1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Перед святом Закарпаття залило: сьогодні у регіоні освячують воду й будинки

19.01.2024 10:29 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

Погода у регіоні не сніжна, перед самим Водохрещам підтопило дороги й сільгоспугіддя.

Погода у регіоні не сніжна, перед самим Водохрещам підтопило дороги й сільгоспугіддя.

Напередодні в районах області пройшла потужна стихія внаслідок інтенсивних дощових опадів. У мережі Фейсбук люди у шоці викладали світлини і відео із підтопленням місцевих доріг та власних обійсть. Вода прибувала й тим самим лякала місцевих господарів.

За словами краян, такого січня, та й взагалі таких зим, як в останній період, вони не тямлять.

- Морози були порядні, до 30 градусів. Ходили у шубах і шапках вушанках, а тут лодку нам зараз потрібно, вода ллється дорогою, - відзначає пані Олена.

Погода погодою, а традиціям бути. Сьогодні у регіоні, за старим стилем, ще відзначають Водохреща. Які традиції зберігають місцеві жителі? Вже опівночі із 18 на 19 січня вода у річках і потічках є святою. Вона зцілює від усякої недуги, сповнює сил і життєвої енергії.

На другий Святвечір, або ж голодну кутю, на столі мають бути, звичайно, ті страви, що і на 6 січня і вони є пісними. Аж до самої вечері люди постують. Важливим є те, що вода, освячена у церкві цієї ночі, за словами людей, набагато цілющіша, як Водохрещенська. Вона відганяє усяке лихо, майже не псується, а заморозивши її, зауважують вірники – на поверхні можна побачити неймовірне зображення хреста.

За народними повір'ями, у цей день варто засвітити рано лампу, щоб кури неслися. Голодну кутю у народі ще називають бабиним Святвечором. Дівчата переодягаються, аби їх не впізнали і йдуть колядувати.

На Перечинщині люди говорять: на Хрещення випаде сніг – буде рік урожайним, роїтимуться бджоли.

Водночас, цього разу зі снігом у регіоні доволі скупо, а от дощів надто багато. І хоч вода й каламутна в річках, а цілющість води у цей празник беззаперечна. Йорданська вода, яку освячують 19 січня, є не менш цілющою від богоявленської води, по своєму лікувальною та захищає від злої сили. Її п’ють і малі, і дорослі, нею окроплюють членів родини, коли ті йдуть із хати у важливій справі. Ще на Йордана духовні наставники освячують оселі мешканців, читаючи спеціальну молитву, як оберіг від усього нечистого.

У Тур'я-Реметі є і моржі, які зазвичай, полюбляють занурюватися у Хрещенську воду. Одним із таких є і Юрій Манзулич. Цьогоріч морозну воду пан Юрій випробував дещо раніше. Ремітський морж відзначає, що вже купався і в мінус 20 градусів цельсія.

Нагадаємо,  Теплиці затоплено, городи у воді: на Виноградівщині стихія "змітає" все на своєму шляху (ВІДЕО)