1. Новини Закарпаття
  2. >

Як спонукати школярів вивчати польську мову: сучасні методи, інтерактивні підходи та поради для репетиторів

05.03.2024 12:10 Суспільство

⠀

Знання польської мови дозволяє дітям почуватись впевнено в подорожі до сусідньої країни, знаходити друзів серед поляків. Без вільного володіння нею не можливо вступити у виш чи переїхати й навчатись в школі.


Попри поверхневу схожість з українською, польська мова має значні відмінності, її вивчення вимагає зусиль, тренування пам’яті, уваги, сили волі, тому чудово розвиває інтелектуальні здібності учнів.

Вивчити польську мову на високому рівні допоможе репетитор польської мови Львів, проте важливо розуміти, що якість знань залежить в першу чергу від мотивації учня. Важливо приділити достатньо часу для стимулювання бажання до вивчення польської. Особливо це стосується малих дітей дошкільного або молодшого шкільного віку. Зазвичай учні старшої школи розуміють важливість освоєння нової мови та підходять до навчання більш свідомо, самі себе мотивують.

Від чого залежить мотивація учнів до вивчення польської

На мотивацію учня, його бажання вивчати польську мову впливають різні фактори, зокрема:

  • чітке розуміння для чого йому це потрібно;

  • методики, які використовує вчитель в навчанні;

  • те, на скільки зрозуміло пояснює складні теми педагог;

  • те, наскільки легко дитині дається вивчення мов;

  • впевненість школяра у своїх силах, достатня підтримка, віра в нього з боку батьків і педагога.

Часто діти, які не бажали вивчати польську і ставились до уроків не достатньо відповідально починають приділяти більше часу її вивченню після подорожі в сусідню країну. Вони розуміють що попри схожість мови до нашої в розмові з поляками виникає мовний бар’єр і стає складно навіть придбати в магазині потрібний товар чи запитати у прохожих дорогу до потрібного місця. 

Як мотивувати дитину до вивчення польської мови: емоційна складова

Війна в Україні поставила свій відбиток на всіх сферах життя українців, зокрема, на освіті, мотивації учнів до навчання. Постійна тривога, стрес через розлуку з рідними, переселення на більш безпечні території, відсутність впевненості в завтрашньому дні та нерозуміння, як побудувати своє майбутнє, негативно впливає на дітей. Часто підлітки скаржаться на відсутність бажання щось робити, порушення уваги, пам’яті, зважаючи на це навчання дається їм складніше ніж будь-коли.

Для того, щоб мотивувати дитину до навчання потрібно вислухати, що її турбує (якщо вона готова виговоритись). Важливо пояснити, що знання польської допоможе забезпечити собі гідне майбутнє у випадку, якщо знаходитись на рідній землі стане надто небезпечно (поступити на навчання у виш в сусідній країні, знайти хорошу роботу чи навіть працювати дистанційно в міжнародній компанії, знаходячись вдома). Діти, як і дорослі, готові робити щось лише у випадку, коли розуміють які плоди дадуть їхні старання.

Як репетитору зацікавити учня вивчати польську мову

У вивченні будь-якої мови, зокрема, і польської для дитини потрібен психологічний комфорт і мотивація. Тому перше, що потрібно зробити репетитору під час пробного заняття – це поставити питання дитині, для чого вона вивчає польську і вже орієнтуючись на її відповідь створювати програму занять. Якщо помітно що в учня немає достатньої мотивації й бажання вчитись важливо продумати та підібрати такі методи, які допоможуть зацікавити школяра.

Практичні поради для репетиторів на основі сучасних методів і інтерактивних підходів:

  1. Створити комфортне для дитини середовище, спілкуватись в дружній манері.

  2. Поцікавитись захопленнями дитини поза навчанням та підбирати методики, орієнтуючись на інтереси, наприклад, використовувати елементи улюбленої гри чи запропонувати стати героєм улюбленого мультфільму.

  3. Використовувати відео, аудіоматеріали, картинки, анімацію для кращого засвоєння знань.

  4. З дітьми молодшого шкільного віку практикувати рольові ігри, наприклад, разом стати героями відомої казки й розіграти їх діалог польською.

  5. З підлітками проводити дискусії, обговорення фільмів, книг чи інших цікавих для них тем.

  6. Чергувати вивчення теорії з практичними вправами (письмовими, усними, творчими).

  7. Запитувати учня про незрозумілі моменти під час вивчення кожної теми й детально їх пропрацьовувати.

  8. Задавати цікаві домашні завдання замість стандартних та нудних, як у шкільній програмі.

Ці поради, а також спостережливість і вміння підлаштовуватись під потреби та інтереси дитини, готовність створити психологічний комфорт під час навчання – це те, що допоможе репетитору мотивувати учня до вивчення польської та побачити результати від занять уже в перші тижні.

Що порадити учневі для самостійного покращення знання польської мови

Якщо вдалось зацікавити учня вивчати польську мову, він з задоволенням ходить на заняття і бажає покращувати свої знання, можна порадити йому:

  • читати книги польських авторів в оригіналі;

  • дивитись фільми польською мовою з субтитрами чи без;

  • слухати музику польських виконавців;

  • підписатись на цікаві блоги про Польщу, її культуру, орієнтовані на поляків і читати їх в оригіналі;

  • знайти друга, який також вивчає польську або, ще краще, є її носієм і виділяти годину на спілкування лише цією мовою.

Учень, який вдома використовує ці методи самостійного опрацювання матеріалу і на індивідуальному занятті з репетитором обговорює прочитане чи побачене, ставить питання стосовно незрозумілих моментів, опанує мову швидше. До того ж все це стимулює ще більше до удосконалення своїх знань, допоможе позбутись мовного бар'єра.