У країнах Європи озвучили позиції щодо повернення ухилянтів в Україну.
Українські консульства вимагають оновлення персональних даних чоловіків, які опинилися за кордоном. Це означає, що вони не зможуть отримувати послуги без наявності у громадян військово-облікових документів. Стало відомо, які рішення приймають у різних країнах Європи.
У деяких європейських державах заговорили про можливу депортацію військовозобов'язаних українців.
Польща
Ця країна одною з перших відреагувала на зміни. Там заявили, що готові допомогти Києву повернути своїх громадян.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що примусове повернення чоловіків призовного віку є неоднозначним питанням, хоча потреби України в захисниках там зрозумілі.
Посол Польщі в Україні Ярослав Ґузи наголосив, що Польща не знає, як правильно вчинити з українськими чоловіками. Проте їх не збираються примусово виселяти.
Чехія
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський повідомив, що держава не підтримує чоловіків з України, які сховалися за кордоном. При цьому вказано, що можливості держави щодо депортації наших співввітчизників обмежені.
Литва
Глава Міноборони Литви Лаурінас Кащюнас вказав, що хоче побачити приклад Польщі, щоб наслідувати його. Влада може допомогти відправити українців чоловічої статі за кордон.
Чиновник зазначив, що можна обмежити їм соціальні виплати, а також дозволи на роботу й документи.
"Давайте почекаємо та подивимося, який варіант вони запропонують, можливо, він підійде й для Литви", - висловився Кащюнас.
Естонія
Радниця відділу політики громадянства та міграції МВС Естонії Аннелі Вікс заявила, що якщо українці призовного віку не зможуть обміняти свої протерміновані паспорти в українському посольстві, вони тільки втратять можливість подорожувати.
Словаччина
Міністр оборони Словаччини Роберт Каліняк вказав, що найбільша допомога армії України – це люди. Він звинуватив словацьку опозицію та західні країни у тому, що заклики про збільшення допомоги військовим ЗСУ нібито "призводять до ескалації".
Угорщина
Віцепрем'єр Угорщини Жолт Сім'єн запевнив, що його держава не видаватиме українських біженців, зокрема чоловіків. Тому що люди повинні самостійно вирішувати, чи залишатися, чи повертатися додому.
Він наголосив, що кожен біженець з України в Угорщині – це вільна людина, яка сама вирішувати, чи залишатися їй тут, переїхати на Захід чи повернутися назад.
Німеччина
Канцлер Олаф Шольц заявив, що працевлаштовані українці з посвідкою на проживання можуть залишатися в ФРН. Він закликав біженців знаходити роботу та вказав, що на ринку сотні тисяч вакансій.
Юрист Роман Єделєв повідомив, що у Європі не буде масового повернення українців додому.
"Європейська конвенція про права людини має додатковий протокол, який забороняє масове висилання іноземців", - пояснив експерт.