1. Новини Закарпаття
  2. >

(Анти)Герой України Савченко: думки експертів про події навколо політика

02.04.2018 10:47 Аналітика Ексклюзив Голос Карпат

Запекле обговорення затримання Надії Савченко триває вже понад тиждень.

Запекле обговорення затримання Надії Савченко триває вже понад тиждень.

Протягом цього часу багато експертів висловили свою думку стосовно цього. «Голос Карпат» також розпитав дотичних до політики людей, а також історика та психіатра про те, яким чином арешт Героя України вплине на суспільство та довіру до влади.

Політтехнолог Олександр Скрипченко вважає, що події навколо Надії Савченко неабияк вплинуть на українське суспільство.

«Для політично чутливих громадян, а таких близько 75% населення України, феномен Савченко є черговим крахом ідеалів. А фарс навколо її затримання ще і підливає масла у вогонь, оскільки загал не вірить в українську Феміду, а подібні ув'язнення розцінює як зведення політичних рахунків з настирливими конкурентами, тим паче за рік до виборів», - стверджує фахівець.

Крім того, Скрипченко переконаний, що образ героя та борця за правду і персонального противника Путіна був і залишається витвором політтехнологів, що працюють на групу Медведчука.

«Щодо наших співвітчизників, які досі щиро вірять у месію Савченко, то тут Банкова прорахувалася, оскільки грати лише додадуть їй електоральних балів на агресивно-протестному полі. Отже різка трансформація Савченко з народного героя у антигероя привнесе у масову свідомість переконання, що нема кому вірити в українській політиці, а отже в Україні немає майбутнього», - сказав Скрипченко.

Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології «ВибіР», впевнена, що арешт Надії Савченко може мати парадоксальний ефект - дегероїзацію та десакралізацію українських героїв через знецінення звання «Герой України».

«Знецінення звання «Герой України» спрацьовуватиме і на майбутнє, бо у кожному носієві «зірки» логічно вбачати «ризик Савченко». Опосередкованим наслідком такого ефекту може стати те, що народ втратить право на героїзацію. Згадаймо, Савченко спочатку зробив героєм народ України, що домагався її звільнення, а президент України виконував, радше, сервісну функцію. Нині, коли в українців зронено сумніви і підозри, влада може монополізувати право на героїзацію - і героїв нам «спускатимуть згори». Це вже не будуть герої з народу, це будуть інструменти влади «для народу», як-от павліки морозови для радянської влади», - зазначила експерт.

Лілія Брудницька також вважає, що всі симпатики Надії Савченко отримали жорсткий урок від влади, який може призвести до негативних наслідків. Адже героєм людину роблять її вчинки, народ дає відзнаки і бере героїв собі за приклад, а влада лише формалізує думку народу. У нас цю логічну схему намагаються зламати, можливо, і сама Савченко. Утім, переконана експерт, є й позитив. Історія з возвеличенням Надії Савченко вчить, що потрібно підключати критичний розум, коли йдеться про чергового героя.

Трохи іншої думки притримується політичний експерт та журналіст Марина Калініна. Вона вважає, що антигероєм Савченко стала лише в головах народних депутатів та невеликої частини суспільства, яка за останніми рейтингами ще підтримує Верховну Раду. Експерт впевнена, що всі події навколо Савченко схожі на політичну дискредитацію та особистий конфлікт Порошенко - Савченко.

На підтвердження своїх слів Марина Калініна наводить декілька аргументів:

- крім балачок Савченко не вчинила жодної дії, яку їй інкримінують. Промова Луценка ґрунтується на його власних умовиводах та припущеннях. На жаль, ГПУ не позбулася принципу «видаю бажане за дійсне»;

- із запису вбачається, що Савченко знала про те, що проводиться запис;

- Савченко дійсно сказала Луценкові на засіданні комітету те, про що люди зараз говорять в чергах. Зайдіть на «Київенерго» та послухайте, що там кажуть по кожному персонажу. Звичайний люд на боці Савченко, принаймні велика його частина. І спроби погіршити імідж Савченко будуть сприйматися як тиск влади. Тим більше, що людям не до вподоби те, що зараз коїть Верховна рада (в народі Верховна Зрада).  

Переконана фахівець і в тому, що якщо Петро Порошенко застосує проти Савченко методи каральної психіатрії Радянського Союзу, він вщент зруйнує свій імідж, адже на це не наважилася навіть Росія. Цей крок скоріше за все зможе привести до певних дій з боку пересічних українців.

«Савченко була, є і буде народним героєм України (не ідолом), а героям вибачається все. На те вони і герої, бо йдуть всупереч правилам. Тому вряд чи вона стане антигероєм. Людський розум дуже таємнича річ. Якщо вона для когось спочатку не герой, то героєм для тих людей ніколи і не стане. А у тих людей, які їй вірили, навпаки загостриться це почуття несправедливості щодо Савченко», - сказала Калініна.

Звернула увагу політичний експерт і на те, що зараз підчищається конкурентне поле Порошенка і це видно неозброєним оком.

«Люди не дурні і бачать, як швидко змінюється думка Президента про своє оточення. Сьогодні ти друг і тобі жалують громадянство чи Героя України, завтра з мішком на голові тебе депортують чи заарештовують», - пікреслила вона.

Юрист Олег Долинний впевнений, що події останніх років у нашій країні схожі на сюрреалізм та абсурд у чистому їх вигляді.

«Спостерігаючи за розвитком сюжету, часом відчуваю себе в казці «Аліса в країні чудес», де під час суду Червового Валета свідок Болванщик розповідає як готувати бутерброд, а Кухарка про тарталетки з перцю», - розповів він.

Як зазначив юрист, ще у 2016 році журналіст Сергій Лойко писав, що звільнення Савченко – крок назад російської влади, яка могла потрапити до санкційного списку. Натомість, попереджав він, після цього слід очікувати двох кроків Путіна вперед. Напевно, один з таких кроків ми можемо спостерігати і зараз.

«Спостерігання за реакцією суспільства на навколишні події показує, що наш народ досі не навчився критично мислити, занадто легко потрапляє під вплив PR-технологів та романтизує навіть відвертих покидьків. При цьому влада, на критиці якої частина з цих негідників і робить собі репутацію народних героїв, немов навмисне їм підігрує, даючи все нові козирі їм в руки», - сказав Долинний.

Історик Павло Худіш впевнений, що героїв чи антигероїв з людей роблять історики. І лише вони можуть створити певний образ, який вимагають на той час. Ті самі історики можуть з часом переписати історію, таким чином і герої можуть змінюватись, але часто, з виховною метою і для згуртування суспільства.

«Чи були в історії герої, що ставали антигероями? В історії була «людина», всіх інших – і героїв, і антигероїв – створили історики. Історія - це не річ, не істина в останній інстанції, яку можна осягнути і зрозуміти до кінця, це динамічний процес, що потребує постійного переосмислення, чи по простому «переписування». Робити це повинні історики, робітники «академічного цеху». Така академічна історія героїв зазвичай не творить, а намагається критично підходити до всіх можливих джерел.

Натомість, дидактична, або виховна історія, яку ми вчимо в школі завжди героїзувала чи демонізувала певних осіб. Найчастіше, цей процес залежить від політичної кон’юнктури і базується на так званій історичній пам’яті , тобто розумінні (бажанні розуміння) людьми тих чи інших подій у минулому. Академічна історія повинна надавати «людського обличчя» героям, існування яких нашіптують політики, пропагандисти, дилетанти від історії тощо. Грубо кажучи, потрібно випрацювати нові шкільні підручники з історії для дітей, аби вони, виростаючи, не творили собі кумира з будь-якої умовної Надії Савченко, щоб мислили критично, і тоді не буде гіркого розчарування», - сказав есперт.

Павло Худіш впевнений, що люди повинні мислити критично, самі оцінювати події навколо і тоді не буде таких розчарувань як було з образом Савченко, котра вмить з героя перетворилась на людину, яку не цькує хіба лінивий.  

Психіатр Олександр Романів вважає, що Надія Савченко робить суперечливі вчинки, не завжди адекватно оцінює всі ризики.

«Савченко має такі риси особистості як ігнорування соціальних норм і законів, імпульсивність, схильність до проявів гніву та агресії, зневагу до власної безпеки та безпеки оточуючих, відсутність почуття провини. Це характерно для людей з антисоціальним розладом особистості з схильністю до надцінних ідей героїчного змісту», - сказав фахівець.

Саме тому, на думку психіатра, вона викликає недвозначне ставлення до неї оточуючого соціуму. У людей можуть виникати різні реакції до неї, вони коливатися від полюсу до полюсу: від одобрення до повного неприйняття.

Читайте також про Демонтаж героїні: як західні ЗМІ бачать справу Савченко.

Читайте на ГК:"Тероризують одну із вулиць": на Закарпатті забили на сполох (ФОТО)
Читайте на ГК:На Закарпатті чатує небезпечна хвороба серед дітей: що важливо знати батькам
Читайте на ГК:"Військові стали рабами й залежать від влади?": на Закарпатті обговорюють одне із важливих й доленосних питань
Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська