Та от у січні 2024-го зима уже дещо вступає в свої права. У горах 9 січня, на горі Піп Іван-Чорногірський, було зафіксовано дійсно собачий холод. Тут врізало -23 градуси цельсія. І хоча рятувальники й застерігали охочих піднятись в таку погоду на закарпатську вершину, а, все ж, екстремалів ніщо не спиняло. Так от відчайдушний підйом на вершину у цей самий мороз було здійснено екстремалкою. Дівчина вийшла на гору у легкій червоній сукні та ще й босоніж. Виявляється, що такі жертви було пройдено задля контенту.
І все ж, у минулому очевидці затямили такі морози, які сучасникам і не снились. Розповідають, що сніг узимку сягав понад метра. Із хат не можна було вийти до того часу, поки господарі не дали раду велитенському насипу кучугур на подвір'ях. Подеколи сніг піднімався до рівня вікон в будинках. Засипані товщею снігу були і стріхи, що ледь визирали з-під білих "зимових шапок".
- Ой були і сніги і морози в період мого ще дитинства. У хаті в гордовах замерзала капуста, - розповідає Марія Белей з Перечинщини.
- Тато мусів рубати сокирою ту капусту у діжці, тоді розтоплювали над пецом (дровяній грубці), а так вже варили чи борщ, чи якусь іншу страву, - каже Марія Михайлівна.
- Сніг був такий, що лопати ламались, поверх метра знало насипати в дворі, сягало до вікон. Стріхи також були всипані шаром снігу, треба було постійно згрібати, - пригадує жінка.
- Сьогодні не має тих зим, що колись. Рідко доходить до -10 останнім часом, хоч в горах не без морозів. Та то у горах, в низинах зараз не такі страшні зими, в садах все цвіте в грудні - січні. А цього року зима взагалі прийшла із дощами, - додає співрозмовниця.