Повідомлення Голосу Карпат про готовність 114 населених пунктів Закарпаття сформувати окремий угорський район викликало неабиякий резонанс.
Думки з приводу запропонованого закарпатськими угорцями кроку розділились, а в коментарях на сайті і в соцмережах заговорили про сепаратизм, замах на цілісність держави, спробу відділитись від України і приєднатись до Угорщини тощо.
Голос Карпат попросив прокоментувати ситуацію секретаря КМКС з політичних питань, голову однойменної фракції в Берегівській міській раді Кароліну Дорчі. Ось що вона повідомила:
Особливо різко налаштовані в даному питанні українські націоналісти типу одіозного народного депутата Мосійчука, якому висловили підозру в отриманні хабарів і лишили депутатської недоторканості, керівника Закарпатського об’єднання “Україна Соборна” Ореста Дідуха та інших. В Україні йде процес децентралізації. На даному етапі маємо прийнятий Верховною Радою закон про об’єднання громад. Так от, перший його розділ передбачає прийняття рішення про об’єднання громад за історичним, етнічним чи природнім чинником. Тому бажання угорців створити окремий угорський район на Закарпатті – це не прояв сепаратизму, а лише виконання вимог закону.
Сьогодні в нашій області існує 13 районів. Після впровадження адміністративно-територіальної реформи планується залишити в регіоні 5 районів. Ми хочемо, аби один з них був угорським і забезпечив компактне проживання угорцям Закарпаття. Наразі цю ідею підтримують 114 громад з угоромовним населенням. Електронною поштою надіслали на місця запитання, чи згідні вони з такою пропозицією. Прийшли позитивні відповіді. Отже, закиди, що не спитали й не порадились з самими мешканцями згадуваних населених пунктів, теж безпідставні.
До речі, ідея створення окремого угорського району народилась ще у 90-і роки й була успішно реалізована, коли такий формат існував у вигляді окремого виборчого округу на парламентських виборах 1998 року. Тоді за мандат нардепа тут змагались два представники від угорських політичних сил – Міклош Ковач від КМКС та Іштван Гайдош від УМДС. Пізніше даний виборчий округ ліквідували. Про його відновлення йшлося в період правління нині вже екс-президента Януковича. Але вимогу проігнорували. Напередодні останніх виборів у Верховну Раду теж порушувалось питання про надання можливості угорцям краю самим обрати собі достойного представника своїх інтересів у вищому законодавчому органі країни. Його вкотре не почули. Більше того, навесні 2014 року тоді ще кандидат у президенти Петро Порошенко підписав з нашим лідером Ласло Брензовичем угоду про співпрацю та захист інтересів угорської громади краю і в цьому контексті теж передбачалось створення угорського виборчого округу. Ми свого слова дотримали й підтримали Порошенка на виборах. А він обіцяв зі свого боку сприяти утворенню окремого району для компактного проживання угорців. Тепер маємо надію, що в ході проведення адміністративно-територіальної реформи пан Президент виконає свою обіцянку.
Окрім цього, ця ідея широко обговорювалася під час всеукраїнських дебатів щодо об’єднання громад та децентралізації. Берегівські районна та міська, переважна більшість сільських рад, де компактно проживають угорці, проголосували й прийняли рішення клопотати про утворення такого району. Таким чином, ми просто послідовні у своїх діях. Де ж тут сепаратизм? Навпаки, на своїх заходах закликаємо до створення таких умов, щоб угорці краю залишались жити й працювати на землі, де народились. Приміром, на нещодавній звітній конференції угорських підприємців Закарпаття, про яку теж повідомляло ваше видання Голос Карпат, а потім - і інші ЗМІ, лідер КМКС Ласло Брензович привселюдно із трибуни зібрання закликав до цього. Дивно, але чомусь це звернення “не помітили” українські націоналісти й ніяк не прокоментували його.
З усією відповідальність заявляю: ми не хочемо жодного референдуму, про який теж згадувалось у вищеназваних коментаря, не прагнемо іншої держави чи приєднання до Угорщини (до слова, Угорщина – член ЄС і НАТО, що автоматично виключає будь-який перегляд нині діючих кордонів). Угорці Закарпаття бажають залишитися в межах України. А утворення на вимогу закону району, де б компактно проживали угорці, тільки сприятиме його розвитку за рахунок залучення європейських інвестицій, що в умовах глибокої економічної кризи вигідно і угорцям, і українцям.
Зі свого боку вважаємо, що в Україні сепаратизму як такого нема і не було, а мали місце провокатори Путіна та його війська. Серед угорців таких провокаторів нема. Принагідно зауважу, що серед полеглих закарпатців у зоні АТО першим був угорець з Берегова 19-річний Роланд Попович. Тому звинувачення в сепаратизмі угорської громади Закарпаття більш ніж недоречні.