1. Новини Закарпаття
  2. >

Нове посилення мобілізації: кого призиватимуть, як вручатимуть повістки та як каратимуть ухилянтів

08.01.2024 13:40 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

Україна готується прийняти новий законопроект про посилення мобілізації. Наразі він перебуває на стадії обговорення, оскільки містить суперечливі положення.

Україна готується прийняти новий законопроект про посилення мобілізації. Наразі він перебуває на стадії обговорення, оскільки містить суперечливі положення.

Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Ірини Коваленко.

Про що йдеться у новому проєкті закону

Про урядовий проєкт закону, що вже назвали "жорстким" - про нові правила мобілізації і досі відомо небагато. 

На засідання комітету, який має визначитися, чи подавати цей проєкт на голосування цього тижня, особисто приходили Головнокомандувач, міністр оборони та очільник Генштабу. Про градус напруження свідчить і те, що Мар'яну Безуглу - головне джерело інформації про проєкт уже хочуть відкликати з посади заступниці голови комітету з нацбезпеки: постанова вже зареєстрована.

Саме рішення щодо законопроєкту мають ухвалити найближчими днями, повідомив секретар цього парламентського комітету Роман Костенко.

У проєкті закону передбачені штрафи для ухилянтів, блокування грошей, електронні повістки. Все це і чимало іншого із опублікованого законопроєкту викликало суспільний резонанс.

  • Пропонують призивати чоловіків не з 27 років, як зараз, а з 25. 
  • Електронний кабінет і електронна повістка, яка до нього має надійти. Або ж на ваш імейл. Але поки що не зрозумілі технічні питання: як перевірити актуальність пошти, чи не потрапила повістка в спам і що робити, якщо у вас немає електронної пошти взагалі.
  • Повістки матимуть чіткий строк явки, чого не було раніше.
  • Мобілізація з-за кордону. Це те, на що вже почали реагувати українці, що проживають за межами нашої держави  – це оформлення документів у дипломатичних установах. Поки можна, а далі – можливо лише з постановою на облік. Ця норма дискутується. Але окремо є і рядок про - "на службу призиваються військовозобов'язані незалежно від місця їхнього перебування".

А от норми, за якими каратимуть ухилянтів:

  • Обмеження кермування автомобілем;
  • Не зможуть отримати посвідчення водія;
  • Заборона на операції нерухомістю і іншим майном;
  • Відмова у кредиті

Утім є і серйозніші покарання – тюремний строк від 3 до 5 років. Це загрожуватиме і тим, хто не йде на медичний огляд. Зросте санкція для порушників правил мобілізації та військової служби. До 153-204 тисяч гривень.

Також порушників можна буде затримати на 3 доби для встановлення особи та з'ясування обставин порушення. Цю норму дискутують.

Шкода для економіки

І з цього не повного переліку ідей в проєкті закону депутати вже угледіли норми, від яких більше шкоди, ніж користі. Зокрема для економіки. Бізнес як мінімум піде в тінь, офіційно не оформлюватимуть працівників, надходження в бюджет упадуть. Та й конституційні права ніхто не відміняв.

"Поповнення війська - це десь і втрата економіки. Ми маємо розуміти, що ті засоби чи ті методи, які застосовуватимуться у цьому новому законі про мобілізацію, по-перше, не порушують Конституцію", - заявив член оборонного комітету ВР Єгор Чєрнєв. 

І такі норми, за словами депутата, не приймуть. Докладно розповісти про обговорення проєкту на комітеті нардепу забороняє держтаємниця.

Демобілізація буде лише після 3 років служби в ЗСУ

Утім журналістам стало відомо, що на комітет особисто приходили Головнокомандувач, міністр оборони та очільник Генштабу.  Зокрема Валерій Залужний проти призову засуджених і судимих. Дискутують щодо осіб із 3 групою інвалідності. Адже з 1 і 2 можуть звільнити зі служби, а з 3 поки ні. Термін "обмежено придатні" хочуть прибрати.

На комітет приходили і міністр освіти та голова Нацполіції. Аби вчителів і поліцейських не мобілізували.

Щодо демобілізації поки цифра така сама – 36 місяців. Тобто ті, хто з 24 лютого 2022 року воюють, зможуть звільнитися у  лютому 2025 року.

Нарешті звільнять строковиків, які буквально зависли – і додому їх не відпускають, і до війська не беруть.

Читайте також: Електронні повістки в Україні: хто їх отримає і які наслідки за їх ігнорування 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими