1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Три закарпатські метеорити: де знайшли найсвіжіший уламок із неба (ФОТО)

5227
Суспільство Новини Перечина

На Закарпатті в минулому стали свідками вражаючих астрономічних явищ.

Не кожного дня в селах області падають метеорити і світ гуде про це на повну потужність. А от у минулому у регіоні стались три унікальні події, що викликали  і дійсно увагу усього світу. Сюди приїздило багато експедицій у пошуках метеорів. Один і досі шукають. Його падіння зафіксували у 2001 році над Полониною Руною на Перечинщині.

Але усе по черзі. Найбільший метеорит  у Європі було знайдено на території села Княгиня.

З історії Княгинського чуда у "Чорних млаках"

У 1982 році, на Закарпатті було знайдено найбільший метеорит у Європі, і цей феномен не залишив по за увагою найвидатніших науковців.

Метеорит було знайдено у селі Княгиня, Велико-Березнянського району. Його відкопав один із місцевих жителів – Василь Кривяник. Пізніше велетенський 500-кілограмовий уламок «за 2 воли» на той час викупив місцевий лісничий Антон Покорний, а в результаті, перепродав його Віденському імператорському музею. Нині уламки метеорита знаходяться у найбільших музеях Європи.

Читайте також: Фантастичні краєвиди: як виглядає в цю пору найвища вершина на Ужгородщині (ФОТО)

За свідченням науковців, при вибуху метеорита, його розірвало на понад 1200 уламків, що спровокувало значний метеоритний потік. Дрібними осколками було усіяно масштабну площу в радіусі 5 км. Саме цей уламок і було найперше знайдено на глибині 2 метрів Василем Кривяником.

Позаземні корали, паразити й рослини. Які дані дізнались про космічний уламок?

У грудні 2009 року в старих архівних документах розкрилися нові дані про Княгиню, які вказують на вагому роль цього метеорита в розвитку гіпотези панспермії – появу життя на Землі через занесення з космосу певних «зародків життя». Мова йде про публікації в науковому журналі «Sience» (1881 рік), у статті «Ч. Дарвін та відкриття доктором Ганом викопних решток організмів в метеориті», листування між Чарлзом Дарвіном та німецьким геологом Отто Ганом. Зокрема, німецький вчений стверджував, що в ході досліджень метеоритних осколків Княгині, ним були виявлені частки позаземних коралів, паразитів і рослин. Дані були перевірені і повністю підтверджені відомим зоологом Вейнлендлером. Вся інформація про дослідження опублікована автором у книзі «Die Meteorite (crondrite) und ihre Organismen» (1880).

Читайте також: Підземні скарби "Соляного Поля" на Березнянщині (ФОТО, ВІДЕО)

Зацікавлений фактами про найбільший метеорит в Європі, на місці його падіння в 1892 році побував і сам Жюль Верн. Уже згодом, вибухову подію, автор-фантаст описав у черговому романі «В погоні за метеоритом». Який приніс Верну неабияку славу.

Метеорит "Княгиня": уламки й досі шукають. "Шматок слави" було знайдено закарпатцем шість років тому

Пошук уламків триває досі, про недавню знахідку свідчить лот на інтернет-аукціоні жителя м. Берегова — шматок вагою 164 грами, ціною в 4500 доларів.

5 травня 2018 р. відбулося відкриття 33-го міні-пам'ятника. Скульптура розповідає про метеорит Княгиня — найбільший відомий метеорит в Європі, падіння якого зафіксоване в новітній історії. Пам'ятник метеориту Княгиня встановлений на пл. Ш. Петефі, на перилах навпроти цукрарні Валентина Штефаньо. Його бренд на сьогодні виготовляє шоколадні цукерки «Метеорит».

Читайте також: В одному із закарпатських сіл розташувалось джерело, поряд з яким стояв сам Геракл (ФОТО)

Яскравий спалах над "Руною": Турянський метеорит, який і досі шукають

У 2001 році у Тур'я-Реметі на Перечинщині зафіксовано падіння метеорита. Є інформація, що яскравий спалах боліда, на висоті 13, 5 метрів, помітили очевидці над горою Магурича. Саме у тому місці, як відзначають і вибухнув метеорит, розірвавшись на численні уламки. Падіння метеорита побачив місцевий учень Мирослав Воронич, який згодом це описав у науковій роботі для МАН.

– Падало, із великим гуком(шумом) і ми, реметяни, той специфічний гук чули всі. Відчувалось падіння у напрямку Полонини Руна, – ділиться розповіддю Ольга Мицька.

Падіння метеорита зафіксували також болідні служби Чехії та Словаччини. Болід було зафіксовано дуже низько над горизонтом, що не дало змоги забезпечити його фотометрію стандартними камерами.

Читайте також: «Люди знайшли обгорілу голову»: які таємниці ховає село на Березнянщині (ФОТО)

За словами очевидців, на пошуки метеорита приходила навіть експедиція із Києва, а згодом цією інформацією зацікавились і на Кавказі.

«Приїздив учений з Кавказу, спілкувався з населенням», – розповідає учитель Людмила Воронич.

У київській експедиції взяли участь і астрономи із Ужгородського університету С. І Ігнатович, І. Ф. Найбауер та учителька фізики Тур’я-Реметівської ЗОШ М. І. Кедюлич. Всього експедицій на пошуки метеорита в селі було шість. Пошуки вели навіть із міношукачами. За словами Марії Кедюлич, розпочинали шукати із вулиці- 8-го Березня.

Вам також може бути цікаво: 

Як відзначають місцеві, біля нинішнього магазину «Терен» була вирва незначних розмірів. Але як би не намагалися відшукати ремітський болід, пошуки не дали результатів. Уламки метеорита до цього часу так і не знайдено. Проте, у пробах ґрунту, які були взяті спеціалістами НАН під траєкторією польоту боліда, вдалось виявити мікроскопічні кульки, що згодом були діагностовані, як метеоритні. Самі кульки були розміром із піщинку. І все ж, така знахідка дозволила припустити, що EN171101 належав до вуглистих хондритів – дуже розсипчастого матеріалу, який під час вибуху міг просто розсіятись в атмосфері.

Космічний "Боркут": маловідомий метеорит, знайдений у Рахівському районі 

Про цей метеорит маловідомо жителям та туристам. Однак є підтвердження, що космічний прибулець і дійсно впав на території гірського села в цьому районі.

Метеорит Боркут прилетів у село Кваси у жовтні 1852 року та наробив багато шуму, сьогодні є туристичний маршрут “Метеорит Боркут”, який варто пройти.

Квасівський метеорит робить село Кваси одним з найвідомих серед усіх населених пунктів Закарпатської області, завдяки падінню небесного тіла. А символічне місце падіння метеорита, це ще одне місце, яке варто відвідати у селі на Рахівщині. Падіння метеорита в селі Кваси відбувалось з потужним ударом, який нагадував звук гарматного пострілу, розповідають очевидці.

Читайте також: Без військових не обійшлося?: що за знахідку приховує ліс в одному із закарпатських урочищ (ФОТО)

Факти про метеорит Боркут у селі Кваси

  • Зафіксовано, що метеорит під назвою Боркут (Borkut) дійсно впав у межах села Кваси, на Рахівщині
  • Дата падіння метеорита – 13 жовтня 1852 року, час падіння о 15 годині
  • Координати падіння: 480,9І,00ІІ північної широти та 240,17І,00ІІ східної довготи
  • Загальна вага (точніше те, що залишилося від нього після падіння) становила 7 кг
  • Метеорит отримав назву Боркут
  • Форма метеорита Кваси була схожа на чотиристоронню піраміду, висотою приблизно 25 см. Структура каменю метеорита була доволі пухка. Склад метеорита Кваси: залізо, нікель, олово, мідь, фосфор.

Уламки метеорита з села Кваси зберігаються в музеях міст Будапешт, Відень, Берлін, навіть у Ватикані. Є уламки метеорита й за океаном у Чикаго, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі,  Калькутті. Найбільша його частина знаходиться в університеті міста Тюбінген (Німеччина), також є уламок й у Гарвардському університеті.

Інформація про Квасівський метеорит є у реєстрі “Метеорити України”.

Читайте також: Небо палатиме від барв: закарпатці можуть поспостерігати за унікальним явищем вже цієї ночі

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на«Голос Карпат» у Telegram, або Viber і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber