1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Мобілізація й випадки порушень у Закарпатській області: що відбувалось у регіоні й чому люди виходили з вилами?

3794
Суспільство Закарпаття

В Україні продовжено військовий стан й мобілізацію.

Мобілізація й випадки порушень у Закарпатській області: що відбувалось у регіоні й чому люди виходили з вилами?

З початку повномасштабного вторгнення, в Україні мобілізацію продовжують не один раз. Так само в Україні триває військовий стан. І те й інше продовжено до 7-го лютого 2025-го року рішенням влади.

Відомо, що за останній період мобілізація в Україні набирає нових масштабів. Це стосується не лише принципів у ході вручень повісток військовозобовязаним чоловікам, а й власне, методів мобілізації   щодо взяття їх на облік, відтак станом придатності до проходження служби у війську.

Згідно з чинним законодавством України, призовний вік для чоловіків становить від 18 років до 25 років. Це означає, що з цього віку громадяни України повинні взяти участь у призові та бути готовими виконувати військову службу.

Читайте також: Базарний переполох в Україні: вартість ялинок б'є масштабний рекорд

ЗМІНИ В ПРИЗОВНОМУ ВІЦІ У РАЗІ ЗАГРОЗИ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ

В умовах воєнного стану призовний вік може бути змінений законодавчою владою в залежності від ситуації в країні. Наприклад, у 2022 році Верховна Рада України затвердила законопроєкт, згідно з яким призовний вік чоловіків був знижений з 18 до 17 років.

Є деякі випадки, коли громадяни можуть бути виключені з призову на військову службу. Наприклад, це може бути здоров’я громадянина, наявність дітей, низький соціальний статус тощо. За наявності вагомих причин громадянин може отримати відстрочку від призову під час мобілізації або звільнення з військової служби.

Чи все так гладко з мобілізацією в містах і селах. Чому люди бунтують і подеколи навіть вдаються до боротьби "з вилами"?

Від очевидців дуже часто можна почути, як вони стають свідками ряду порушень із боку працівників ТЦК. Ряд інцидентів з початку "повномасштабки" були зняті в містах і селах областей України та виставлені у мережу Фейсбук та до інших соціальних спільнот. У Закарпатській області теж мали місце подібні випадки у процесі мобілізації. Люди писали, що були свідками досить жорстких "силових методів" за участі ТЦК.

Нагадаємо: "Чорний монстр, відьмине масло та ельфійський вогонь": вражаючий скарб у лісах України цьогоріч (ФОТО)

Військовозобов'язаних могли тягнути асфальтом проти їх волі, додають очевидці, штовхати без відома рідних в авто, забирати з приватних подвір'їв. Найгіршими були сценарії, за словами краян, де людей "викрадали" прямо із вулиць чи магазинів , пізніше їх відправляли до іншої області. Рідні про це й не здогадувались. Випадок, де людину було викрадено серед білого дня поряд з торговим центром, зафіксували цьогоріч в Ужгороді. Про це згодом написала в мережі Фейсбук донька потерпілого. Батька відправили з Ужгорода у Львівську область.

А у Свалявському ТЦК у чоловіка відібрали мобільний та не дозволили йому зідзвонитись з ріднею за час перебування у цій установі. 

Читайте також: "Ребусний графік від обленерго": сюрприз українцям у грудні з відключенням світла

Мобільний було видано чоловіку на пів дорозі до полігону, як повідомив захисник Максим Андрійчук.

У Мукачівському районі людину побили серед білого дня й потягнули у "бусик". Пізніше ряд жителів, зокрема й пенсіонери, вийшли на захист військовозобовязаних, влаштувавши мирний протест на вулицях. А от у Виноградівському районі жінки озброїлись навіть вилами, протестуючи проти дій ТЦК.

Люди скаржаться, омбудсмен реагує: звідки найбільше надходить скарг щодо дій ТЦК і чи є відповідні реакції щодо порушень?

Найбільше скарг на ТЦК у процесі мобілізації надходить із Закарпаття.

2024 року на дії представників ТЦК та СП надійшло близько 4 тисяч звернень від громадян, які вважають їхні дії неправомірними.

Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв’ю "Українській правді".

Читайте також: Хвостатий "монстр" і кошик з дарами: що зустрічали в закарпатських лісах й чого найбільше боялись жінки?

"Є випадки, коли за моїм поданням зібрали окреме засідання ВЛК, провели повний аналіз і зафіксували, що людина, яку до цього на ВЛК визнали "повністю здоровою", має насправді хворобу. В результаті цього чоловіка мобілізували, але він пішов у ЗСУ виключно в тилове забезпечення, одразу знайшли частину, де йому запропонували конкретну посаду", — зазначив омбудсмен.

Найбільша кількість скарг, за словами Лубінця, надходить із Закарпаття. Водночас, як зазначив Лубінець, в інших областях, наприклад, у Кропивницькому таких звернень значно менше, і більшість з них не підтверджуються.

"На мій погляд, все залежить від обласного керівника ТЦК — наскільки це професійна людина, чи змогла вона побудувати роботу так, щоб і мобілізація проводилась, і права людини не порушувались, а якщо таке трапляється, то щоб максимально швидко такі ситуації вирішувались", — заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини.

Читайте також: Полювання закарпатцями вже розпочато: в лісах регіону шукають незвичний лісовий "скарб" - їжу гурманів

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber