1. Новини Закарпаття
  2. >

Хвороба Х: людей залякують новою страшно пандемією

15.01.2024 15:55 Суспільство незвичайно

Дивна і невиправдана паніка поширюється в українському інтернеті та соцмережах.

Дивна і невиправдана паніка поширюється в українському інтернеті та соцмережах.

Тисячі людей в Україні гуглять термін "хвороба Х", а деякі українські ЗМІ виходять із заголовками про те, що "здається, суне новий вірус", "смертей буде в 20 разів більше" і "які симптоми нового захворювання".
Але насправді "хвороба Х" – це лише умовна назва потенційної, невідомої інфекції, яка може викликати сильнішу пандемію, ніж COVID-19 (який з кінця 2019 року вбив понад 6 мільйонів людей по всьому світу).
Уперше термін "хвороба Х" ввели ще в 2017 році після спалаху лихоманки Ебола в Західній Африці в 2014-2016 роках, від якої померло понад 11 тисяч людей.
"Хвороба Х" – це щось на кшталт напрямку роботи, щоб спонукати вчених протидіяти невідомим інфекційним загрозам. Тобто помічати нові та досліджувати старі інфекції, які можуть мутувати чи в інший спосіб стати потужнішими.

Для цього вчені склали список небезпечних патогенів, вивчення яких назвали пріоритетними.

Зараз це геморагічна лихоманка Крим-Конго, хвороби, які можуть викликати вірус Ебола чи вірус Марбургом, лихоманка Ласса, східний респіраторний синдром (СРС), важкий острий респіраторний синдром (ТГРС), Ніпах, лихоманка Рифт-Валлі та Зіка.
Covid-19 у цьому списку теж є, і був – ще у 2018 році. Частково завдяки тому, що вчені готувалися, успішну вакцину проти коронавірусу вдалося розробити рекордними темпами - лише за 326 днів.
Ще у розпал пандемії Covid-19 у світі лунали авторитетні голоси, які помітили, що часовий проміжок між новими пандеміями меншає, а тому не виключено, що через кілька років світ може спіткати нова смертоносна пандемія.
"Звучить як щось, що міг придумати Ілон Маск - Хвороба Х", - жартували міжнародні ЗМІ у вересні-листопаді 2023 року, коли ВООЗ оголосила, що збирає понад 300 вчених, які вивчатимуть "понад 25 сімейств вірусів, бактерій, а також "хворобу X", які можуть викликати серйозну пандемію.


Чому зараз про це заговорили?

То чому "хвороба Х" знову на слуху? Вчені повідомили сенсаційні новини про новий вірус, який уже з нами?
Ні, це не так. 17 січня на Всесвітньому економічному форумі в швейцарському Давосі вчені та чиновники всього-на-всього зберуться поговорити на цю тему.
"Враховуючи нові попередження Всесвітньої організації охорони здоров’я про те, що невідома "хвороба X" може призвести до 20 разів більшої кількості смертей, ніж пандемія коронавірусу, які нові зусилля потрібні, щоб підготувати системи охорони здоров’я до численних майбутніх викликів?" – так виглядає анонс дискусії, що викликав ажіотаж і спекуляції у соцмережах.
В анонсі дискусії про "хворобу Х" прихильники теорій змов про "вигаданий" і "спланований завчасно Covid-19" побачили підтвердження своїх домислів та заговорили, що світові лідери "планують" нову хворобу.
Моніка Кроулі, яка колись працювала на американському телеканалі Fox News і була помічницею міністра фінансів за президента Дональда Трампа, написала в соцмережі Х (колишній Twitter) що нова хвороба дозволить "світовим лідерам запровадити карантини", "обмежити свободу слова та знищити більше свобод". І все це нібито напередодні важливих виборів президента у США.
Тим часом вченим справді є що обговорити. Попри дослідження і виділення коштів на нові ініціативи і розробку вакцин "нового покоління", у світі ще є багато країн, медичні системи яких не оговталися від удару Covid-19.
Washington Post пише, що ще одним викликом є зростання популярності антивакцинаторів та загалом анатинаукового руху.
Наскільки тривожною є ця тенденція, показує хоча би реакція на анонс медичної дискусії у Давосі.

Читайте також: Успішна спецоперація на Закарпатті: власник кількох транспортних компаній виявився організатором міжнародних злочинних схем (ФОТО)