1. Новини Закарпаття
  2. >

Ставить під сумнів майже 150-річну догму: вчені довели можливість "непорочного зачаття"

07.04.2024 22:28 Суспільство

Вчені-біологи провели успішні експерименти результатом яких довели, що самозапліднення можливе.

Вчені-біологи провели успішні експерименти результатом яких довели, що самозапліднення можливе.

Британські біологи вперше створили повноцінний зародок, обійшовши фазу запліднення яйцеклітини і її злиття зі сперматозоїдом, пише ТСН.

Таким чином, це спрощує процес клонування в майбутньому, повідомляється в статті Nature Communications.

"Наша робота ставить під сумнів майже 150-річну догму про те, що тільки запліднення яйцеклітини сперматозоїдом веде до формування повноцінного зародка і народження здорового потомства. Раніше ми вважали, що тільки яйцеклітина може "перепрограмувати" сперму так, щоб почався нормальний розвиток ембріона", - заявив мікробіолог Тоні Перрі з університету Бата Великобританії.

За даними досліджень вдалося з'ясувати, що живі істоти, як ящірки, кури, риби або комахи, здатні до партеногенезу – самозапліднення, при якому дві яйцеклітини зливаються одна з одною, утворюючи зародок, або ж жіноча статева клітина починає розвиток, незважаючи на "половинчастий" набір хромосом. Для ссавців такий спосіб розмноження зовсім не характерний, і немає жодного виду тварин, який би був здатний до цього навіть в теорії.

За словами Перрі, спроби штучно викликати партеногенез проводилися ще на початку 2000 року, коли вчені намагалися "обдурити" яйцеклітину хімічним шляхом і змусити її "запустити" програму розвитку ембріона, додавши в живильне середовище розчин хлориду стронцію.

Тоді виявилося, що подібний трюк ймовірний, однак такі "половинчасті" ембріони, які вчені називають партеногенотами, неминуче вмирають вже через кілька циклів ділення.

Саме тому вчені вирішили, що яйцеклітини володіють унікальними властивостями і механізмами, які дозволяють їм запустити процес народження нового життя і злиття батьківської та материнської "половинок" ДНК, їх очищення від так званих епігенетичних міток, критично важливі для розвитку зародка.

Тепер з'ясувалося, що це не так. В ході експериментів, мікробіологи виявили, що вони можуть "перепрограмувати" сперматозоїди і навіть заготовки чоловічих статевих клітин, робити їх придатними для злиття з "половинчатою" ДНК партеногенот і продовження розвитку вже у вигляді повноцінного ембріона.

Вчені заявили, що подібний процес завершувався успішно і народжувалися здорові мишенята у 24%, що є дуже високим шансом на успіх при процедурі клонування.

Мишенята, які були народжені подібним чином, не відрізнялися від "нормального" потомства гризунів і володіли схожою масою, розмірами, інтелектом і могли успішно розмножуватися, даючи здорове потомство при схрещуванні між собою або зі "звичайними" особинами протилежної статі.

Єдиною їхньою відмінністю від "природних" мишей було те, як часто "зчитувалися" їхні гени – партеногенез.

Успіх цього експерименту, відкриває дорогу для створення технологій "самозапліднення" людини, які цікавлять медиків тому, що вони дозволяють отримувати "чисті" лінії ембріональних стовбурових клітин, не викликаючи при цьому етичних проблем, пов'язаних зі знищенням життєздатних зародків. Крім того, партеногенез може допомогти вченим швидше розкривати генетичні корені рідкісних хвороб, створюючи тварин з геномом, що складається з однакових половинок.

Читайте також: Розмір таки має значення: вчені про найінтимнішу частину тіла чоловіків

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська