1. Новини Закарпаття
  2. >

Варто бути обережними з гострими предметами: свята, прикмети, традиції та заборони 23 грудня

23.12.2023 10:12 Суспільство Лайт

За прикметами дня судять, якою буде погода найближчими днями, а також можна було дізнатися, яким буде літо.

За прикметами дня судять, якою буде погода найближчими днями, а також можна було дізнатися, яким буде літо.

23 грудня (5 січня за старим стилем) - день пам'яті великомученика Феодула Критського і ще дев'яти мучеників із ним, які загинули за віру.

Феодул Критський жив у III столітті у Фессалоніках. Це були часи правління імператорів Діоклетіана і Максиміліана, коли християни зазнавали жорстоких гонінь.

У писанні сказано, що Феодул був читцем у місцевій церкві. Одного разу йому наснився сон, як якийсь чоловік у світлому одязі щось поклав йому в долоню. Коли Феодул прокинувся, то виявив перстень із зображенням хреста. З його допомогою він став зцілювати хворих. Незважаючи на гоніння, Феодул також проповідував Євангеліє. Правитель міста, дізнавшись про це, запропонував юнакові зректися віри, але отримав відмову. Тоді Феодула поставили перед вибором: благополучне життя або негайна смерть. Святий відповів, що вибирає життя вічне. Тоді його кинули до в'язниці, але він і там став проповідувати і навернув до християнства бранців. Дев'ятьох християн і Феодула судили, але так і не змусили зректися віри і після кинули в море, прив'язавши каміння.

Про що говорять прикмети на 23 грудня
Народні прикмети про погоду

За прикметами дня судять, якою буде погода найближчими днями, а також можна було дізнатися, яким буде літо:

  • погода ясна цього дня - до морозів;
  • зірки мерехтять - буде холоднеча;
  • сухо - до посушливого літа;
  • сильний снігопад - до гарного врожаю.
У народному календарі 23 грудня - свято Федулів день, Федул Зимовий. Кажуть: "Прийшов Федул, і вітер подув - значить, урожай буде хорошим". Цього дня увагу слід приділити домашнім тваринам і проявити особливу турботу про них.

Що не можна робити 23 грудня

Чи можна при дітях сваритись - поради Дмитра Карпачова | Стайлер

  • сперечатися, лаятися, збирати плітки;
  • ображати тварин;
  • відмовляти в допомозі;
  • веселитися і порушувати інші правила посту.

Триває Різдвяний піст, з 18 до 24 грудня - найсуворіший тиждень, тож потрібно утримуватися не лише у вживанні спиртного та скоромної їжі, а й у розвагах.
Коли почнеться Різдвяний піст 2023 за новим календарем — PMG.ua

Народні прикмети кажуть, що цього дня слід бути особливо обережними з гострими предметами - якщо поранитися, то буде гоїтися до наступного грудня. Не радять шити, особливо незаміжнім дівчатам, щоб вони не залишилися без женихів. Віддавати борги і робитися своїми планами також краще в інший день.

Що можна робити 23 грудня
Чому треба молитися насамперед за інших, а потім за себе?

У день пам'яті святих можна піти до храму або помолитися вдома. У великомученика Феодула просять допомоги у веденні домашнього господарства - святий вважається покровителем домашніх тварин

Також цього дня заведено пекти пісне печиво у вигляді фігурок тварин - за старих часів вірили, що така випічка відлякує зло і притягує добро. За звичаєм 23 грудня потрібно завершити приготування до Різдва.

23 грудня - іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Василь, Іван, Макар, Наум, Павло, Феодул.

Читайте також: Новий рік у тилу: чи введуть комендантську годину у Закарпатській області?