1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Унікальні "Три ведмеді" на Закарпатті: яким орієнтиром слугували й чи вони були "альбіносами"? (ФОТО)

2492
Суспільство Новини Перечина

Про цю скульптуру можна писати легенди. Водночас, хотілося б знати побільше цікавих деталей.

Унікальні "Три ведмеді" на Закарпатті: яким орієнтиром слугували й чи вони були "альбіносами"? (ФОТО)

Не так і давно соцмережу Фейсбук облетіло чимало дописів щодо невдало оновленої "родзинки" Перечина і взагалі Закарпаття. Ідеться про джерело питної води "Три ведмеді", яке розташоване поряд із лісом при центральній артерії закарпатського міста. Напередодні Першої пасхи - римо-католицького Великодня (31-го березня) скульптуру було пофарбовано в патріотичні відтінки. Білі ведмеді відтак "посиніли" та "пожовтіли".

В мережі Фейсбук одразу ж оцінили роботу горе-художника. Люди писали, що це знущання над візиткою міста, адже ведмеді не можуть бути в природі ні синіми, ані жовтими.

Ідею автора, що фарбував з ведмедів, розкритикували із різних сторін. До православної пасхи не байдужі до своєї родзинки жителі, обіцяли повернути ведмедям природний колір. І ось, диво, таки, сталось. Напередодні православного Великодня, 5-го травня, білі ведмеді, що "посиніли", укотре стали природного кольору.

Водночас, в мережі Фейсбук і опісля фарбування ведмедів у білий колір, виникало ряд обурень. В коментарях відзначили, що в закарпатських лісах водяться бурі ведмеді, і зовсім не білі. Тож коментатори висловлювали ідеї, що було б краще пофарбувати Перечинську родзинку у бурий колір посил скріни бурий. 

А ось якими були ведмеді в минулі роки і чи завжди їх було троє?

Як пишуть місцеві жителі у Фейсбуці, про унікальне джерело в Перечині не так і багато історичних деталей. Водночас, деякі дані вдалось відшукати в особистих архівах, зокрема, і світлини, як виглядали ведмеді раніше.

Як виявляється "білі" перечинські ведмеді змінюють свій імідж уже не вперше і ці трансформації відбувались у різний період часу.

Одну із давніх світлин, як виглядала скульптура під назвою "Три ведмеді" в Перечині оприлюднив у мережі Фейсбук Іван Зайдел

Одразу під фото не забрались й коментарі охочих бачити свою "родзинку" й надалі такою ж

А от відомий туризмознавець Олександр Богданов подає й інші світлини із джерелом, яке змінювалось багато разів у минулі роки.

За словами Богданова, є чутки, що у свій час джерело слугувало таким собі орієнтиром "для нелегалів". Водночас, навряд ці чутки можуть бути підтверджені очевидцями.

Цікаві деталі:

Джерело «Ведмедики» або ж "Три ведмеді", як називають його чимало місцевих - одне із трьох популярних придорожніх джерел Перечинського району (нині – Ужгородський район). Є старою «скульптурною композицією з ведмедями». Поряд з ведмедями - чиста джерельна вода. Знаходиться на трасі неподалік села Ворочево. Раніше ділянка дороги, на якій знаходиться джерело, називалася «Темник». Таку назву вона отримала через те, що на цій дорозі на проїжджих часто нападали опришки, база яких була навпроти, на місці сучасного села Ворочево.

Вода у джерелі не найкраща в районі, як  розповідає Олександр Богданов. Колись її брали на пробу, щоб визначити якість й придатність її до вживання. У цьому плані найчистіша "срібна вода" розташована в селі Сімер. Саме туди найчастіше по воду їздять місцеві й туристи. Вода, кажуть, здатна простояти більше двох тижнів у тарі та не псуватись, адже насичена іонами срібла.

Що ж до згаданого джерела "Три ведмеді", яке опинилось цьогоріч в центрі уваги й розпалило чимало дискусій "нездоровим трансформуванням", знаходиться воно в урочищі «Тепла яма». Охороняється Державою. Поряд «Сухий потік». Через річку - село Ворочево. Подалі - приселок Яслище. Потім - місто Перечин.

Як зазначає Богданов, з моменту появи «Ведмедиків» їх постійно перефарбовували, вандалили, змінювали, відновлювали. Та от синіми лісові красені  не були жодного разу.

Що стосується власне кількості ведмедів  у скульптурній композиції, то їх теж не завжди було троє. В минулий період ведмедів було п'ять.

"Джерело зі скульптурою встановлено (облагороджено) приблизно у 60-х роках минулого століття. Ніхто, на жаль, точної дати встановлення скульптури надати не може.
Спочатку, як то кажуть, було чотири ведмеді. Мама - тато - два ведмежа. Проте, якщо уважно розглянути старі фото, можливо хтось може помітити і…. п'ятого «учасника». Погляньте на картинку, де червоним кольором виділено «можливих» учасників скульптури. «П'ятий», якщо хтось його бачить, судячи з усього, пішов під «культурний шар» мовою археологів", - пише Богданов.

Читайте також: Бум черешні на закарпатських базарах: людей шокує аномальний "сюрприз" 

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber