1. Новини Закарпаття
  2. >

Почастішали випадки інфікування: на Закарпатті виявили черговий випадок небезпечної болячки

13.12.2023 21:49 Суспільство ВАЖЛИВО Голос Карпат

В Закарпатській області зафіксовано 14 випадків інфікування.

В Закарпатській області зафіксовано 14 випадків інфікування.

В Закарпатті почастішали випадки інфікування домашніх тварин недугою, яка небезпечна і для людини.

Мешканців Закарпаття попереджають про частіші випадки інфікування домашніх тварин сказом.

Про це повідомили в ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області.

Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області  інформує, що відповідно звіту про дослідження патологічного (біологічного) матеріалу випробувального центру Закарпатської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби від 13.12.2023р. встановлено діагноз –  сказ собаки в с. Вільшани на Хустщині.  

З метою координації заходів з локалізації та ліквідації сказу заплановано проведення засідання ДНПК при Хустській районній адміністрації, на якому буде затверджено план заходів з попередження поширення та ліквідації сказу на території с. Вільшани, Хустського району.   

Варто зазначити, що протягом 2023 року в Закарпатській області зафіксовано 14 випадків сказу серед домашніх улюбленців через контакт з інфікованою дикою твариною. 

Для підвищення рівня обізнаності про правильне поводження та утримання домашніх улюбленців та ліквідації сказу, фахівці ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області закликають краян щепити тварин вакциною проти сказу.

Що варто знати і як уберегти себе

Сказ — це гостре особливо небезпечне  вірусне захворювання  усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

У медичній літературі інших країн хвороба відома як рабієс (у тварин) і гідрофобія (у людей).

Причини сказу і шляхи передавання інфекції

Джерелом та резервуаром збудника сказу є усі теплокровні тварини, з яких найбільш небезпечні для інфікування людини  м,ясоїдні (дикі та домашні). Людина може інфікуватися збудником сказу від хворої на сказ тварини через:

  • укус;

  • подряпину та мікроушкодження шкіри;

  • потрапляння контамінованої збудником сказу слини на слизові оболонки.

У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж свійської фауни, а в дикій природі — лисиці та вовки. В Україні головним джерелом збудника сказу у дикій природі є червоні лиси, збудник сказу виявлявся також у кажанів.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває від 7 днів до 3 місяців, але може збільшуватися до 1-го  чи 3-х років, залежно від низки факторів:

  • місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);

  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;

  • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу — підвищення температури та біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ.

Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті зупинки роботи серця, дихання.

На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Читайте також: Спить на ліжку і гуляє на повідці: у будинку закарпатця мешкає незвичне лісове звірятко /ФОТО

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!