1. Новини Закарпаття
  2. >

Чого не вистачає Україні. Економісти та реформатори - про те, чому одні країни успішні, а інші ні

28.06.2018 23:39 Аналітика

26 червня в Києві відбулася дискусія НВ "Діалоги про майбутнє", в рамках якої британський економіст Джеймс Робінсон, екс-міністр фінансів Словаччини Іван Міклош і професор Піттсбурзького університету Тимофій Милованов назвали головні принципи процвітання націй.

Для успіху держави не потрібен сильний лідер, але важлива довіра між суспільством та інститутами. Історичний досвід різних країн світу показує, що успіх неможливий без балансу між державою та суспільством, впевнений британський економіст і співавтор політекономічного бестселера "Why nations fail" Джеймс Робінсон. Запорука процвітання – паралельна еволюція інклюзивних державних інститутів, які працюють відповідно до закону, і демократичного суспільства, яке контролює владу.

"Такий баланс – це своєрідна гра, якийсь коридор. Як тільки ви з нього виходите, держава втрачає довіру суспільства або суспільство втрачає контроль над державою, ви сходите з рейок і виходить щось на зразок сучасного Китаю", – стверджує дослідник.

Він також наполягає, що не варто покладатися на сильного лідера, коли мова йде про побудову демократичного суспільства. Приклад США показує: міцні державні інститути створюються саме для того, щоб контролювати лідерів на кшталт нинішнього американського президента Дональда Трампа.

"Звичайно, – додає Робінсон, – існують успішні приклади лідерів в історії, але коли я думаю про політичне лідерство, на думку спадає набагато більше негативних прикладів на зразок Гітлера або Сталіна".

Іван Міклош, архітектор словацьких реформ, зазначив, що успіх не залежить від особливостей характеру жителів країни. Частково з передумовами для процвітання має пощастити. Наприклад, Словаччини пощастило з менш укоріненою комуністичною спадщиною, географічним розташуванням і розміром. Але такі чинники не допоможуть без старанної роботи. "Коли в 1990-х – на початку 2000-х відкрилося вікно можливостей, громадянське суспільство і демократичні політичні сили мобілізувалися і об'єдналися, щоб спільно діяти для змін. Так, нам пощастило, але ми і робили більше", – підкреслив Міклош.

Головною ж перешкодою, що заважає досягти успіху Україні, Міклош назвав існування неформальних правил, за якими протягом десятиліть живуть посткомуністичні суспільства. Втім, екс-міністр зазначив, що зараз в Україні ці правила почали змінюватися.

Тимофій Милованов, почесний президент Київської школи економіки та професор Піттсбурзького університету, додав, що успіх не буває швидким, але залежить від системної роботи і здатності ставити інтереси справи вище власних. Для ефективності та результатів недостатньо залучити до спільної роботи просто розумних людей.

"Потрібно, щоб вони довіряли один одному, а не постійно сперечалися про те, хто важливіший. Треба прийняти, що певні правила важливіше, ніж особистості. Довіра створює повагу до правил. Порушення правил – це початок кінця будь-яких змін", – резюмував Милованов.

Читайте на ГК:Гороскоп на 4 квітня для всіх знаків Зодіаку
Читайте на ГК:“У школах, клубах та майже повсюди де є люди”:  у МВС розповіли про плани щодо системи відеомоніторингу
Читайте на ГК:«Хто не був на фронті, вони на фронті будуть»: Зеленський зробив заяву про мобілізацію в Україні
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська