1. Новини Закарпаття
  2. >

Юрист пояснив, що загрожує закарпатцям за подвійне громадянство

28.09.2018 19:39 Аналітика

Громадянин України може вийти з громадянства або втратити його. Відібрати громадяство згідно Конституції неможливо.

Громадянин України може вийти з громадянства або втратити його. Відібрати громадяство згідно Конституції неможливо.

І механізму покарання за подвійне громадянство також немає.

Про це у коментарі 24  зазначила юрист міграційної практики Адвокатського об’єднання “Бачинський і партнери” Ірина Шумська, коментуючи заяву генерального прокурора Юрія Луценка про покарання громадян з двома паспортами.

Юрист нагадала – стаття 4 Конституції України проголошує принцип єдиного громадянства, як і те, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство (ст. 25). Навіть, якщо людина отримала інше громадянство, для України вона залишається виключно громадянином України.

Згідно з Законом України “Про громадянство України” припинити громадянство можна двома способами:

1) вихід з громадянства
2) втрата громадянства

“Тобто, виходячи із норм чинного українського законадавстава, неможливо у примусовому порядку позбавити особу громадянства України. Така особа може або вийти добровільно з громадянства шляхом звернення з відповідною заявою, або особа може втратити українське громадянство за наявності для цього підстав”, – пояснила Ірина Шумська.

Юрист зауважила – Закон України “Про громадянство України” є досить нечітким саме в частині втрати українського громадянства. Адже, з однієї сторони, однією із підстав втрати громадянства є добровільне набуття громадянства іншої держави, а з іншої сторони визначено ряд винятків, коли набуття іноземного громадянства не вважається добровільним і відповідно не є підставою для припинення українського громадянства.

Зокрема:

– набуття громадянства за народженням;
– одруження з іноземцем;
– автоматичне набуття іноземного громадянства внаслідок застосування до громадянина України законодавства цієї країни, тощо.

За словами юриста, на сьогодні законодавством не передбачено ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності за наявність подвійного громадянства. Як і не передбачено порядку декларування громадянами України іншого громадянства або механізму доведення наявності подвійного громадянства працівниками міграційної служби чи правоохоронними органами.

“Щоб довести, чи саме цей чи інший громадянин має паспорт громадянина іншої країни – слід надати запит у Міністерство закордонних справ чи іншу установу тієї країни, яка займається такими питаннями. А за законодавством цієї країни ця інформація може бути конфіденційною”, – пояснила Шумська.

Така ситуація породжує проблему з так званим “покаранням” осіб, що набули громадянство іншої держави, адже “покарати” їх по суті неможливо, констатувала юрист.

Нагадаємо, що Луценко пояснив, що чекає українців за подвійне громадянство.

Читайте на ГК:Кількість інфікованих дедалі зростає: за минулу добу коронавірус підхопили ще 70 закарпатців
Читайте на ГК:На Закарпатті збільшили площу унікального заповідника
Читайте на ГК:Прогноз погоди на Закарпатті: мінлива хмарність, без істотних опадів
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська