1. Новини Закарпаття
  2. >

"Безліс" від ЄС: Доля мораторію на експорт деревини вирішиться в середу

10.12.2016 19:34 Без кордонів

Чому Євросоюз вимагає дозволити вивезення лісу і чи дотисне він українську владу. Кабмін вже готує затвердження законопроекту на 14 грудня.

Чому Євросоюз вимагає дозволити вивезення лісу і чи дотисне він українську владу. Кабмін вже готує затвердження законопроекту на 14 грудня.

24 листопада. На саміті Україна-ЄС в Брюсселі нам дають зрозуміти, що замість "безвіза" Україна готові організувати "безліс". Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер розповів про обіцянку Петра Порошенка зняти заборону на експорт деревини (кругляка). Термін - кілька тижнів, інакше не бачити Україні наступного траншу кредиту в 600 млн євро.

З тих пір єврочиновники мало не щодня нагадують про необхідність зняти мораторій. Але скасувати його може тільки Верховна Рада, а їй в цьому році залишилося працювати тиждень.

Як повідомляв ГК раніше, закарпатські депутати висловили позицію щодо недопущення скасування мораторію на експорт деревини.

"Страна" розбиралася, навіщо Євросоюзу український ліс, кому це потрібно в Україні і що буде, якщо парламент піде на скасування мораторію.

 Відштовхнулися від дна

Мораторій на експорт лісу діє в Україні з початку цього року. Він поширюється на всі породи деревини крім сосни. З 1 січня сосна теж буде заборонена до вивозу - якщо мораторій не скасують.

За неповний рік заборону на експорт, розрахований на десять років, дозволив українській деревообробної промисловості відштовхнутися від дна. За даними фіскалів, за дев'ять місяців 2016 року галузь показала зростання на 16%, меблева промисловість зросла на 15%, паперова - на 5%. При цьому експорт оброблених лісоматеріалів виріс на 11%. Таке зростання особливо вражає на тлі загального падіння експорту на 9%.

"Податкові надходження до бюджету від підприємств деревообробної, паперової та меблевої галузей зросли на 17% в доларовому вираженні. Збільшення ж в три рази обсягів імпорту верстатів для обробки дерева свідчить про довіру і інтерес інвесторів ... Навіть за цей невеликий час дії мораторію створено багато нових деревообробних підприємств, в тому числі з європейським капіталом, розширено існуюче виробництво, залучені десятки мільйонів доларів іноземних інвестицій ", - радіє народний депутат Віктор Галасюк (Радикальна партія), один з лобістів мораторію у Верховній Раді.

Приводів для радості могло бути більше, якби не ешелони з нелегальною деревиною на українському кордоні. Після введення мораторію кругляк стали вивозити за бугор під виглядом дров і санітарного лісу. Так, на тлі скорочення вивозу лісу-кругляка виріс експорт за кодами дров. Ні багато ні мало - на 200 ТИСЯЧ ТОНН (падіння вивезення кругляка при цьому 600 тисяч тонн).

Тим часом відстрочка мораторію для сосни привела до масової вирубки цієї породи.

"З того моменту, як був підписаний мораторій і на сосну дали відстрочку 11 місяців, у нас рубати почали темпами в три рази перевершують минулий рік Зараз в Польщі зводять підприємство по переробці сосни -. В десяти кілометрах від кордону", - обурюється президент Асоціації деревообробних підприємств Дмитро Артемчук.

Екофактор

Експерт в області зовнішньої торгівлі Центру ринкової економіки і розвитку Ігор Гужва прогнозує, що мораторій на експорт деревини повинен скоротити обсяги вирубки лісу на 38,2%.

"Безконтрольна вирубка лісів на заході України привела до зменшення показника лісистості з 16% в 1996 році до 11% в 2015-му Такими темпами в недалекому майбутньому ми ризикуємо зберегти лісовий потенціал України хіба що в історії.", - Розповідає Гужва.

Наскільки реалістичним є такий прогноз? Обсяги вирубки лісу за час дії мораторію і не виросли і не впали, кажуть в Держагенства лісових ресурсів, Яке 70% контролює українських лісів. На доказ наводять цифри: обсяг заготовленої деревини в 2015 році, коли мораторій ще не діяв, і в поточному 16-м, практично ідентичний.

"Обсяг заготовленої деревини по Держлісагентства та по Україні не змінюється Це постійні розрахунки, вони розраховуються на кілька років вперед Кількість вирубок не залежить від мораторію взагалі За десять місяців минулого року і аналогічний період цього року майже однаково -... 12,6 мільйонів кубометрів деревини заготовлено по Держлісагентства В цілому по Україні заготовлюється 17-19 мільйонів кубометрів ", - розповів". "Країні Прес-секретар Державного агентства лісових Ресурсів.

Контрабанда та незаконні рубки

Агітуючи за скасування мораторію, в ЄС підкреслюють, що заборона на експорт не запобігає вирубку лісів, не попереджає нелегальну лісозаготівлю або контрабанду лісу, адже через мораторій подібна незаконна діяльність, за їхніми словами, стає ще більш прибутковою. Але в Асоціації деревообротчіков пояснюють - мораторій не має ніякого відношення до контрабанди.

"При чому тут мораторій до того, що нелегально вивозиться деревина? Це питання правоохоронних органів, до митниці, службі безпеки. Чому вони не реагують на цю контрабанду? Чи не звільняють цих митників, що не садять їх в тюрму. Тому що все це робиться за гроші . Вони експортують під виглядом дров пиловники це не стосується мораторію, це порушення закону, за яке люди повинні сідає у в'язницю ", -. заявляє президент Асоціації Артемчук.

За рік існування мораторію кількість незаконних рубок лісу кількість збільшилася, визнаються в Держагенства. Але головні по лісі пов'язують це зовсім не з мораторієм, а з проведенням АТО.

"Обсяг незаконних рубок почав збільшуватися в 2015 році в зв'язку з проведенням антитерористичної операції на Сході України У 2015 році обсяг незаконних рубок склав 24,1 тис кубометрів, за 9 місяців 2016 - .. 21,3 тис кубометрів.", - Повідомили в Держагенства лісових ресурсів.

Сірий ринок деревини - одна з головним проблем галузі, вважають в Асоціації деревообробників. Для вирішення цієї проблеми одного мораторію недостатньо.

"Біда наша зараз найбільша -... Що сірий ринок деревини становить близько 50-60% від загального обсягу деревини Половина лісозаготівельної галузі працює зараз на тіньовому ринку Поки буде сірий ринок деревини, ми будемо вводити що завгодно і нічого не буде працювати Якщо ми хочемо навести порядок в галузі, перше, що потрібно зробити -. виставити всю деревину на аукціони, як це передбачено наказом №42, який регламентує лісозаготівельну галузь Зараз цей наказ порушується щодня, кожним лісгоспом, кожним лісовим управлінням, тому що на аукціони виставляють такі породи . як дуб, бук, ясен не більше ніж 35% (від усього обсягу рубки) Все інше - тіньовий ринок Хвойний ринок виставляє не більше 45-50%. "- пояснює Артемчук.

Навіщо ЄС український ліс

За рік існування мораторію питання його скасування піднімався багаторазово. Виступ глави Єврокомісії на саміті в Брюсселі підняло його в топ. З тих пір не проходить і дня, щоб представники європейських інституцій не нагадала Україні про взятий зобов'язанні.

Чому в ЄС наполягають на скасуванні мораторію - очевидно. Середня вартість 1 кубометра деревини становить 80-90 у.о., тоді як середньосвітова ціна обробленої деревини значно вище - близько 950 у.о. за умовний кубометр, йдеться в пояснювальній записці до закону про мораторій. Європейському бізнесу вигідніше закуповувати українську сировину, а не готову продукцію, додана вартість якої вище в десять разів.

За словами автора закону про мораторій, внефраціонного депутата Дмитра Добродомова, до прийняття закону в необробленому Віде на ЕКСПОРТ 70% йшло українського ЛІСУ.

"Є цілий ряд (європейських) компаній, зацікавлених у скасуванні мораторію в Україні. Є компанія, яка в Румунії вже давним-давно викотила всю деревину, залишилося ще дійти до України. Компанія, яка має дуже багато судів по Європі, вони просто пустелі робили ! Багато польських і угорських компаній знаходяться на кордоні з Україною Вони відкривають свої виробництва поблизу кордону, щоб працювати на українській деревині. ", - пояснює президент Асоціації деревообробних підприємств Дмитро Артемчук.

"Євросоюз зацікавлений у скасуванні мораторію, тому що та ж Польща і Румунія, інші країни - у них ціла деревообробна галузь живе на нашому сировину", - додає Ігор Гужва.

А ось чому скасування мораторію на експорт лісу підтримують в Україні?

Скасування мораторію об'єднує

Українських лобістів скасування мораторію можна умовно поділити на дві групи: корупціонери і евроугоднікі. Розберемо кожну з них. Навіщо це потрібно корупціонерам?

"До мораторію працювала схема, коли лісгоспи виставляли на аукціон меншу кількість деревини, а велика йшла на експорт. ДП" Укрлесконсалтінг "(де-юре займається систематизацією та інформаційним забезпеченням галузі, моніторингом ринку лісу, де-факто розподіляє лісові ресурси і контролює торгівлю) виступала посередником при експорті та туди йшли відкати Суть схеми така: .. ДП відбирає іноземні компанії, готові працювати на встановлених умовах - платити окремо за ліс і окремо за корупційні послуги, іменованих маркетинговими платежі за ліс йшли на рахунки лісгоспів, а платежі за маркетингові послуги - в офшорні компанії, які їх нібито надавали Вартість цих послуг становить від шести до двадцяти і більше доларів за кубометр залежно від породи Формально експортом займалися лісгоспи, але без вказівки ДП вони не могли вибирати покупця і ціну ", - .. пояснює нардеп Добродомов ,

В Асоціації деревообробників розповідають ще одну корупційну схему, яку знешкодив мораторій. Якщо в попередній ліс закуповували реальні іноземні гравці деревообробного бізнесу (за умови винагороди), то в цьому випадку весь ліс спочатку продавався офшорним прокладкам за заниженою ціною, а після - реалізовувався на європейському ринку.

"Якщо скасувати мораторій, створюються офшорні компанії за кордоном, і весь ліс за вказівкою міністрів і інших великих чиновників продається виключно на ці компанії. Куб дуба, образно кажучи, 100 євро. На ці офшорні компанії він продається по 60 євро, а на європейські ринки потрапляє по 120 євро. І ось ці 60 євро різниці осідають в кишені якогось чиновника. мораторій цього не дає зробити. Якщо хочуть скасувати мораторій, то, іншими словами, вони хочуть красти. красти хочуть кілька людей, які керують цією галуззю », - розповідає президент Асоціації Дмитро Артемчук.

Навіщо це потрібно другої групи - евроугоднікам? За словами Ігоря Гужви, деякі члени Кабінету міністрів відстоюють позиції Євросоюзу, в той час як вітчизняні підприємства не мають доступу до сировини.

"Замість того щоб відстоювати наші інтереси, деякі представники уряду приїжджають до Брюсселя і заявляють там, що це у нас безглузда Верховна Рада, вони там щось наприймали, але ви не турбуйтеся, ми все скасуємо Європейці - .. Люди прагматичні Якщо приїжджає посадова особа і робить такі заяви, вони моментально беруть це на олівець Таким чином підривається авторитет парламенту, Україна робиться непослідовним непрозорим партнером ", -. Ігор Гужва говорить.

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська неодноразово підкреслювала, що мораторій є перешкодою для отримання другого і третього траншу Третьою програми макрофінансової допомоги ЄС, що сумарно складає 1,2 млрд євро.

Їй вторить і перший заступник голови МЕРТ Максим Нефедов. У відповіді на депутатський запит нардепа Галасюка він вказав, що закон про мораторій суперечить міжнародним зобов'язанням України. По-перше, Угоди про Асоціацію з ЄС (в частині обмеження експорту і імпорту). По-друге, положенням меморандуму, на підставі якого Україна отримує фінансову допомогу від ЄС (всі бо Україна дала слово "утриматися від впровадження нових заходів, які обмежують або спотворюють торгівлю відповідно до зобов'язання перед Світовою організацією торгівлі"). І по-третє, мораторій суперечить, власне, самому Угоди про СОТ, згідно з яким для збереження природних ресурсів, які вичерпуються, має бути обмежена в тому числі внутрішнє споживання деревини. А цього прийнятий закон про мораторій не передбачив.

Але головним аргументом є все-таки отримання допомоги від ЄС двома траншами по 600 мільйонів Євро. Бюджет України хронічно дефіцитний і тому будь-яка допомога, яка може бути пущена на фінансування потреб держави, зараз критично важлива. І заради неї влада готова піти на багато що. Тому що гроші потрібні вже зараз і це в очах уряду може переважити стратегічні вигоди для країни від продовження мораторію.

Втім, експерти вважають цю логіку недолугою.

"По-перше, допомога ЄС це кредит, - каже Ігор Гужва -.?. По-друге, кому це вигідно Ефект від цього кредиту ніхто б і не помітив Якби так масовано говорили про зв'язок з мораторієм, ніхто б про нього і не знав Тут теж цікаве питання - ..? ... кому кредит більше вигідний Нам Цей кредит швидко розсмокчеться, ніхто і не помітить, на що його витратять А віддавати треба і з відсотками Можливості віддавати кредит, та ще й з відсотками, немає Значить нам доведеться знову йти на поступки в наступний раз вони скажуть - ..?. тепер скасуйте мораторій на землю або ще щось Чому це вигідно Європейського Союзу Багато комерційні кредити в ЄС, як не дивно, з негативною процентною ставкою Крім кредиту тобі ще що -то належить, якась субсидія. Дуже багато кредитів з нульовою ставкою. А тут вони дають кредит іншій країні 600 мільйонів ще й під якийсь відсоток, та ще й вимагають поступки. да це подвійно вигідно ".

Ігор Гужва визнає, що питання мораторію на міжнародному рівні до кінця не врегульоване. Але не все втрачено.

"Будь-яка угода не є догмою У тому ж угоді СОТ є положення, які дозволяють в критичних ситуаціях приймати обмеження в торгівлі для врегулювання тих чи інших питань, будь це екологія, соціально-економічна або культурна сфера Є стаття, під яку ми підпадаємо .. - пункт G стаття 20, загальне вилучення Вона дозволяє вживати заходів, якщо стан екології досить критичне Але там є нюанс: такі заходи вживаються одночасно з внутрішнім обмеженням споживання продукту Також є пункт (а) стаття XI: 2 ", - пояснює він ....

Законодавці підготували базу для збереження мораторію. 7 грудня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №5495, який вводить обмеження на внутрішнє споживання лісоматеріалів, а також підвищує відповідальність за незаконні рубки лісу та незаконний експорт необробленої деревини. Згідно з проектом, на час дії мораторію внутрішнє споживання деревини пропонується обмежити до 20 млн кубів на рік. Правда, зараз його рівень значно менший, ніж запропонований ліміт.

Законопроектом пропонується ввести кримінальну відповідальність за незаконний експорт деревини (від трьох до семи років позбавлення волі). Штрафи за незаконну вирубку лісу пропонується збільшити в 2-3 рази в порівнянні з нинішніми.

Але більш ймовірний інший варіант. У середу, 14 грудня на засіданні Кабінету міністрів буде презентовано законопроект про скасування мораторію.

"У середу це питання буде розглядатися на Кабміні, після чого уряд внесений законопроект до Верховної Ради. З великою часткою ймовірності, законопроект буде враховувати на звіті та рекомендаціях Рахункової палати щодо ситуації з лісами, травневому звіті про боротьбу з порушеннями в лісовій сфері організації ФЛЕГ II (програма по Світового банку лісовому господарству - Прим.ред.) це буде якийсь компроміс з Євросоюзом: ми скасовуємо мораторій, а ви допомагаєте нам навести порядок у цій сфері На це виділять в межах 5-10 мільйонів євро На створення системи моніторингу ... , лісового кадастру, інвентаризацію лісів і створення системи обліку і контролю вирубок Відповідальний за це -. перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк ", - повідомляють джерела" Країни "в уряді.

Сам Мартинюк вже позначив свою залученість в процес.

"Звести баланс вдасться лише сформувавши комплексну Національну лісогосподарську політику Ця угода всіх зацікавлених сторін, в якій буде зафіксовано загальне бачення функціонування цієї галузі.", - Відзначив він на Facebook.

Чи проголосує Рада

Питання скасування мораторію чутливий не тільки для економіки, але і для піару. Опитані "Країною" депутати переконані, що скасування заборони на вивезення українського лісу у Верховній Раді не пройде.

"З огляду на користь мораторію на експорт кругляка для економіки, енергонезалежності та екології країни, в ініціативи про його скасування немає ніяких шансів пройти профільний комітет промислової політики і підприємництва. Втім, я знаю про можливі спроби скасувати мораторій через зміни в" бюджетного пакету "з порушенням регламенту Верховної Ради ", - говорить нардеп від Радикальної партії Віктор Галасюк.

"Все фракції вже засвідчили свою підтримку (мораторію), скасувати її вже неможливо. Президент, уряд повинні чітко фіксувати свою позицію в напрямку створення робочих місць тут і подальшого експорту. Це надважливо для держави і для деревообробників. Уже інвестор відчув, що можна вкладати гроші , навіть у мене на окрузі в Сарнах на Рівненщині є швейцарська компанія, яка готова встановити лесообрабативающая цехи, переробляти і відправляти продукцію по всьому світу ", - каже нардеп від" Батьківщини "Сергій Євтушок.

"Під Верховною Радою збереться кілька тисяч чоловік Повірте мені, що у деревообробників вистачить УРАЛів, бензопил, дров, щоб обігріти людей, прогодувати, напоїти і відстояти мораторій.", - Обіцяє Артемчук.

Мораторій не є панацеєю ні для деревообробної промисловості, ні для екології. Вирішення цих проблем може бути тільки комплексне, яке буде включати контроль над незаконними рубками, боротьбу з контрабандою, висновок ринку дерева з тіні і т.д.

Але мораторій на експорт є запалюванням, без якого машина української деревообробки не рушить. На наших очах суто економічне питання мораторію на експорт лісу перетворюється в політичний. Так уже було з Асоціацією. А тепер виявилося, що угода є несумісним з мораторієм, що захищає українські інтереси. Яке б не приймала рішення влада, головне, щоб була послідовною у відстоюванні українських національних інтересів.

Читайте на ГК:"Мою сім'ю жорстоко вбили, усіх - батьків, братів, чоловіка, обох маленьких дітей": історія бойової медикині 128-ї закарпатської бригади (ФОТО)
Читайте на ГК:Літні канікули відкладаються: цього року учні та вчителі підуть на відпочинок по новому графіку
Читайте на ГК:Закон про мобілізацію без демобілізації: реакція військових
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська