1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Колючий плід навіть смажать: на Закарпатті є ягода, якій приписують магічну властивість (ФОТО)

2948
Суспільство Закарпаття

Плоди лікують і рятують фінансово. Добре знані в Британії та Ірландії.

Колючий плід навіть смажать: на Закарпатті є ягода, якій приписують магічну властивість (ФОТО)

Роками жителі регіону "хоснують" цю ягоду у власних цілях та продають на базарах. Щоправда, не всім відома цілюща властивість унікальних синіх плодів, що ростуть на "колючках" практично повсюди у регіоні. Їх можна зустріти навіть на узбіччях центральних доріг, а не тільки в лісах. Водночас, при центральних артеріях, з точки зору безпеки, плоди не варто збирати, адже вони є шкідливими для здоров'я.Це стосується й інших плодів ягід - чорниці, малини, ожини.

Як ми вже писали у попередній публікації, на дикоростучих наразі виживає багато родин закарпатців. Найрятівніша з усіх ягід - "чорниця" (яфина). "Богиня Карпат" цього разу вартувала на ринку від сотні гривень за кілограм. А от брусниця на гірських полонинах вродила не щедро в зв'язку зі спекою цього літа.

Що ж це за синя ягода, яку можна смажити й де поширена?

Ідеться  про плоди терену, або ж терену колючого. У народі його називають по-різному – колючою сливою, терниною, колючкою або терносливом.

Ягода особливо є популярною серед пастухів, які часто, пасучи на пасовищах худобу, смажили на вогні плоди терносливу й смакували печеною сливою.

Це вид рослин із родини розових (Rosaceae). Його вважають прадавнім родичем сливи. Поширений у Карпатах, західному Поліссі, Криму тощо. Росте на узліссях та пасовищах, в долині річок. Морозостійка й світлолюбива рослина. терену володіють протигарячковими і потогінними властивостями. Листки терну застосовують як сечогінний і проносний засіб. 

Читайте також: Закарпатці б'ють на сполох: під загрозою один з актуальних ресурсів

Відвари із терену використовують для полоскання ротової порожнини при захворюванні зубів і ясен.

Плоди збирають восени. Чисті ягоди без домішків засипають у дерев'яні діжки, прикривають чистою вологою тканиною і зберігають у погребах або ж відправляють на пункти переробки. Сушать плоди на сонці або під наметами, у печах чи сушарках при температурі 45 – 50°. Висушені плоди пакують у паперові мішки вагою по 25 або 50 кг і зберігають у сухих прохолодних приміщеннях.

Виготовляють чорнило й терновий джин 

Кора й деревина терену містять таніди (до 8 %). При змішуванні кори з мідним купоросом одержують чорну фарбу та якісне чорне чорнило, а при змішуванні з лугами отримують жовту фарбу.

Читайте також: "Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

Терен колючий є популярним у Великій Британії та Ірландії. Тут фермери вирощують цю культуру з давніх-давен. Дерева слугують місцевим жителям природним парканом. Зі щорічного врожаю терпких ягід готують унікальний терновий джин. І по сьогодні в Ірландії в знак пошани до колючої рослини, 11 листопада святкують День тернових ельфів, які охороняють священну тернину від людського свавілля й зокрема від вирубки лісових хащ.

Нагадаємо: Закарпатці роблять запаси картоплею і цибулею: ціни вже майже "космічні"

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на «Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber