1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Суд над референдумом: Київ боїться економічної незалежності Закарпаття - Бобинець

415
Суспільство Закарпаття

Чималого суспільного резонансу на Закарпатті та в Україні загалом набула ситуація з приводу судового позову губернатора краю щодо скасування результатів референдуму 1991 року.

Суд над референдумом: Київ боїться економічної незалежності Закарпаття - Бобинець

Як відомо, 5 квітня 2016 року Закарпатська облрада звернулася до вищого керівництва України з проханням надати більше повноважень на місцях в рамках Конституційної реформи з децентралізації. Зокрема, надати широкі адміністративні і фінансові повноваження органам місцевого самоврядування та внести відповідні зміни до Конституції України. 

При цьому, у тексті звернення депутати згадали результати обласного референдуму 1 грудня 1991 року на якому 78,6% виборців проголосували за проголошення Закарпатської області «спеціальною самоврядною територією» і перебування її як суб’єкта в складі незалежної України. У звязку із цим у численних ЗМІ почали з’являтися гучні заголовки з підняттям теми русинів Закарпаття, натяки на прояв сепаратизму та відокремлення регіону. Саме це і викликало суспільний резонанс.

Пізніше у прес-службі очільника Закарпатської ОДА повідомили, що Геннадій Москаль подав позов до суду з метою визнати результати референдуму 1991 року про надання Закарпатській області статусу спеціальної самоврядної одиниці такими, що не мають юридичної сили

З даного приводу редакція Голосу Карпат звернулася за коментарем до представника Світової ради русинов, голови "Крайового общества подкарпатських русинов" Миколи Бобинця.Найперше, що зауважив у розмові Микола Миколайович, це те що наразі у певних політичних колах активно спекулюють на питанні русинів. Також він запевнив, що закарпатські русини - не сепаратисти.

"Це викликало обурення у всіх русинів, адже Закарпаття це є наш край. Я особисто, як і усі представники русинського руху, здивований і не розумію рішення Геннадія Москаля, щодо позову в суд з метою скасувати результати референдуму 1991року. Як відомо, тоді у бюлетні стояло питання не тільки про самоврядність нашого краю, у першу чергу йшлося про те, щоб Україна стала незалежною державою. І наразі не можна розділяти ці питання, скасувати одне і при цьому залишити інше. Як подивиться на це світова спільнота? Це було волевиявлення народу. Голосували патріоти нашого краю, адже відомо, що більшість населення Закарпаття - це є русини.

Після проведення референдуму Закарпаття фактично мало набути статусу автономії у складі України, як Крим, у цьому статусі ми мали рухатися далі і розвиватися. Але, чомусь, тоді на рівні держави результати референдуму не підтримали, питання сховали "під сукно" і з часом забули. Закарпаття залишилось звичайною областю. Але, маю зазначити, що тоді понад 78 % громадян нашої області підтримали референдум, проголосували за самоврядність Закарпаття. Народ проголосував, тут немає строку давності. Відтак, я переконаний, що ніякі представники влади, ніякий суд не можуть скасувати волевиявлення народу."

Також Микола Бобинець зазначив, що у даній ситуації певні політичні кола безпідставно використали звернення облради, як загрозу суверенності та цілісності України. З його слів, у Києві бояться, що Закарпаття стане економічно незалежним.

"Якщо говорити про нещодавнє рішення облради, про звернення від 5 квітня, то певні політичні кола скористалися ситуацією, і висвітлили це звернення, як загрозу суверенності держави. Насправді, не йшлося ні про відокремлення, ні про повну автономію, ні про створення якогось нового державного утворення. Наскільки я володію ситуацією, йшлося про майбутнє нашого краю, збільшення повноважень в плані економічного зростання Закарпаття.

Наша область має достатньо ресурсів та надходжень для того, щоб не бути дотаційною, якщо кошти залишатимуться в області. До чого тут перекручування результатів референдуму, сепаратизм, розмови про відокремлення та інші подібні віяння - я не розумію. Адже, на разі в Україні йде процес децентралізації, який передбачає збільшення повноважень на місцях. Я більш ніш переконанай, що у певних політичних колах бояться, що Закарпаття стане економічно незалежним регіоном. Тому і витягнули цю "козирну карту", яка вже припала порохом і нафталіном, для того, щоб Закарпаття лишилося таким, як воно є", - сказав Бобинець.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber