1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Скандал на World Press Photo 2025: чому нагорода за фото бойовика "ДНР" обурила Україну

429

На конкурсі World Press Photo 2025 серед переможців опинилися фото 6-річної дівчинки з Куп’янська та пораненого бойовика "ДНР", що викликало різку критику з боку МЗС України. У міністерстві назвали таке рішення "аморальним" і закликали професійну спільноту відреагувати.

Скандал на World Press Photo 2025: чому нагорода за фото бойовика "ДНР" обурила Україну

Переможці World Press Photo 2025: що показали фото

На престижному європейському конкурсі World Press Photo 2025 серед найкращих світлин року відзначили роботи двох німецьких фотографів – Флоріана Бахмаєра та Нанни Гайтманн. Перша світлина, авторства Бахмаєра, зображує 6-річну Ангеліну з Куп’янська, яка страждає від панічних атак через війну та вибухи. Друга, зроблена Гайтманн, показує пораненого бойовика так званого "народного ополчення" на окупованій Донеччині, у "підземному польовому шпиталі" поблизу Бахмута.

Організатори конкурсу зазначили, що російсько-українська війна стала однією з ключових тем фотографій у європейському регіоні. Зокрема, Нанна Гайтманн, за їхніми словами, "упродовж останніх трьох років активно висвітлює війну з боку Росії". На її фото зображено чоловіка, якого призвали воювати за самопроголошену "Донецьку народну республіку" 22 лютого 2022 року – за два дні до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Пізніше Росія анексувала цю територію, а ополчення увійшло до складу російської армії. У підписі до фото вказано, що Бахмут став місцем одних із найкривавіших боїв війни.

Хто така Нанна Гайтманн?

Нанна Гайтманн – німецька фотографка, яка, за інформацією на сайті World Press Photo, народилася і навчалася в Німеччині. Проте організатори не згадали, що останні шість років вона живе і працює в Москві. Цей факт викликав додаткові запитання щодо об’єктивності її роботи, адже її фото зображує бойовика "ДНР" у контексті, який може викликати співчуття до агресора.

Реакція України: "Фальшива моральна еквівалентність"

Міністерство закордонних справ України різко засудило рішення World Press Photo, назвавши поєднання цих двох фотографій "жалюгідним". Речник МЗС Георгій Тихий наголосив, що прирівнювання страждань української дитини, яка стала жертвою війни, до бойовика, який свідомо брав участь у загарбницькій війні, є аморальним. "Українська дитина не мала вибору, коли на її країну напали. Це найгірший приклад фальшивої моральної еквівалентності між агресором і тим, хто захищається", – заявив Тихий.

МЗС разом із Українською асоціацією професійних фотографів (UAPP) звинуватили конкурс у "моральній сліпоті", яка суперечить принципам професійної журналістики. Вони закликали фотографів, асоціації та всіх, хто поділяє їхню позицію, публічно висловитися проти такого підходу, що прирівнює жертв і злочинців.

Ширший контекст: реакція фотографів

Українська асоціація професійних фотографів також висловила обурення результатами конкурсу. Вони зазначили, що нагородження російських фотографів, які "висловлюють ідеологію агресора", сприяє виправданню дій Росії. Наприклад, одна з переможниць, росіянка Альона Кардаш, представила проєкт про "страждання російського суспільства" під час війни, що, на думку UAPP, є спробою відбілювання провини Росії.

Український фотограф Сергій Коровайний також розкритикував конкурс, назвавши такі рішення "маніпуляцією, яка знімає відповідальність з Росії за війну". Він підкреслив, що подібні нагороди є недоречними в умовах війни, коли Росія продовжує вбивати мирних жителів України.

Висновок:
Рішення World Press Photo 2025 викликало хвилю обурення в Україні, адже нагородження фото бойовика "ДНР" поруч із зображенням страждань української дитини сприйняли як спробу прирівняти жертву й агресора. Чи вплине ця критика на політику конкурсу в майбутньому? Діліться своєю думкою в коментарях!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber
  • Усі Новини
  • Закарпаття
  • Головне