1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Що буде з мобілізацією в Україні у 2024 році: кого одразу заберуть на фронт, а хто отримає відстрочку

1163

До Верховної Ради України було внесено законопроєкт щодо змін у процесі мобілізації, який у випадку схвалення значно розширить коло військовозобов'язаних громадян. Деякі категорії осіб втратять право на відстрочку, яку мали раніше.

Що буде з мобілізацією в Україні у 2024 році: кого одразу заберуть на фронт, а хто отримає відстрочку

Так, останнім часом лунають розмови навіть про мобілізацію жінок. Кого забиратимуть в армію 2024 року та що зміниться у випадку затвердження проєкту закону, розповідає OBOZ.UA.

Кого мобілізуватимуть, а хто отримає відстрочку

Якщо проєкт закону щодо змін мобілізації ухвалять, право на відстрочку втратять працівники поліції, Бюро економічної безпеки (БЕБ) і пенітенціарної служби.

Також законопроєкт передбачає, що втратити відстрочку можуть особи з третьою групою інвалідності. Крім того, пропонується знизити призовний вік із 27 до 25 років, а всіх військовослужбовців строкової служби – звільнити в запас.

Відстрочку, але не підставу для звільнення матимуть:

– здобувачі послідовної вищої освіти віком до 30 років (включно),

– науковці з вченими званнями,

– викладачі, які працюють на повну ставку.

Не потрапляють під мобілізацію (лише за власним бажанням) протягом шести місяців після звільнення українці, які побували в полоні, і ті, хто був мобілізований та звільнений. За бажанням також можуть мобілізуватися громадяни з інвалідністю.

Підставу для звільнення від мобілізації отримають:

– особи, які побували в полоні (недобровільно),

– генерали за рішенням військового керівництва,

– особи, які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяці (опрацьовується),

– особи, які уклали короткостроковий контракт під час мобілізації (віком 18-25 років).

Крім того, на відстрочку та звільнення від мобілізації мають право:

– всі особи з інвалідністю,

– ті, хто мають трьох і більше дітей,

– якщо двоє військовослужбовців мають дитину, то один із них має відстрочку і право на звільнення (зокрема, жінка може піти на військову службу, а чоловік – отримати відстрочку),

– якщо в сім’ї є неповнолітня особа з інвалідністю,

– якщо в сім’ї є повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю / дружина або чоловік / батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (при цьому особа з інвалідністю сама обирає, кому надають відстрочку),

– опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною,

– вагітні жінки та жінки в декреті,

– чинні народні депутати,

– жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти під час АТО або відсічі збройної агресії проти України.

Мобілізація жінок

Народна депутатка від "Слуги народу" Мар'яна Безугла запропонувала мобілізувати до армії і жінок. Мовляв, якщо заохочувати їх на небойові посади, тоді можна буде відкрити кордон для всіх громадян України. Однак президент Володимир Зеленський заявив під час підсумкової пресконференції, що не підпише такий закон.

Скасування строкової служби та поняття "обмежено придатний"

У законопроєкті також пропонується скасувати строкову службу та звільнити всіх строковиків – вони перейдуть у мобілізаційний ресурс (з 25 років).

Також вводиться базова загальновійськова підготовка тривалістю до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями, перелік яких визначається Міноборони).

Місцеві органи тепер будуть зобов'язані, а не сприятимуть мобілізації, як раніше.

Також пропонується скасувати категорію "обмежена придатність". Залишаться тільки придатні та непридатні до військової служби.

За словами головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, придатність або непридатність до служби в армії визначає ВЛК, а ступені інвалідності є не актуальними.

Кого одразу заберуть на фронт

Оскільки мобілізують чоловіків фахів, які необхідні на передовій зараз, це можуть бути громадяни без військового досвіду, зазначив начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Роман Горбач.

Зокрема, на передову відправляють чоловіків з досвідом військової служби та з нетривалою перервою у проходженні служби.

В решті випадків мобілізованих відправлять до навчальних центрів, звідки їх направлять на конкретні посади.

"Особовий склад, який раніше не проходив служби, призивається до навчальних центрів, де відбувається навчання за визначеними спеціальностями. Після чого військовослужбовці прибувають до військових частин на конкретні посади. Громадяни, які мобілізуються з досвідом військової служби і нетривалою перервою у проходженні служби можуть відправлятися одразу до бойових військових частин", – сказав Горбач.

Читайте також: Скандал на кордоні: багатодітного батька не випустили за межі країни без згоди ТЦК (ВІДЕО) 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber