1. Новини Закарпаття
  2. >

Залізний "близнюк" середньовічного шедевру в Ужгороді: де знаходиться вражаюча знахідка і що в ній особливого?

06.03.2024 12:30 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

У краєзнавчому музеї в Ужгороді зберігся унікальний шедевр із минулого.

У краєзнавчому музеї в Ужгороді зберігся унікальний шедевр із минулого.

  За походженням, статуетка однойменної скульптури – із Перечинщини, а саме, із Тур’я-Ремети. А ви знали, що залізний брат-близнюк відомого середньовічного хлопчика, який витягує скалку, розмістився і в Ужгороді? Виготовляли такий шедевр на славнозвісному ливарному заводі в столиці Турянщини.

  «Хлопчик, який витягує скалку» (італ. Lo Spinario) — статуя часів ранньої Римської імперії. Побачити її можна у Римі в Капітолійському музеї. Виготовлена із бронзи. Унікальність її полягає у тому, як наголошують дослідники, що була вона відома ще у часи Середньовіччя.

  Рабин Веніамін Тудельский у XII столітті захоплювався нею перед Латеранським палацом. А у Палаццо-деї-Консерваторі її звелів перенести папа Сікст IV.

  В епоху ренесансу було багато копій цієї скульптури. Є свідчення того, що одну копію замовила для себе Ізабелла д’Есте, а іншу (у натуральну величину) було відлито Антонелло Гаджина для фонтану в Мессіні. 

  Ще раз повторив скульптуру Якопо Сансовіно для Франциска I. Посередником при даруванні виступив Бенвенуто Челліні. Гіпсові зліпки поширилися по всій Європі.

  У XVIII столітті середньовічний шедевр називали «Вірний» (Il Fedele), пов’язуючи статую з історією про хлопчика, який дістав з ноги скалку не раніше, ніж доставив послання в римський Сенат. Але пізніше цю версію було спростовано.

  Мармуровий варіант скульптури, знайдений на Есквіліні, потрапив у колекцію Медічі і зараз виставлений в Уффіці. Ставши дуже популярний при дворі Лоренцо Медичі він надихав не тільки Брунеллескі, але і Мазаччо.

  Археологічні розкопки XIX і XX століть дозволили виявити нові варіанти цієї скульптурної композиції (одна з них — у Британському музеї). А брата-близнюка цієї скульптури можна зустріти на Закарпатті – у краєзнавчому музеї в Ужгороді.

  За походженням, статуетка однойменної скульптури – із Перечинщини, а саме, із Тур’я-Ремети. Було її відлито на славнозвісному залізоливарному заводі, який у 18 столітті функціонував у глибинці і «дарував» Закарпаттю чимало унікальних шедеврів.

  Між іншим, скульптуру могутнього Геракла, що бореться із Лернейською гідрою (знаходиться на території Ужгородського замку), та статую-грубку Гермеса, було теж, за свідченням очевидців, відлито на цьому ж заводі.

  До речі, ці скульптури і по сьогодні викликають чималий інтерес у відвідувачів замку та іноземних туристів і попри новітні родзинки та міні-скульптури в історичному Ужгороді.

Читайте також: 

"Скоро буде хіт": мережа вибухнула авторською піснею закарпатського воїна (ВІДЕО)

Цей матеріал також доступний на таких мовах:РосійськаУгорська