1. Новини Закарпаття
  2. >

Завтра, 3 травня, країни Європи відзначають Всесвітній день свободи преси

02.05.2020 12:23 Без кордонів ВАЖЛИВО Голос Карпат

Цю дату обрано не випадково.

Цю дату обрано не випадково.

Саме цього дня у столиці Намібії представники незалежної преси Африки прийняли “Віндхунську декларацію”, у якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер.

У документі підкреслювалось, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюреалістична й незалежна преса. У 1993 році Генеральна  Асамблея ООН прийняла рішення проголосити 3 травня Всесвітнім днем свободи преси.

“Урядам потрібно захищати основоположну роль журналістів у демократичному суспільстві, уникати необгрунтованих обмежень свободи медіа-ресурсів, особливо в період кризи, викликаної епідемією коронавірусу,” - наголосила в заяві, опублікованій з нагоди Всесвітнього дня преси в четвер у Страсбурзі Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич.

У період поширення небезпечного вірусу, уряди Європи стоять перед безпрецендентними викликами, але становище не можна використати для утиску журналістів або перешкоджання їх професійній діяльності,- зазначила політик.

Працівники ЗМІ відіграють провідну роль і несуть велику відповідальність щодо швидкого, точного і достовірного інформування населення. Слід забезпечити їм можливість оперативно висвітлювати хід епідемії та контролю за діями влади в боротьбі з коронавірусом. Своїми публікаціями вони мають запобігати паніці та показувати позитивні приклади солідарності країн планети у припиненні поширення Covid-19.

Марія Пейчинович-Бучич висловила стурбованість у зв’язку із висновками, які підготували для спеціальної платформи РЄ 14 громадських організацій, що займаються дослідженням захисту свобод журналістів. Автори документу вказують на тенденцію застосування до працівників ЗМІ сили та погроз, які практикувались минулого року. Згідно з аналізом, значну кількість журналістів утриримують у в’язницях і у багатьох випадках безкарно гуляють на волі вбивці медійників. У інформації згадуваних ГО згадуються 142 працівники ЗМІ, які отримали серйозні погрози у 47 країнах-членах Ради Європи. Із них на 33 здійснили фізичні напади, 17 знаходяться в буцегарнях або розшуковуються для арешту, проти 43 застосували погрози, організатори вбивств або безпосередні виконавці двох розправ не знайдені. Наприкінці 2019 року у названих країнах РЄ 105 журналістів утримувалась в тюрмах. Громадські активісти висловили занепокоєння, що 22 справи про вбивство працівників ЗМІ все ще перебувають у стані розслідування.

Генеральний секретар Ради Європи закликала уряди країн-членів РЄ, захистити журналістів, які є обов’язковим і важливим елементом демократичного суспільства.

Напередодні Всесвітнього дня преси міжнародна організація “Репортери без кордонів” готує Індекс свободи медіа-ресурсів. У 2019 році Україна посіла в ньому 102 місце серед 180 держав. Замикав цей своєрідний рейтинг Туркменістан. А у першій п’ятірці були Норвегія, Фінляндія, Швеція, Нідерланди і Данія.

Цікаво, де побачимо нашу країну в Індексі нинішнього року.

Нагадаємо, у Китаї на 15 років позбавлення волі засудили журналіста

Читайте на ГК:Грошей немає: в Європі масово скорочують виплати українським біженцям
Читайте на ГК:Відомий актор загинув жахливою смертю у 27 років: що відомо (ФОТО)
Читайте на ГК:Двоє українок потрапили у смертельну аварію в Німеччині: деталі жахливої ДТП (ФОТО)
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська