1. Новини Закарпаття
  2. >

Прогнозують підйом тарифів: у скільки обійдеться кіловат електроенергії закарпатцям й від чого це буде залежати?

12.02.2024 16:19 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

В Україні очікують зміни в тарифному плані на електроенергію.

В Україні очікують зміни в тарифному плані на електроенергію.

Під час повномасштабного вторгнення в Україну енергосистема в державі зазнала істотних ушкоджень. Ряд факторів, зумовлених військовими діями в України, у тому числі й масовані обстріли енергетичної інфраструктури стали причиною різкого підвищення цін на електроенергію.

За даними багатьох енергетичних експертів, суми в платіжках у найближчий період зростуть майже удвічі.

Як відомо, з 1 червня 2023 року встановлено єдиний тариф на електроенергію для населення на рівні 2,64 грн за кВт-год.

Про це на брифінгу після засідання уряду сказав міністр енергетики Герман Галущенко, повідомляє Суспільне.

Він пояснив, що зростання тарифів спричинені руйнуваннями та пошкодженнями енергетичної інфраструктури внаслідок російських авіаударів.

"Якби ми не ухвалили це рішення, то наступної зими були б без світла. Це рішення дасть нам можливість забезпечити стабільність роботи енергосистеми. На жаль, ми досі маємо втрачені суттєві потужності в генерації. Ми виходимо зі сценарію сьогодення до наступного опалюваного сезону", — наголосив Геращенко.

За його словами, наступного осінньо-зимового періоду Росія може знову обстрілювати енергетичну інфраструктуру України. 

Чому зросла ціна на електроенергію?

Деякі експерти зазначають, що підвищення тарифу на електроенергію до 2,64 грн — недостатнє. Адже ринкова ціна електроенергії складає 5,5-6,5 грн.

"1,68 грн, 1,44 грн — ці тарифи покривали лише витрати на передачу, на розподіл електричної енергії. І абсолютно не покривали витрати на неї як на товар", — каже директор енергетичних програм у Центрі Разумкова Володимир Омельченко.

Інший фактор, що вплинув на ціну електроенергії, — руйнування російськими обстрілами об’єктів енергетичної інфраструктури. Відновлення потребує великих коштів. Насамперед кошти намагаються залучати шляхом іноземних інвестицій, але неможливо покладатися лише на зовнішню допомогу. 

Відзначмо, що до кінця 2023 року тарифи для населення не підвищували. Ціна залишалась на рівні – 2,64 грн/кВт-год.  До завершення опалювального сезону 2023 року в Україні працювало  положення про покладання спецобов’язків на ринок електроенергії щодо забезпечення українців доступною електроенергією.

Підвищення тарифу на електроенергію в Україні, за словами експертів, слід буде очікувати ймовірно уже весною цього року. Тарифи піднімуть лише для побутових споживачів. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг схвалила до обговорення двоетапну зміну тарифів на водопостачання та водовідведення низки водоканалів. 

У березні цього року тарифи навряд підніматимуть, водночас у травні-червні, скоріше за все, доведеться платити більше за електроенергію.

За словами експертів, електроенергію для українців можуть підвищити в два етапи. Внаслідок цього, вартість за один кВт-год може зрости до 5-6 гривень. 

Такий прогноз озвучив експерт з питань ЖКГ Олег Попенко. 

Чим обгрунтовані тарифи і як ростимуть?

У результаті високої ринкової ціни на електроенергію, тарифи ймовірно будуть змушені піднімати удвічі за словами Попенка. Він стверджує, що до кінця 2024 року тарифи на електроенергію зростуть до 5-6 гривень за кВт-год. Підвищувати тарифи будуть в два етапи:

  • перший — на початку-всередині літа до 3,5-4 гривень за кВт-год;
  • другий — восени, ймовірно, перед початком опалювального сезону до 5,5-6 гривень за кВт-гон.

Поки невідомо, чи будуть підвищення настільки суттєвими. Попенко звертає увагу, що ціни на електрику коливаються. На енергоринок впливає безліч факторів, тож в результаті ціни на електрику для побутових споживачів можуть бути нижчими. Але в будь-якому разі уникнути підвищення цін не вийде. 

А ось що прогнозує жителям України експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук:

У 2024 році влада не буде підвищувати вартість електроенергії до 6 грн за кіловат. Однак діапазон ціни може складати 3,5–4 грн. Про це в ефірі "КИЇВ24" заявив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.

"В цьому році ціну за кіловат до 6 грн ми точно не побачимо. 3,5–4 грн, такий буде діапазон ціни. Депутат Нагорняк згадав, що в кінці вересня був лист, який визнали в Держдепартаменті США, що є вимога підняти тариф, щоб він відповідав ринковій ціні", – зазначив експерт.

За його словами, в умовах війни, зниження доходів та безробіття буде неправильним рішенням підвищувати тарифи. Це призведе до зростання боргів населення.

"Проблема в тому, щоб в умовах війни, зниження доходів і безробіття, підвищувати тарифи – це неправильне рішення. Воно буде нарощувати борги населення", – додав експерт.

Щоб не переплачувати за електроенергію  в українців є можливість  дещо зекономити

Є варіант зекономити на електроенергії і в певний період доби платити 1,32 гривні за кВт-год замість 2,64 грн. Таку можливість дає встановлення двозонного лічильника.

Відмінність двозонного лічильника від звичайного полягає у тому, що двозонний лічильник враховує не лише спожиту електроенергію, а й час її споживання. Він окремо фіксує обсяг електроенергії, спожитої вдень з 7:00 до 23:00 та вночі з 23:00 до 07:00, тобто має дві зони.

Спожита електроенергія вночі обходиться дешевше, а це означає, що є потенціал для заощадження. Вартість двозонного лічильника обійдеться від 3000 гривень.

Прогнози Міненерго різняться від  "прогнозів" експертів

Не залежно від прогнозів експертів, у Міненерго не бачать наразі потреби підвищувати тарифи на електроенергію.

Розмови про підвищення тарифів на світло нічим не обгрунтовані і наразі немає підстав очікувати підвищення цін, як заявляє заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук в ефірі телемарафону.

За її словами, на сьогоднішній день навіть не ведуться такі дискусії.

"Коментарі від різних експертів різного рівня – вони поки що нічим не обґрунтовані. Я не знаю, де вони беруть свої розрахунки, можливо, це передбачення в нас останнім часом активно використовується експертами. Але хочу запевнити, що в уряді навіть не точаться такі поки що дискусії. Про це говорити ще дуже рано", – зазначила Гринчук.

Що планують в Кабміні й Верховній Раді?

Кабінет міністрів не планує підвищувати тариф на електроенергію до кінця зими. Про це заявив прем'єр Денис Шмигаль під час засідання уряду.

«Продовжуємо підтримувати українські родини та зберігаємо пільговий тариф на електроенергію для населення. Він був і залишається 2 гривні 64 копійки за кВт/год. Загалом цієї зими уряд не планує зміни жодних тарифів для населення», — наголосив він.

Раніше "Голос Карпат" інформував, що закарпатцям вимикатимуть світло на сім годин. В регіоні продовжують планові знеструмлення у результаті ремонтних робіт на електромережах.

Читайте також: закарпатці з обуренням обговорювали "сюрпризи" від Уряду влітку минулого року, що стосується нових тарифів.