На жаль, у громадах області не змогли відстояти мальовничі вершини.
В період повномасштабного російського вторгнення закарпатські вершини одна за одною опинились у полі зору донецької фірми, спеціалізація якої - будівництво сучасних вітряних парків на території України. Не залежно від того, що у компанії чималий досвід у даній сфері та визнання, багато людей, у тому числі і екологів не надто позитивно сприйняли рішення керівництв ОТГ із метою побудувати на закарпатських вершинах ті самі вітрові установки. Водночас, дозвіл на будівництво сучасних ВЕС "Вітряним паркам України" вже надано і в регіоні уже почали будувати потужні "машини", які б мали в майбутньому вирішити болюче питання із забезпеченням електроенергії.
Наразі відомо, що одну із найбільших вітроуствнок будують у Нижньоворітській громаді. Стало відомо, що загалом на високогір'ї Карпат, за попередньою інформацією, планують звести понад 100 вітряків. Утім, шлях будівництва катастрофічний, адже процес будівництва зеленої енергетики завдає чималих збитків природі. У процесі проведення підготовчих робіт, лише на одному гірському об'єкті, що відноситься до природо-заповідного фонду, природі вже завдано шкоди на понад 2 млн грн.
"Таких вітроустановок планують спорудити більше сотні на гірських хребтах Боржаава, Вододільний, Руна, Лютянська Голиця...", - зазначає фахівчиня ГО “Екосфера” Оксана Станкевич-Волосянчук.
Яфинову гору взяли під приціл на Перечинщині і далі "штурмують"
Йдеться про Полонину Руну. Торік, під час повномасштабного російського вторгнення, на годувальницю багатьох місцевих жителів, де збирали роками яфину, поклали око "чужі господарі" із Донеччини.
Про це "Голос Карпат" уже писав у попередній публікації. На той час мова ішла про надання дозволу на розробку технічної документації з подальшою орендою території Полонина Руна товариству УК "Вітряні Парки України".
Метою проєкту було встановлення дослідних вишок із подальшим спорудженням вітряків на гірському масиві. До того, питання ретельно обговорювалось на комісії, де більшість депутатів Тур'я-Реметівської ОТГ зійшлись на тому, що надання дозволу на розробку технічної документації із подальшою орендою на території Полонина Руна є абсолютно недопустимим. Було зауважено, що Полонина Руна є надбанням усіх жителів громади і рішення про надання в оренду або власність має бути обговорено всією громадою. Людей закликали не бути байдужими й відстояти свою годувальницю, яка вже опісля може стати чиєюсь власністю.
Варто відзначити, рішення про дозвіл на будівництво вітряків на Полонині Руній мало бути затверджено сесією Тур'я-Реметівською сільською радою 16 червня 2022-го року. Водночас у ході засідання проєкт рішення було знято на пізніше дововивчення. У той же час деякі представники інтересів громади пообіцяли тримати питання на особистому контролі та стежити за ходом подій, щоб не дозволити зруйнувати безцінну гірську вершину.
Всередині жовтня торік питання із передачею в оренду Полонини Руної постало укотре. Депутат Дзямулич (Yury Dzamulich) написав на своїй сторінці 12 жовтня:
"Доброго дня, шановні жителі Тур'є-Реметівської ТГ, незважаючи на те, що в нас іде війна і люди гинуть кожного дня, наша голова громади Девіцька Н. вирішила активно атакувати депутатів і терміново зібрати сесію, на порядок денний якої включила питання про вітряки, які наробили величезного галасу влітку. Я хочу сказати лише одне, люди віддають своє життя на війні, вічна їм Слава, а наше керівництво ТГ дерибанить землі на полонині", - додав Дзямулич.
2 листопада Юрій Дзямулич повідомив, що в черговий раз було відмовлено підприємству "ВІТРЯНІ ПАРКИ УКРАЇНИ" у встановленні вимірювальних щогл. Більшість депутатів не поділяють думку щодо можливості встановлення вітряків на Полонині Руна, що може призвести до знищення гірського масиву та завдасть непоправну шкоду при будівництві та експлуатації вітрової електростанції.
Іронія долі ...
Чорничну гору населенню так й не вдалось відстояти. Уже у травні торік на Полонині Руній цією ж фірмою, що взялась будувати на гірському хребті вітрову станцію, вчинено величезне екологічне порушення. Згодом цим фактом злочину зайнялася поліція.
У ході проведення подальших заходів щодо запобігання правопорушень природоохоронного законодавства працівники Державної екологічної інспекції у Закарпатській області спільно з громадськими екологічними інспекторами, представниками УжНУ та поліцією в результаті огляду встановлено, що на хребті полонини Руна повторно виявлено зняття ґрунтового покриву площею 290 кв. м. без відповідних дозвільних документів. Порушення вчинила фірма, яка займається бізнесом пов’язаним з вітрогенерацією.
"На даний час проводиться обрахунок збитків, про результати яких повідомимо суспільство", – йшлося у повідомленні.
Ситуацію на полонині Руній прокоментувала і фахівчиня ГО “Екосфера” Оксана Станкевич-Волосянчук .
“Ось тут вже історія з полониною Руною…. Одна-однісінька щогла для вимірювання вітру і – 290 м кв. ґрунту знято. Разом з яфинниками і брусничниками. Що казати про встановлення десятків щогл для ВЕУ (вітроустановок)? Площа зняття ґрунту під одну щоглу для вітряка становить 340 м кв.
Але це не все: для неї ритимуть глибокий котлован, виймаючи до 2 тис. кубів ґрунту, заливаючи його бетоном. Для того, щоб вирити 1 котлован, залити його бетоном і змонтувати щоглу, необхідна робота 2-3-х одиниць важкої техніки – екскаватора, крана, вантажівок. Полонина Руна буде перетолочена і перекопана вздовж і поперек.
1. Скільки років треба буде для відновлення рослинного покриву?
2. Чи готові громади, які живуть під полониною Руною, розпрощатись з яфинниками і брусничниками?
3. Якою водою голови ТГ забезпечать мешканців громад, які живуть під полониною Руною, коли води в колодязях і потоках не стане?
Адже полонина – це основа водобору Перечинщини. Водна ерозія ґрунту і водонепроникний шар бетону під вітряками сприятимуть активізації поверхневого стоку, що проявиться у частих паводках та маловодді на цій території”, – зауважила екологиня.
Також у гірському масиві Закарпаття фірма завдала шкоди навколишньому середовищу.
Як повідомляється, у ході проведення заходів щодо запобігання правопорушень природоохоронного законодавства працівники Державної екологічної інспекції у Закарпатській області спільно з представником ініціативної групи УжНУ на Перечинщині встановили, що на території гори Лютянська Голиця у масиві Полонинський хребет, було незаконне зняття ґрунтового покриву площею близько 350 кв. м без відповідної процедури.
“Це порушення скоїла одна з вітчизняних фірм, котра займається вітрогенеруючою діяльністю. Наразі працівники ДЕІ встановлюють збитки навколишньому природному середовищу, а також проходить відповідна перевірка чи не було пошкодження рослин, які входять у Червону книгу України“, – повідомили держекоінспектори.
На місце пригоди працівники ДЕІ викликали слідчо-оперативну групу Перечинського відділу поліції, яка повинна внести цей факт в ЄРДР і розпочати розслідування. У ході проведення згаданих заходів працівники ДЕІ спільно з екоактивістами УжНУ встановлюють завдані аналогічні збитки й в інших місцях у масивах Полонинського хребта.
У мережі Фейсбук і досі продовжують обговорювати одне із болючих питань, що стосується будівництва сучасних ВЕС в області. У громадах не так проти ідеї встановлення вітряних парків у регіоні, як власне їх розміщення високо в горах, адже таке будівництво є злочином проти гірської природи і в решті воно призведе до численних проблем.
Що стосується Руної, то багато місцевих жителів проти експериментів із сучасними ВЕС на гірському масиві. У мережі Фейсбук люди пишуть, мовляв до добра такі дії не призведуть, що вітряки хоча й будуть й генеруватимуть електроенергію, а Полонину зруйнують ущент
А ось як виглядатиме Вододільний хребет Боржава, Полонина Руна, після встановлення ВЕС? Більш детально за посиланням.
Відомо, що 5 лютого цього року, можна письмово подати Зауваження до "Детального плану забудови полонина Руна", а 6 лютого взяти участь в громадських слуханнях, йдеться у повідомленні "Клуб піших туристів".
Читайте також: На Перечинщині захурделило й замело снігом, а екстремали деруться у гори босі у лютий мороз (ФОТО, ВІДЕО)
Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими
Читайте також:
- Блекаут й електрика "в горах": ще один грізний об'єкт "вріже світлом" у закарпатській громаді (ВІДЕО)
- Уже тричі зафіксовано приліт у Закарпатській області: в Україні укотре - масштабна тривога
- Чому українці не йдуть на фронт? Командир 3-ї штурмової розкриває болючу правду
- Вінницький ракетний завод "Porohtar" презентував новий ОТРК "Ліщина" — мем у дії
- Поділитись:
- Twitter(X)
- Telegram
- Viber
Українців чекає неприємний "сюрприз" із картковими...
З 1 жовтня 2024 року в Україні вступають...
29.09.2024 12:07 9535 0 Суспільство
Злетіли до неба: у магазинах Закарпаття людей шоку...
Один з вагомих продуктів дорожчає в регі...
29.09.2024 12:12 12692 0 Суспільство
Дмитро Кулеба привіз на Закарпаття кохану жінку: в...
Обраниця екс-міністра закордонних справ ...
29.09.2024 13:27 5884 0 Суспільство
Українців попередили про підвищення цін на мобільн...
У 2025 році очікується значне підвищення...
29.09.2024 14:08 9845 0 Суспільство
Масований обстріл Запоріжжя та ракетна загроза з Б...
У Запоріжжі пролунали вибухи, є інформац...
29.09.2024 14:20 1624 0 Суспільство
Щонайменше 100 людей загинули, десятки вважаються ...
За прогнозами нестримна негода триватиме...
29.09.2024 14:25 3228 0 Суспільство