1. Новини Закарпаття
 2. >

Готуймося завчасно: що варто знати про Страсний тиждень та його особливості

25.03.2024 09:46 Суспільство Лайт

Страсний тиждень, або Страсна седмиця – це тиждень перед Великоднем. У цей особливий період православні згадують про останні події земного життя Христа.

Страсний тиждень, або Страсна седмиця – це тиждень перед Великоднем. У цей особливий період православні згадують про останні події земного життя Христа.

Коли Страсний тиждень у 2024 році

Страсний тиждень перед Великоднем – один із найважливіших у церковному році. Його вважають сьомим тижнем Великого посту, але насправді це окремий період, під час якого згадують про страждання Ісуса Христа.

У перекладі з церковнослов’янської “страсті” означає “страждання”. Тож “страсті Христові” – це страждання Сина Божого перед розп’яттям і Його сходження в пекло.


Про це пише  Новини Ю

Дати Страсного тижня залежать від Великодня. Цього року Воскресіння Христове православні віряни відзначатимуть 5 травня, тобто, тиждень, що передує святу, від понеділка до суботи, – і є Страсна седмиця.

У 2024 році Страсний тиждень триватиме з 29 квітня по 4 травня.

Треба сказати, що дати Страсного тижня однакові, як для старого, так і для нового церковного календаря, оскільки вони плаваючі та залежать від Великодня.

Страсний тиждень по днях 

Кожен день Страсного тижня має свій сенс і називається Великим. У цей період у церкві не відзначають дні святих, не проводять вінчання і таїнство хрещення – відбуваються тільки урочисті служби і підготовка до Великодня.

 • Великий понеділок

У храмах згадують старозавітного патріарха Йосипа, якого продали в рабство його ж брати. Йосип став прообразом страждаючого Спасителя.


На службі читають євангельський уривок про прокляття Христом безплідної смоковниці – символ нерозкаяної душі.

Також у понеділок починають звершувати Чин мироваріння – виготовляють особливу освячену ароматичну олію (миро), яку застосовують для помазання після хрещення.

 • Великий вівторок

Другого дня Страсної седмиці згадують, як Ісус викрив фарисеїв і книжників, а також його притчі про Страшний суд і кінець світу, десять дів, таланти і данину кесарю.

 • Велика середа

Це день, коли Іуда зрадив Христа за 30 срібняків. Також у Велику середу згадують грішницю, яка омила ноги Ісуса.

У храмах востаннє читають молитву з поклонами, потім поклони під час літургії скасовуються до Трійці. Також це день сповіді.

 • Великий четвер

Його ще називають Чистий четвер. Цей день вважається здійсненням першого таїнства причащання. Під час Таємної вечері Христос дав апостолам хліб і вино і сказав: “Це є тіло Моє, і ця є кров Моя”. Після цього він з учнями пішов у Гетсиманський сад помолитися – там його і зрадив Іуда Іскаріот.

У храмах відбувається особлива служба “Дванадцяти страсних Євангелій”, де згадують про страждання Господа.

Віряни цього дня готуються до Великодня – печуть паски і фарбують яйця, роблять прибирання.

 • Велика п’ятниця, або Страсна п’ятниця

Найскорботніший день тижня – у п’ятницю розіп’яли Христа.

У храмах на службі згадують страждання Спасителя, з вівтаря виносять плащаницю – зображення Христа, що лежить у гробі.

 • Велика субота

Переказ оповідає, що після смерті Христос потрапив у пекло – і визволив звідти душі праведників, зокрема й Адама з Євою.

 • У храмах цього дня відбуваються урочисті служби, священики вже надягають світле святкове вбрання, світ завмирає в очікуванні дива – Христового Воскресіння.

  Також цього дня вже починають освячувати в храмах принесені паски і яйця.


  Страсний тиждень – що не можна робити


  На Страсному тижні існує низка суворих заборон. У цей час не можна:

  • порушувати піст і веселитися;
  • сваритися, злословити, скандалити;
  • займатися важкою фізичною працею (повсякденними справами можна);
  • святкувати весілля, дні народження.

  Щодо харчування, то в останній тиждень перед Великоднем тим, хто поститься, потрібно тримати суворий піст. Вільний час у Страсну седмицю потрібно присвятити молитві та відвідуванню храму.

Читайте також: Унікальне явище, яке відбудеться 25 березня змінить життя багатьох: відомі деталі неймовірної події

Цей матеріал також доступний на таких мовах:Російська