В Україні за останній період частішають землетруси.
В останні роки у всьому світі й зокрема в Україні стають свідками частих підземних поштовхів різної сили. Їх наслідки можуть бути украй жахливими, зруйнувати міста і села й призвести до численних смертей. Цьогоріч в областях України також відчували "підземні дрижання", які ставались у зоні Вранча на території сусідніх держав. І хоч найбільш сильні поштовхи й відбувались за межами України, в деяких районах держави також мали змогу відчути цю силу поштовхів. Напередодні, 4 жовтня, сейсмологи зафіксували підземні поштовхи неподалік кордону України. Наслідки землетрусу відчули, зокрема, мешканці Одеської області. Про це повідомили у прес-службі Національного науково-дослідного інституту фізики Землі (в Румунії) у Facebook
Нагадаємо: торік у жовтні землетрус, магнітудою 4,5 бала відчули мешканці Закарпаття. Він стався, як було згодом встановлено, за 50 кілометрів від Ужгорода. Відчули його у різних районах області - Ужгороді, Мукачеві й селах Перечинщини. Люди писали, як дрижали севанти в будинках, трусились люстри й "ходила" підлога.
Минулого року відчутний землетрус у регіоні фіксували 3 січня - у Хустському й Іршавському районах. 5 жовтня було зафіксовано землетрус поряд з Мукачевом
Де саме та коли стався землетрус, який напередодні відчули і в Україні?
Згідно з інформацією румунського інституту, землетрус магнітудою 4,2 бала за шкалою Ріхтера стався близько 06:19 ранку (за місцевим часом) 4 жовтня у так званій зоні Вранча. Йдеться про сейсмоактивну зону, розташовану на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат у жудці (повіті) Вранча в Румунії. За даними сейсмологів, підземні поштовхи були відчутні на глибині 103,8 км. "04.10.2024 о 06:19:28 (за румунським часом) у сейсмічному районі Вранча стався помірний землетрус магнітудою 4,2 на глибині 103,8 км. Інтенсивність II", - йдеться у повідомленні Національного науково-дослідного інституту фізики Землі.
Нагадаємо: У селах Закарпаття пережили несподіваний шок
Люди думали, що кінець світу. Сучасна сейсмічність України пов'язана з її геологічною будовою, локальними процесами в земній корі і літосфері, а також з глобальною динамікою тектонічних плит. Сейсмоактивні зони оточують Україну на південному заході і півдні. Це зони: Закарпатська, Вранча (Румунія), Кримсько-Чорноморська та Південно-Азовська. У сейсмічному відношенні найбільш небезпечними областями в Україні є Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Одеська та Автономна Республіка Крим.
Читайте також: Містика в небі: над Закарпаттям зняли дещо вражаюче й насторожуюче водночас (ФОТО)
Сейсмічна небезпека Одеської області зумовлена осередками землетрусів у масиві гір Вранча та Східних Карпат у Румунії. Починаючи з 1107 року до сьогодні там мали місце 90 землетрусів з інтенсивністю 7-8 балів. Карпатські землетруси поширюються на значну територію. У 1940 році коливання відчувалися на площі 2 млн км². Кримсько-Чорноморська сейсмоактивна зона огинає з півдня Кримський півострів.
Читайте також: Нова загроза над Україною: закарпатцям варто бути обачним
Вогнища сильних корових землетрусів тут виникають на глибинах 20-40 км та 10-12 км на відстані 25-40 км від узбережжя з інтенсивністю 8-9 балів. Південне узбережжя Криму належить до регіонів дуже сейсмонебезпечних. За останні два століття тут зареєстровано майже 200 землетрусів від 4 до 7 балів. Південно-Азовська сейсмоактивна зона виділена зовсім недавно. У 1987 році було зафіксовано кілька землетрусів інтенсивністю 5-6 балів. Крім того, за палеосейсмотектонічними та археологічними даними встановлено сліди давніх землетрусів інтенсивністю до 9 балів з періодичністю близько одного разу на 1000 років. У платформній частині України виділено ряд потенційно сейсмотектонічних зон з інтенсивністю 4-5,5 балів. На території Кримського півострова зафіксовано понад 30 землетрусів.
Читайте також: Бізнесменам "задали жару": в яку суму влетить закарпатцям кіловат "розкоші"?
Так, катастрофічний землетрус 1927 року мав інтенсивність 8 балів. За інженерно-сейсмічними оцінками, приріст сейсмічності на півдні України перевищує 1,5 бали, і у зв'язку з цим було визначено, що в окремих районах 30-50 % забудови не відповідає сучасному рівню сейсмічного та інженерного ризику.
Закарпатська сейсмоактивна зона та семибальний землетрус в регіоні
Карпати — порівняно молода орогенічна система. У ній ще не затихли власні тектонічні процеси. Небезпека частих землетрусів на Закарпатті обумовлена локальним впливом сейсмічних джерел, а також потужною сейсмоактивністю зони Вранча та близькості до неї регіону. На переконання фахівців Головного центру спеціального контролю ДКАУ сильні землетруси, які відчуваються в Україні, генерує саме зона Вранча. Зазначена зона належить до того ж сейсмоактивного поясу, який утворився унаслідок того, що євразійська материкова плита — це, починаючи від Азорських островів через Середземне море, протягується через зону Вранча, досягає Туреччини, Кавказу і проходить далі, де розділяється на два пояси, один з яких прямує на південь, а інший — у бік Камчатки.
Читайте також: Магазин - для багатих, інфаркт для бідних: чи достатньо буде зарплат українцям на їжу?
Відтак, Закарпаття вважається районом з підвищеною сейсмічністю. Утім закарпатські землетруси низькоенергетичні та їх реєструють, в основному, лише інструментальними методами. Водночас в регіоні досить відчутні локальні землетруси, але тільки в епіцентрах. Це також обумовлене тим, що фіксовані закарпатські землетруси не мають великої сили. На території Закарпаття також відбуваються більш значні сейсмічні події, тут неодноразово були зафіксовані землетруси інтенсивністю 6-7 балів за шкалою MSK-64. Епіцентри цих землетрусів знаходилися в районах Сваляви, Довгого, Тересви, Мукачева, Ужгорода. Землетрус 15 жовтня 1834 р. мав потужність до 7 балів і охопив значну територію Закарпаття — від Сваляви до Рахова. У межах Чернівецької області було зафіксовано землетрус інтенсивністю 5 балів. На Закарпаття впливають не тільки сильні землетруси з епіцентрами в Трансільванії, тут є досить сильні локальні місцеві епіцентри землетрусів.
Читайте також: Аварійний блекаут: чи відключатимуть електроенергію закарпатцям і як готуватись?
Читайте також:
- У понеділок 45 населених пунктів Закарпаття будуть БЕЗ світла: відома причина відключень
- Будинок - привид чи полтергейст?: що за історія лякає жителів про одну із будівель у Закарпатській громаді?
- Дев'ять годин планових: де закарпатцям відключать світло вже завтра й чи будуть графіки ще сьогодні?
- Земляна зірка - незвичний гриб: на що полюють закарпатці в морозних лісах? (ФОТОФАКТ)
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9731 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12804 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5978 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9936 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1657 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3296 0 Суспільство