1. Новини Закарпаття
  2. >

На території сучасного Закарпаття існували доісторичні моря Паратетіс та Панонія

02.03.2021 20:52 Без кордонів

Паратетіс та Панонія - два моря на території Закарпаття.

Паратетіс та Панонія - два моря на території Закарпаття.

Про це у мережі Фейсбук розповів туризмознавець Федір Шандор.

1. Паратетіс — доісторичне велике мілководне море, яке простягалося від регіону на північ від Альп на заході до Аральського моря на сході. Море було утворено в оксфордський період як продовження авлакогену, сформувавшого Центральну Атлантику і було відокремлено за часів олігоцену (близько 34 мільйонів років тому). Було відокремлено від океану Тетіс на півдні Альпійським орогенезом: утворенням Карпат, Дінарських Альп, Тавру і Ельбурсу.

Під час свого довгого існування Паратетіс відновлював своє з'єднання з Тетісом, Середземним морем і Індійським океаном. Проте від пліоцену (від 5 млн років тому), площа Паратетісу зменшувалась. Сьогоденні Чорне море, Каспійське море і Аральське море є залишками Паратетісу.

3. Панноннія — доісторичне мілководне море, що існувало впродовж епох міоцену та пліоцену і було розташоване у центральній Європі на території сьогоденної Тисо-Дунайської низовини. Після свого зникнення, Паннонське море залишило від 3 до 4 кілометрів осадових порід.

Паннонське море спочатку було частиною великого моря Паратетіс, але відокремилось у пізньому міоцені близько 10 мільйонів років тому. На сучасних територіях Баварії, Віденського басейну та затоки Рони воно поєднувалось з Середземним морем. В час коли море займало найбільшу площу, воно сягало півдня сучасної Сербії і поєднувалося з Егейським морем.

Паннонське море існувало близько 9 мільйонів років, і зникло близько 600,000 років тому. Воно проклало собі дорогу крізь Залізні Ворота на річці Дунай і витікло вузькою ущелиною, утворивши таким чином Панонську рівнину. Мечек, Фрушка Гора та Вршацькі гори є залишками колишніх островів Паннонського моря.

Нагадаємо, «Метеорит не знайшли й по сьогодні»: на Закарпатті в одному із сіл збереглося чимало ще не розгаданих таємниць (ФОТО) 

Читайте на ГК:Закарпатському підприємцю доведеться сплатити 500 тис. гривень штрафу
Читайте на ГК:МОЗ оновило список карантинних зон: відомо куди потрапило Закарпаття
Читайте на ГК:Закарпатців попереджають про загрозу сходження лавин
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська
загрузка...