1. Новини Закарпаття
  2. >

Військовозобов'язаним закарпатцям слід готуватись: кого доставлятимуть силою в ТЦК і чому?

29.03.2024 00:16 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Одну з категорій чоловіків можуть силою притягнути до військкомату.

Одну з категорій чоловіків можуть силою притягнути до військкомату.

Оскільки в Україні триває мобілізація військовозобов’язаних, передбачено, що всі військовозобов'язані громадяни віком 18-60 років повинні стати на військовий облік. Ухилянтів, іншим словом бажаючих відкосити від служби, ігнорують  повістки і відмовляються подавати оновлені дані, можуть примусово доставляти до ТЦК.

Про це пише "Західний кур'єр".

Ідеться насамперед про реєстр військовозобов'язаних "Оберіг". У багатьох регіонах він уже почав працювати й туди внесені дані військовозобов'язаних.

Більше про це розповідає заступник начальника Івано-Франківського обласного ТЦК та СП, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Роман Боднар. 

Він зауважив, що в регіоні почав працювати реєстр військовозобов’язаних "Оберіг", куди вже внесено дані приблизно 90% військовозобов’язаних:

"У нас вже працює система "Оберіг", де занесено дані приблизно 90% військовозобов’язаних. Туди надходять дані з різних реєстрів, але поки не всіх. Усі ці люди офіційно перебувають у розшуку поліції. Осіб, які є в цій базі, поліція має право примусово доставляти до ТЦК в порядку адміністративного затримання".

Боднар зауважує, що доступ до реєстру закритий: "... є тільки у нас та у Прикордонної служби".

Він вказує, що особа потрапляє туди, якщо не прибула по повістці та не повідомила передбачені законом дані чи іншим способом ухилилася від призову: "Щодо такого громадянина роблять помітку, що він знаходиться в розшуку".

Людина, дані якої внесли в базу, офіційно перебуває в розшуку, її можуть зупинити на вулиці, перевірити в базі "Оберіг" і примусово доправити в ТЦК:

"Таких осіб, станом на грудень 2023 року у нас в області було 36 тисяч. За поточний рік в цю базу внесли ще три тисячі громадян. Всі ці люди офіційно знаходяться у розшуку. Тому не треба дивуватися, коли когось з військовозобов’язаних зупинили на вулиці, перевірили по базі «Оберіг» і відразу примусово доставили до ТЦК. Бо від початку війни тих, хто отримав повістку, не прибув до нас і думає, що його ніхто не буде шукати, дуже багато".

Він також розмірковує про виникнення можливих неприємних ситуацій, коли особа дійсно має право на отримання відстрочки від призову, проте не встигла подати оновлені дані до ТЦК:

"...можуть виникнути такі неприємні моменти, коли людина, яка дійсно має право на відстрочку, але не подала ці дані до ТЦК, при виїзді за кордон пред’являє документи, приміром, на батьківство трьох дітей. А людині кажуть: "Все гаразд, але ви знаходитесь в розшуку. Вам необхідно уточнити дані". І через кордон її не пропускають, а відправляють до нас у ТЦК".

Зауважмо, останнім часом у мережі Фейсбук поширюють ряд дописів, а також відеокадрів, де простих перехожих силою тягнуть до військкоматів "люди у формі". Такі інциденти не один раз фіксують і жителі Закарпаття. Військовозобов'язаних чоловіків забирають до ТЦК прямо з салонів автобусів. Про один з таких випадків ми писали торік. Інцидент зафіксовано журналістом видання "Голос Карпат". Очевидці також відзначають, що їм доводилось бути свідками, як "відловлюють" чоловіків із салонів маршруток на автозупинках. Жителі кажуть, що на селах вже майже не залишилось чоловіків, бо усіх позабирали на фронт. Водночас людей дуже обурює поведінка переселенців, які "тут відсиджуються", за їх словами.

Що стосується "силової мобілізації" на Закарпатті, то випадків, зафіксованих очевидцями, досить багато. Зухвалість представників ТЦК в ході виконання службових обов'язків просто шокують. Люди пишуть: вони не проти мобілізації, не проти захисту Батьківщини, та проти фізичної сили, яку застосовують в ТЦК. Нагадаємо, днями на Закарпатті анонсували мирний мітинг проти силових дій ТЦК й на підтримку  військовозобов'язаних. Мирна акція з перекриттям автодороги відбувалась в Мукачівському районі. Людей пізніше розігнала поліція, організаторку заходу оштрафували за порушення законодавства під час дії військового стану в державі. Нагадаємо, напередодні на Мукачівщині було зафіксовано випадок з побиттям перехожого працівниками ТЦК.

Наразі жителі регіону продовжують відзначати, що військовозобов'язаних відловлюють як на приватних обійстях, так у готелях посеред ночі, витягують з автомобілів серед дороги. Про те як одного із чоловіків силоміць тягнули в авто із подвір'я ми вже писали раніше.

А ось на Хустщині людину просто витягнули з кабіни фури серед дороги й повезли в іншу область.

 Прикрий випадок стався також в Ужгороді. Чоловіка відправили із Закарпаття у Львівську область без відома рідних. Про цей інцидент в мережі Фейсбук розповіла донька потерпілого. Її батька силою схопили серед білого дня поряд з одним із торгових центрів.

 Також вартує уваги і випадок у Свалявському ТЦК. Тут у військовозобов'язаного відібрали мобільний, не давши йому змоги додзвонитися рідним.

І мабуть, однією із найбільш резонансних подій цього місяця, яка облетіла не лише Закарпаття, а й всю Україну й поставила соцмережі "на вуха", - історія за участю Хустського ТЦК. Тут молодий хлопець, попередньо побитий і принижений працівниками терцентру, ледь не вчинив самогубство. До тамтешнього ТЦК потерпілого в наручниках доставили прикордонники прямо з готелю у Виноградові.

Читайте також: Усе, що треба знати про кривавий інцидент у Хустському ТЦК: гучна історія, що НЕ закінчилася самогубством (ФОТО, ВІДЕО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська