1. Новини Закарпаття
  2. >

“Похоронити сільську освіту”: чому в Україні вирішили закрити майже усі освітні заклади в селах?

24.03.2024 21:52 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

В Україні закриватимуть малочисельні сільські школи. Процес розпочнеться уже незабаром.

В Україні закриватимуть малочисельні сільські школи. Процес розпочнеться уже незабаром.

Шкільну освіту на селах найближчим часом очікують зміни й почнуться вони у 2025 році. У 2026 році активний, хоч і болючий процес, буде прискорено.

Йдеться про те, що в Україні будуть змушені закривати на селах освітні заклади, в яких навчається дуже мало дітей — менше 45-60 учнів. У Міносвіти та Верховній Раді вважають, що школи, в яких навчається надто мало дітей, не дають належного рівня освіти і, найголовніше, вони нерентабельні.

Про це розповіла в інтерв'ю Новини.LIVE депутатка-"слуга" Юлія Гришина.

Як вона відзначає, процес урбанізації населення почався в Україні не сьогодні, а відбувається дуже давно. Молодь змушена виїжджати із сіл у міста. Народжуваність на селах помітно  впала, дітей в сільських місцевостях дедалі менше, а відповідно порожніють і школи. У них залишається по два-три десятки учнів на всю школу, а в деякі роки в таких школах немає жодного першокласника.

"Коли в школі навчається 10-15-40 або навіть 100 дітей різних класів, то про яку якість освіти може йти мова? Часто в таких школах один учитель може викладати кілька предметів одночасно. Тому пізніше маємо низьку якість освіти з таких шкіл", - каже Юлія Гришина.

Тож процес поступового закриття сільських шкіл розпочався не сьогодні. На жаль, це об'єктивна реальність. Звісно, сільські діти не залишаються без освіти. Їх щодня підвозять автобусом до опорних шкіл.

"Не має школи - немає села". Та процес незворотний 

Із 2025 року процес закриття малих шкіл прискорять. З 1 вересня 2025 припиниться бюджетне фінансування шкіл із чисельністю учнів менше 45. А з наступного навчального року, тобто з 1 вересня 2026, перестануть фінансувати і школи, в яких навчається менше 60 дітей.

Звісно, сільські жителі дуже болісно сприймають факт закриття школи. Адже недарма кажуть, що село має перспективи, і воно живе доти, доки в ньому є школа. Не буде школи - молодь також не залишатиметься в селі.

"Загалом процес болючий, адже кажуть, якщо в селі немає школи - немає і села. Потрібно розуміти, чому це відбувається. Адже школи у форматі менше 45 дітей не можуть працювати якісно", - підсумувала народна депутатка.

В середньому за рік в Україні закривається 200–250 сільських шкіл. Малокомплектні школи закривають, натомість з’являються опорні школи, у яких має бути нове обладнання та кваліфіковані вчителі, інформує НУШ.

У 2022 ЗАКРИЛИ 153 СІЛЬСЬКІ ШКОЛИ. ПОЛОВИНА З НИХ – ПОЧАТКОВІ

Завдяки оптимізації сільської мережі, за інформацією МОН на 1 червня 2022 року працювала 1 241 опорна школа та 1 794 філії. Очевидно, що якщо заклад призначений на 300 дітей, а уроки відвідує троє учнів, утримувати його не вигідно. Тож у громадах невеликі школи закривають, спрямовуючи матеріальні та фінансові ресурси на опорні заклади.

Опорна школа має бути оснащена сучасними кабінетами, інтернетом, а в кожному класі має від 15 до 30 учнів. Малокомплектні школи перетворюють на філії опорного закладу: здебільшого це початкові або середні ланки. У такому випадку старшокласники їздять на навчання до опорної школи шкільним автобусом. Організувати його роботу мають місцеві органи влади.

Проте, мешканці села не завжди погоджуються на ліквідацію школи, особливо, якщо йдеться про початкові класи. На жаль, найчастіше закривають саме їх. Так, в інформаційній системі управління освітою “Україна. ІСУО” органи місцевої влади публікують дані про ліквідовані заклади середньої освіти. Проаналізувавши цифри за 2022 рік (не враховуючи школи на тимчасово окупованих територіях), “Нова українська школа” нарахувала 153 закриті школи в сільській місцевості, половина з них – якраз початкові.

Найбільше “втратила” Тернопільщина, де закрилося 22 школи.

На Хмельниччині припинили роботу 15 шкіл.

На Житомирщині, Кіровоградщині та Львівщині – по 12 шкіл у кожній області.

На Черкащині та Миколаївщині – закрилося по 11 шкіл.

На Вінниччині – 10

На Полтавщині – 5 шкіл.

На Сумщині та Закарпатті – закрили по 4 школи.

На Буковині та Дніпропетровщині – по 2 школи.

На Івано-Франківщині та Рівненщині – по 1 школі.

За підрахунками Інституту освітньої аналітики, у сільській місцевості у 2021 році функціонували 8 446 закладів освіти, де вчилося 1,1 мільйона учнів та працювало 180 тисяч вчителів.

Та майже третина шкіл у селах – малокомплектні. Так, у пояснювальній записці до законопроєкту про можливості використання шкільних приміщень після закриття школи (про це згодом), ідеться, що станом на 5 вересня 2019 року в Україні працювало 3 900 малокомплектних шкіл, де наповнюваність класу 9 і менше учнів. У 2021 році, за інформацією обласних державних адміністрацій, таких шкіл було вже 2 558. Тобто за три роки кількість малокомплектних шкіл зменшилася на 1 342.

Напередодні ми писали про ряд нововведень в освітніх закладах України. Деякі з них реалізують наразі й на Закарпатті, зокрема, йдеться про посилену охоронну систему в освітніх закладах Закарпаття. Сучасні тривожні кнопки в місцевих школах уже встановили в Ужгороді й Мукачеві.

Також ми писали про суворий пропускний режим, який запроваджують в освітніх закладах України. У кожній школі працюватиме поліцейський.

Читайте також: Дадуть канікули: відомо, коли учні Тур'я-Реметівської ОТГ відпочинуть весною

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорськаАнглійська