1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

В українських школах з'являться офіцери освіти: відомо коли і для чого

278

Питання безпечного середовища у школах України вийшло на новий рівень: навчання правоохоронців, які заступатимуть на службу у закладах освіти, розпочалося.

В українських школах з'являться офіцери освіти: відомо коли і для чого

В Україні стартувало навчання для чинних правоохоронців, які заступатимуть на службу у закладах освіти.  Так реалізують проєкт «Офіцери служби освітньої безпеки», яких згодом замінять офіцери СОБ,  які після оголошення набору пройдуть відбір та відповідну підготовку.

Захист дітей у школах понад усе!

Проєкт посиленої охорони у школах ініціюється Офісом президента та Міністерством освіти, сумісно з Міністерством внутрішніх справ та Нацполіції. Його мета — захистити дітей у школах в умовах повномасштабної війни та створити безпекове середовище в освіті. Серед завдань посиленої охорони в школі є:

  • Забезпечення правопорядку в школі та на території (перевірка документів, допуск на територію закладу лише працівників, учнів та батьків).

  • Пропускний режим (у школах встановлюватимуть спец рамки та металошукачі).

  • Комунікація з екстреними службами, виклик поліції та особисте реагування на правопорушення.

  • Антитерористичні заходи (офіцер пройде спеціальне навчання).

  • Забезпечення порядку під час повітряної тривоги (також допомога вчителям з організації евакуації учнів до укриття).

Чому офіцер Служби освітньої безпеки — це не охоронець?

Раніше в закладах освіти могли бути вахтери, сторожі, а потім — охоронець, зазвичай чоловік передпенсійного або пенсійного віку. Зі зброї — лише рація та тривожна кнопка для виклику поліції. Це не просто не забезпечувало порядок, а було справжньою профанацією.

Питанням безпеки вперше почали займатися у 2019 році, коли в рамках освітніх реформ потрібно було оновлювати систему безпеки у школах. Проте, через коронавірус та повномасштабну війну розробку змін призупинили. 
Війна диктує нові виклики: тепер офіцеру освіти потрібно буде слідкувати не лише за порядком у школі, а також відповідати за ситуацією під час тривоги чи обстрілах.

Вже в січні 402 школи будуть забезпечені офіцерами безпеки тимчасово з числа діючих співробітників поліції охорони, патрульної поліції та інших підрозділів Нацполіції.

Йдеться, про Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Запорізьку, Київську, Миколаївську, Рівненську, Сумську, Чернігівську області.

Підготовка офіцерів: деталі

Офіцер освітньої безпеки — це не просто поліцейський, який виконує обовʼязки у закладі освіти. Наразі сили поліції забезпечують правопорядок лише на той час, поки фахівці з безпеки проходять фахову підготовку.

Серед найголовніших навичок офіцеру безпеки є спілкування з дітьми у навчальному закладі, зокрема про загрозу вибухонебезпечних та будь-яких невідомих предметів. Загалом, в обовʼязки входить наступне:

  • Розʼяснювальна робота про знаходження на території закладу невідомих пристроїв та предметів, техніка безпеки у цьому випадку.

  • Робота з дітьми у випадку знаходження на території сторонніх осіб та правил поведінки.

  • Ґрунтовна робота з основ техніки безпеки та правил походження під час небезпечних випадків.

Крім поліцейських навичок та виконання протоколу безпеки, він матиме знання з психології дитини, аби розуміти її та за потреби вчасно допомогти та вжити необхідних заходів.

Офіцер безпеки — гарна зміна у школах?

Офіцери безпеки стануть законними медіаторами  між адміністраціями шкіл, батьківськими комітетами, вчителями та учнями. Якщо проєкт дійде закономірного розповсюдження, це може полегшити життя вчителям. Адже частину безпекового навантаження за дітей з них знімуть, головну відповідальність буде нести саме офіцер безпеки. 

Вчитель, дирекція та адміністрація школи буде грати роль забезпечення нових правил, а не створення їх. Нова модель освітнього правопорядку покликана забезпечити безпечне середовище, в якому зростатимуть діти.

Як формують безпеку у школах різних країн?

  • США. У поліційних академіях є спеціальне відділення, яке випускає маршалів безпеки, що працюють також і у закладах освіти. У їхні обовʼязки входить не лише слідкування за безпекою, а також розʼяснювальні бесіди, антитерористичні навчання та інші функції професійних охоронців. Також маршали безпеки можуть запобігати конфліктам між учнями та вчасно сигналізувати про це психологу.
    У школах США діють електронні перепустки, турнікети, також в будівлях встановлюють куленепробивне скло та броньовані двері. Також нещодавно у корпусах почали встановлювати відеокамери.

  • Франція. У цій країні дітям під час вступу до школи дають методички зі списком предметів, які не можна проносити до будівлі. Іноді у школярів під час занять обшукують рюкзаки та портфелі. Двічі на рік із французькими школярами проводяться антитерористичні навчання.

  • Корея. Тут за безпеку школярів відповідають як педагоги, а й батьки. Кожна школа має батьківський патруль. Щодня у будівлі перебувають щонайменше 10 батьків. При цьому в навчальному закладі обов'язково чергують професійні охоронці.

Про це інформує Національна поліція України.

Читайте також: Вартість газу і його доставки: відомо як змінилися тарифи на Закарпатті 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber