1. Новини Закарпаття
  2. >

Мобілізація по-новому: чи може "полювання" за чоловіками перейти в онлайн

29.01.2024 22:39 Суспільство Голос Карпат

Президент України Володимир Зеленський засудив "полювання" ТЦК на військовозобов'язаних на вулиці та заявив, що на сьогодні є всі можливості для осучаснення мобілізаційних процесів.

Президент України Володимир Зеленський засудив

Тим часом у січні 2024 року Рада ухвалила законопроєкт про цифровізацію армії, який передбачає створення єдиного електронного реєстру військовозобовʼязаних. Також на доопрацюванні перебуває проєкт про зміни у мобілізації.

Президент України Володимир Зеленський під час інтерв'ю інтерв'ю німецькому телеканалу ARD назвав неправильними випадки застосування сили до чоловіків призовного віку з боку працівників ТЦК, пише ТСН.

"Так, такі є випадки. Це дуже неправильно, коли представники військкоматів ходили вулицями і шукали хлопців, які не приходили до ТЦК. Але тут я хотів би, щоб ми були справедливими й чесними. Це абсолютно неправильно, вони не повинні цього робити", - відповів Зеленський.

"Є всі можливості застосувати діджитал-формат" - Зеленський про зміни у мобілізації 

За словами Зеленського, він попросив військових і депутатів у новому законопроєкті про мобілізацію в Україні зробити так, "щоб не було шансів ходити вулицями". Як він пояснив, в теперішній час є всі можливості застосувати діджитал-формат.

"Сьогодні є можливості застосування діджитал-формату, ми живемо у час цифровізації. Ба більше, ми налагодили цей процес і під час пандемії, і під час війни. Тож немає проблем вирішити це питання сучасно", - зазначив президент.

В Україні створять портал електронних послуг для військовозобов’язаних

Верховна Рада України 16 січня ухвалила в цілому законопроєкт №10062, відповідно до якого створять Єдиний електронний реєстр військовозобовʼязаних, прив'язаного до єдиного реєстру виборців. Він передбачає обробку зібраних особистих даних.

Зокрема, цей проєкт передбачає:

  • удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо;
  • створення реєстру військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який забезпечить надання онлайн-послуг військовослужбовцям;
  • створення порталу електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. 

Навіщо потрібен електронний реєстр

Адвокатка Марина Бекало пояснила у коментарі, що всі ці механізми запроваджуються з метою спрощення процедури мобілізації громадян, адже ТЦК та СП на сьогоднішній день обмежені у своїх можливостях через відсутність даних про військовозобов'язаних осіб.

“Запуск у роботу цього реєстру відкриває широкі можливості для ТЦК та СП отримати більше інформації про громадян, пошуку військовозобов’язаних, контролю щодо пересування громадян територією країни та за кордон, зокрема й перевірки підстав для перетину кордону та причин неповернення військовозобов'язаних, отримання через міграційну службу відомостей про міграцію, отримання статусу біженців тощо. Ну і, звісно, виклику до ТЦК та СП”, – розповіла адвокатка.

У новому проєкті про мобілізацію внесений пункт про створення електронного кабінету військовозобов'язаного - нардеп

Народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв розповів, що у новому варіанті проєкту про мобілізацію пропонується зробити електронний кабінет військовозобов’язаного. Він наголосив, що про надсилання повісток у цей кабінет не йдеться.

"Після прийняття закону, передбачається, що кожен військовозобов’язаний має актуалізувати свої дані – прописка, місце роботи, тобто основні дані. Для того, щоб не ходити кожного разу до військомату пропонується зробити електронний кабінет військовозобов’язаного, кабінет буде верифікований", - пояснив Чернєв.

Повістки можуть надсилати онлайн

У редакції проєкту про зміни у мобілізації, який був відправлений на доопрацювання, одним із пунктів було оповіщення військовозобов'язаних через електронний кабінет або сповіщеннями на електронну пошту. Окрім цього, повістку також можуть вручити особисто:

  • у військкоматі;
  • за місцем проживання або перебування;
  • за місцем роботи;
  • у громадських місцях.

Чи буде ця норма в оновленій редакції проєкту - наразі невідомо. Станом на 29 січня 2024 року доопрацьований проєкт не був внесений до Ради.

Мінцифри про ймовірність повісток через "Дію"

Віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров запевняє, що військовозобов’язаним українцям не надходитимуть повістки через застосунок "Дія". 

"Не буде повісток у "Дії". Мені здається, що поки я працюю міністром, то все, про що ми говоримо – ми потім дотримуємося наших слів. Тому можу сказати вам впевнено, що не буде повісток в "Дії", - сказав міністр він в інтерв'ю.

Читайте також: В Україні "загубили" понад 3 мільйони чоловіків призовного віку, — нардеп 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими