1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

На Закарпатті у горах з'явилась ягода безсмертя: вражаючий скарб на вагу золота

923
Суспільство Новини Перечина

У регіоні дозріла одна з унікальних й шанованих ягід.

На Закарпатті у горах з'явилась ягода безсмертя: вражаючий скарб на вагу золота

Справжнім скарбом у цю пору на унікальних полонинах є дикоростучі - гриби і ягоди, що не тільки поповнюють фінансовий статок місцевих родин, а й дають силу й міцне здоров'я. Цьогоріч сезон ягід стартував на місцевих базарах напрочуд рано. Гриби теж у лісах почали вже шукати й знаходити у кінці лютого. А перші білі на ринках області вже з'явились у кінці квітня. Щоправда ціна шокувала багатьох покупців, адже коштував кілограм "білого карпатського золота" цьогоріч від 260 гривень.

Торік вартість смаколиків на базарах була дешевшою - від 60-70 гривень за кілограм.

Читайте також: Можна брати і не боятись: головний "монстр літа" на закарпатському ринку майже "даремний".


"Чорним золотом" на Закарпатті величають одну з рятівних ягід - яфину. "Богиня Карпат" цього разу дозріла раніше звичайного терміну. Вже у травні на ринках області можна було побачити перший врожай гірських вітамінок. За літр "чорного золота" на Корятовича в Ужгороді жінки просили від 100 гривень. Пізніше ягода пішла на спад, а згодом знову зросла у ціні.

Замість яфини наразі у регіоні збирають не менш цілющу й фінансово вигідну ягоду брусницю. У народі (на Закарпатті) її називають "чуфезою". Також є й інші місцеві назви ("гогодзи", "яфузи"). Літр ягід наразі коштує від 60 гривень.

Читайте також: "Залізна ягода", що ставить на ноги: що за незвичний смаколик продають на закарпатських базарах?

Із дикоростучих смаколиків газдині готують компоти, варення та джеми, також різні соуси. Плоди заморожують та висушують, їдять сирими із цукром та без . Медики радять вживати "чуфезу" - брусницю дорослим та дітям. Брусницю ще називають "ягодою безсмертя". Живе до ста літ й не боїться морозів Зазвичай, збирання ягоди триває на Закарпатті до перших заморозків, адже брусниця морозостійкий чагарник. У ягоді міститься ряд вітамінів, у тому числі, А, В, С і Е, дубильних речовин та кислот: саліцилова, яблучна, винна, лимонна тощо. Заготовляють ягоду щосезону, як і яфину.

Серед мінералів, якими багата брусниця, є магній та марганець, фосфор, залізо, калій та кальцій. На Закарпатті називають брусницю ще кам’янкою (на Свалявщині), гогодзи, борівкою та бруслиною, суфезами, яфузами, бугеледзами. Живе брусниця майже 100 років. Часто цю ягоду плутають із журавлиною, до якої вона дуже подібна. Брусниця росте не лише у диких умовах. У Білорусії, Литві, Скандинавських країнах, Фінляндії існують цілі брусничні плантації.

Нагадаємо:  Раби своєї долі: як виживають закарпатці на "божих ресурсах" й чому залишають найцінніше у світі?


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber