулиці. 

 

Що показали попередні дані огляду місця події та перші гіпотези, пов'язані з можливими шляхами виїзду злочинців із країни

Повідомлена кількома телефонними дзвінками, поліція DIAS терміново оточила місце злочину. Поліцейські відразу встановили, що це було чергове замовне вбивство, до того ж скоєне з холоднокровним цинізмом та професіоналізмом. На місці події було окреслено крейдою місцезнаходження тринадцяти гільз пістолетних патронів, адже їх було зовсім неважко знайти, напрочуд акуратно всіяними по проїжджій частині, на всій майже 60-метровій відстані від трупа..

За попередніми даними, в жертву потрапило 10 куль, а 9 з отриманих поранень виявилися просто несумісними з життям. Зокрема, 6 куль потрапили в грудну клітку журналіста, вразивши його в життєво важливі органи, дві кулі пробили навиліт черепну коробку і майже повністю зруйнували мозок, одна потрапила позаду у верхню серединну частину шиї, практично роздробивши йому останній хребець, і ще одна в долоню його лівої руки, якою він марно спробував прикритися від куль ... щоб захистити себе. Інші три кулі потрапили в задню частину кузова автомобіля, до того ж дуже кучно, на дуже маленькій відстані. 

Прекрасно розуміючи, що мають справу з досвідченими професійними вбивцями, офіцери DIAS значно розширили периметр пошуку злочинців і терміново встановили фільтри дорожнього руху по всьому місту, перевіряючи всіх підозрілих мотоциклістів та їх транспортні засоби. У всіх портах і аеропортах Греції були також встановлені поліцейські фільтри для запобігання виїзду підозрюваних з країни. 

В результаті всіх цих термінових і надзвичайних заходів, грецькі ЗМІ повідомили того ж дня про затримання кількох можливих підозрюваних, але всі вони були звільнені після кількох годин перевірок, як не маючи жодного відношення до цього вбивства на замовлення. У той же час у грецькій пресі з'явилися всілякі припущення і чутки про те, що вбивцям нібито вдалося виїхати з країни в кузові автопоїзда, що прямував до Туреччини, а також про їхню ймовірну присутність на борту круїзного лайнера, що відпливав того ж вечора у Карибське Море. 

Природно, таку важливу справу було негайно передано до Департаменту з боротьби тяжкими злочинами проти життя по регіону Аттика, а судово-медичні експерти, які терміново прибули на місце злочину, провели необхідні слідчі дії для збору речових доказів, записів з камер відеоспостереження, установлених у цьому районі. . У той же час, влада запросила тимчасового зняття таємниці змісту телефонних дзвінків і отримання повного доступу до даних, що надаються мережами мобільного зв'язку, з метою їх сканування за ключовими в даному випадку словами, причому все підозрілі телефонні розмови зазнавали найретельнішого аналізу. Слідчі допитали друзів та родичів журналіста, його колег, зосередивши, звичайно, увагу на розслідуваннях та викриттях, зроблених ним останнім часом, але також і протягом багатьох років. 

 

Що показали дані судово-медичної експертизи і висновки розслідування криміналістів і журналістів

Наступного ж дня, 10 квітня, опівдні було оголошено результати медичної експертизи тіла журналіста Георгія Караіваза, але вони підтвердили тільки те, що вже було встановлено під час огляду місця злочину. Іншими словами, кожна їх 9 виявлених на тілі журналіста важких кульових поранень не давали практично жодного шансу на виживання, тим більше що кулі були з так званими "пелюстками" для збільшення руйнівної забійної сили.

В результаті свого розслідування, слідчі органи встановили, що журналіста Гіоргоса Караіваза було вбито на замовлення групою професійних убивць, причому вбивця виявився дуже влучним стрільцем з пістолета. Тільки винятково влучний стрілець міг вразити свою жертву з такою вражаючою точністю, причому з мотоцикла, що рухається на повній швидкості. Його великий досвід кілера професіонала підтверджується ще тим фактом, що він відкрив вогонь пожертву з відстані приблизно 60 метрів.

Але найголовніше те, що офіцери криміналісти дійшли твердого переконання, що вбивці діяли не одні. Камери відеоспостереження, встановлені на одній із сусідніх вулиць, засікли їх приїзд і не більше ніж трихвилинне очікування наближення машини Гіоргоса Караіваса неподалік перехрестя, при цьому пасажир скутера весь час перемовлявся по мобільному. З цього випливало, що у професійних убивць точно були спільники, які могли йти за автомобілем Гіоргоса Караіваза, передаючи вбивцям, що жертва щойно вийшла з будівлі телеканалу Стар і поїхав додому, а також і те, що він мав прибути з хвилини на хвилину. До того ж, камери відеоспостереження показали, що кількома годинами раніше ці ж двоє чоловіків уважно оглядали територію навколо вулиці Темос-Аннінос, і це якраз перед тим як вибрати місце для засідки. 

У зв'язку з цим деякі грецькі журналісти розслідувачі вважають, що не можна виключити ймовірність того, що ці самі вбивці стежили за журналістом протягом більш тривалого часу, для того щоб досить добре ознайомитися з його розпорядком, щоденними пересуваннями та підготувати йому ідеальну смертельну засідку. На їхню думку, цим і пояснюється те, що вони змогли підготувати настільки добре продуману засідку для журналіста Гіоргоса Караіваза, зумівши розстріляти його і безслідно зникнути протягом декількох секунд. Камери відеоспостереження зареєстрували і їх гонку на великій швидкості по вулицях Граніку і Папандреу, в напрям Ано Каламакі, до Приморського району, де вони зуміли втекти ще до встановлення дорожньо-транспортних поліцейських фільтрів.

 

Ким же був Гіоргос Караіваз і кому він перейшов дорогу своїми сміливими журналістськими розслідуваннями та викриттями

Вбивство Гіоргоса Караіваза стало шокуючою подією для більшості грецьких ЗМІ, а також для громадської думки цієї країни. Не дивно, що головні національні радіо- і телеканали перервали свої передачі, щоб негайно повідомити громадськість про цю трагічну подію. І все це, тому що Гіоргос Караіваз  був одним з найвідоміших грецьких журналістів корупціонерів. 

Гіоргос Караіваз  народився в 1968 році, в маленькому і непримітному селі Калліфіто, розташованому в північній префектурі Драма, на самому кордоні з Болгарією. У грецьких ЗМІ повідомляється, що він з відзнакою закінчив середню школу, після чого переїхав до Афін і почав працювати журналістом ще до того, як вступив на Факультет комунікацій і мас медіа Афінського національного університету імені Каподістрії.

Після закінчення навчання Гіоргос Караіваз багато років пропрацював рядовим поліцейським репортером, підробляючи одночасно і в газеті "Eleftheri Ora". Треба сказати, що цей сміливий і непідкупний журналіст пропрацював у багатьох друкованих ЗМІ, таких як "Apogevmatini",  "Exousia" та "Eleftheros Typos", а також і на декількох телеканалах, але велика частина його журналістської кар'єри пов'язана з найвідомішою на той час грецькою медіакомпанією ANTENNA . За всі ці роки бездоганного служіння своєму обов'язку журналіста-розслідувача, Гіоргос-Караїваз здобув собі солідний професійний авторитет, прославившись на всю країну  завдяки своїм гострим і безкомпромісним статтям, відчайдушно безтрашним і нещадним антикорупційним розслідуванням, а також і цікавим телевізійним репортажам, присвяченим не тільки рядовим кримінальним злочинам, а й організованої злочинності, зокрема її проникненню у найвищі ешелони політикуму і навіть у сферу діяльності органів національної поліції. З невідомих причин, у 2017 році журналіст залишив компанію ANTENNA1 та почав працювати на телеканалі Star TV. Крім цього він вів свій відеоблог і щодня керував власним веб-сайтом bloko.gr.

Слід зазначити, що у своїх останніх статтях і виступах на телебаченні він насолив багатьом відомим грецьким політикам, прямо звинувативши їх у пособництві злочинним угрупованням, які набирають все більшої ваги і впливу в політичному житті країни, а також у вищих ешелонах влади, аж до того, що почали грати. визначальну роль у призначенні вищих поліцейських чинів та у підборі персоналу МВС на всіх рівнях. Його відчайдушно сміливі та безкомпромісні викриття настільки розбурхали громадську думку, що це призвело до початку Національної розвідувальної служби найбільшого розслідування корупції у керівних структурах грецької поліції. До того ж, згідно з звітом впливової міжнародної неурядової організації Репортери без кордонів, Гіоргоса Караіваза могли вбити після викриття ним великої і дуже розгалуженої групи злочинців і поліцейських, які займалися тим, що дуже дружно і злагоджено шантажували нічними клуби, вимагаючи з них гроші в обмін на захист від будь-яких посягань інших злочинних угруповань..

Як би там не було, навіть незважаючи на те, що нажив собі так багато сильних і впливових ворогів, Георгій Караіваз ніколи не говорив (принаймні так стверджує Головне управління поліції Греції), що він отримував якісь погрози в свою адресу, і не просив будь-якого особливого захисту з боку держави. І це, незважаючи на те, що прецеденти таких мафіозних розправ над журналістами траплялися неодноразово  в сучасній Греції. Так, 19 липня 2010 року інший відомий грецький журналіст на ім'я Сократес Джоліас був фактично зрешечений шістнадцятьма пострілами з 9-мм напівавтоматичних гвинтівок, прямо біля свого будинку в афінському південно-східному передмісті Іліуполі. Невідомих злочинців не збентежила навіть присутність при такому кривавому вбивстві його вагітної дружини. Більше того, одного з найближчих друзів Гіоргоса Караіваза, на ім'я Дімітріс Капетанакіс, було вбито в грудні поза минулого року, а у серпні того ж року незнайомці спробували вбити іншого його колегу по перу, Стефаноса Хіоса, прямо перед його домом у Врілісії. Всі ці замовні вбивства, звичайно ж, так і залишилися нерозкритими.

 

Останній путь. Каліфіто

Похорон журналіста пройшов у неділю, 11 квітня 2021 року, в його рідному селі Каліфіто, а міністр цивільного захисту Міхаліс Хрісохоїдіс поспішив запевнити, що вбивць обов'язково буде спіймано і притягнуто до кримінальної відповідальності найближчим часом. Однак грецька громадськість і ЗМІ не поділяють цього оптимізму, з тієї простої причини, що жодне із замовних вбивств журналістів так і не було розкрито, а державні структури Греції можуть контролюватися мафією навіть на найвищому рівні.

 

Олександр Она для Голосу Карпат

Читайте на ГК:Нова "історична" угода: Зеленський прибув до Франції
Читайте на ГК:Українці знищують ворогів на всіх «фронтах»: в Італії побилися українська та російська ескортниці, — La Stampa
Читайте на ГК:У Німеччині напали на українського юнака: 15-річний отримав важку травму голови
Читайте на ГК:“Мали б боронити свою державу, а перебувають в Чехії”: Уряд ЧР розробляє закон щодо перебування українських біженців
Читайте на ГК:У світі з'явилась нова зброя, здатна змінити хід війни: що це означає для України?
Читайте на ГК:Війну в Україні завершить Трамп: польський Президент зробив гучну заяву
Читайте на ГК:Вони зможуть розмножуватися й мутувати: вічна мерзлота поступово тане, відкриваючи світові древніх істот
Читайте на ГК:«Закон розповсюджуватиметься на всіх українців призовного віку за кордоном», — Адвокатка
Читайте на ГК:Винахідлива жінка стежила за пересуванням поліцейських: у чому полягав хитрий план жінки?