1. Новини Закарпаття
  2. >

Ароматний напій дорожчає: ціни на каву б’ють рекорди й відомо чому

18.02.2024 10:19 Суспільство Актуально

Ціни на каву в українських супермаркетах та кав’ярнях зростають вже понад рік, і, схоже, не збираються зупинятись

Ціни на каву в українських супермаркетах та кав’ярнях зростають вже понад рік, і, схоже, не збираються зупинятись

УНІАН з’ясував, чим спричинені ці цінові перегони та чому вартість кави і далі підвищуватиметься.


Більшість людей в Європі (і українці – не виключення) полюбляють починати свій день з філіжанки кави. Втім, вже понад рік задоволення від ранкового ритуалу псує один фактор – ледь не щодня улюблений напій дорожчає.


“Зерна кави у закупці дійсно подорожчали. Тому ми також змушені підіймати ціни на свій асортимент. Протягом приблизно останніх півроку в нас ціни піднялись десь на 10 відсотків”, – розповідає УНІАН бариста і власник столичної кав’ярні Олександр.


Але чим же спричинене це стрімке зростання цін?


Стимули росту кавових цін

Перед тим, як опинитися у нашій чашці, кава долає довгий шлях. Тож і головні причини її подорожчання беруть свій початок поза межами України.


Провідний науковий співробітник Інституту аграрної економіки Богдан Духницький зазначає, що в Україні ціни на запашні зерна почали зростати ще з початку 2022 року.


“Основною причиною такої тенденції є зростання цін на каву на світових ринках через несприятливі погодні умови та низький врожай у провідних країнах-виробниках цієї культури. Це, перш за все, Бразилія, Колумбія, В’єтнам та Індонезія. Оскільки наша країна цілком залежить від імпортних поставок цього продукту, глобальні тенденції прямо впливають на український продовольчий ринок”, – пояснює він в коментарі виданню.


Регіональна директорка компанії, що здійснює маркетингові дослідження, 4Service Group Вікторія Скорбота зазначає, що на ринок кави також вплинув глобальний збій у ланцюжках постачання, а саме – нестача контейнерів для транспортування зерен. Тому що виробники та обсмажувальники – компанії, які переробляють кавові зерна в придатний для споживання продукт – часто розташовані в різних країнах.

Крім цього, за її словами, в країнах-експортерах були свої глобальні внутрішні проблеми, які так чи інакше відобразились на ситуації з кавою.


“Зокрема, Ефіопія перебувала на порозі громадянської війни, а у В’єтнамі зростала кількість хворих на ковід”, – зазначила Скорбота.


Для кавового ринку України додатковим болючим ударом стала повномасштабна війна, внаслідок якої порушились логістичні ланцюжки та, зрештою, зросла вартість доставки.


Читайте також:  Закарпаттям курсуватиме потяг з новим сполученням: шлях проходитиме через популярний гірськолижний курорт