1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Нічний режим рятує фінанси: як "розумний лічильник" допомагає закарпатцям не платити рекордні суми за електроенергію?

534
Суспільство Новини Перечина

Ноу-хау, що збереже заощадження й моральне здоров'я у цей складний час.

Нічний режим рятує фінанси: як "розумний лічильник" допомагає закарпатцям не платити рекордні суми за електроенергію?

  В Україні у 2024 році планують удвічі підняти тарифи за електроенергію. Звісно, що суми в платіжках істотно зміняться й жителям областей доведеться шукати альтернативних джерел заощадження. Як відомо, ціна кіловату електроенергії наразі продовжує залишатись на рівні 2, 64 грн. Такий тариф для населення діє із 1 червня минулого року. Відтоді зросла також власне і вартість розподілу світла приблизно на 25—50%.

  Збільшення тарифу до 2,64 гривні за кіловат, вважають в Уряді, має допомогти забезпечити стабільну роботу енергосистеми. Спочатку планувалося підвищити ціни до 2,88 гривні за кіловат-годину. Пізніше в уряді прийняли зміни на користь мінімального тарифу.

  Однак, за світло можна платити врази дешевше. Уряд пропонує населенню перейти на багатотарифний облік. Як зазначають в Кабінеті міністрів України зекономити на світлі українці можуть за допомогою двозонних та тризонних тарифів.

  Відповідно до цих тарифів, вартість електроенергії залежатиме від часу споживання. У пікові години споживання електроенергії вартість буде нараховуватись за повним тарифом, а в не пікові години вона може бути набагато дешевшою.

Двозонні тарифи передбачають:

З 23:00 до 7:00 - 1,32 гривні за кіловат-годину (50% від повного тарифу). З 7:00 до 23:00 - 2,64 гривні за кіловат-годину (повний тариф).

Тризонні тарифи:

З 8:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00 - 3,96 гривні за кіловат-годину (150% від повного тарифу).

З 7:00 до 8:00 та з 11:00 до 20:00 - 2,64 гривні за кіловат-годину (повний тариф).

З 23:00 до 7:00 - 1,06 гривні за кіловат-годину (40% від повного тарифу).

Чи користуються такими лічильниками в областях України і що кажуть люди?

  З минулого року ряд жителів України почали переходити на двозонні, "розумні" лічильники. В одній з областей, а саме в Івано-Франківській області, жителям однієї з громад взагалі безкоштовно здійснили заміну старих лічильників на нові й ефективніші в плані економії електроенергії.

  На двозонні лічильники починають переходити і чимало жителів Закарпаття. До слова, такий спосіб економії, дозволяє зберегти заощадження малозахищеним верствам населення, в числі яких пенсіонери.

  Закарпатка пані Марія уже пів року платить менше за електроенергію, маючи встановлений безкоштовно такий от смарт лічильник. За словами пенсіонерки, хоч і електрику їй доводиться "гнати" вночі, переваги усе ж відчутні.

- Уже пів року у мене встановлений такий лічильник. Я й не просила, що треба, а в один день прийшли з обленерго й самі встановили. Сказали, що буду менше платити. Зраділа, що зекономити зможу, бо пенсія в мене маленька. А треба і їсти купити, і ліки, а ще й запастися дровами, - відзначає Марія Михайлівна.

- Біда лиш, шо треба вночі все робити, щоб економія йшла, - додає жінка.

  З 11 ночі до сьомої години ранку діє "знижка". Тож перу одяг у пральній машинці якраз в ці години, бо на прання йде багато електрики, - відзначає Марія.

  Відзначмо, на Перечинщині у деяких населених пунктах нові смартлічильники встановили торік. Здійснили заміну старих лічильників на двозонні із принципом економії також у селах Тур'я-Реметівської громади. Тож у населення є нагода користуватись енергоресурсами вдвічі дешевше в години пікових навантажень.

Як встановити двозонний лічильник та перейти на нічний тариф

  Встановленням двозонних лічильників займаються облгази. Споживачам потрібно подати заяву до обленерго на встановлення нового лічильника. Потім потрібно самостійно купити прилад і чекати на прихід майстра, який вам безкоштовно його встановить. Вартість нічного лічильника варіюється від 3100 до 5500 грн. Деякі постачальники мають прилади і дешевші. Деякі постачальники йдуть на зустріч своїм клієнтам і компенсують їм витрати за купівлю лічильника. Цю інформацію необхідно уточнювати у свого постачальника. Так чи інакше, тип та технічні параметри приладу обов’язково потрібно узгоджувати з постачальником, адже ви самі не знатимете, який саме прилад вам потрібен. Після придбання користувачем лічильника він автоматично переходить у власність обленерго.

Читайте також: "Поки закарпатці мерзнуть в окопах, туристи там влаштовують голі вечірки": ситуацію прокоментувала Ірина Верещук (ФОТО) 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber