1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Бурхлива гірська родзинка: що за потужний водний об'єкт був на "Ружі" під Полониною Руною

1276
Суспільство Новини Перечина

Гірський потік у свій час був однією з унікальних родзинок.

Бурхлива гірська родзинка: що за потужний водний об'єкт  був на "Ружі" під Полониною Руною

Мова іде про бурхливий і потужний колись потік "Ружа" в селі на Турянщині, а саме у Тур'я-Реметі. Це вже сьогодні він дещо змілів, русло змінило свій' давній напрям. А от колись ця водойма була однією із найповноводніших гірських поточин. У гожу днину тут ловили царську форель — стругів. Гірську воду, чисту, немовби кришталь, й прохолодну, пили прямо із потока.

Жаль, на сьогодні поточина дещо в жахливому стані. Вона заміліла з роками. Давно вже немає у ній смачної форелі, адже  вода з того часу не така уже й чиста, бо потерпає від побутових відходів.  Уже точно, не напитись із потока, не боячись захворіти, подейкують старші люди, які ще затямили норов поточини у дитячі та юні роки. 

- То був настільки потужний потік в період   дощів, що течією міг знести і чоловіка, й теля, — розповідає пан Ілько. - У свій час я добре запомнив "Ружу". Була "Велика" й "Мала" ружі. Тепер то все висохло, нема тої "Ружі", - розповідає Ілько Скубенич (нині уже покійний, дідусь помер нещодавно, проживши прекрасні 94 роки).
- Молодь сьогодні не знає своєї історії. Думають - потук та потук. А ні, потук "Ружа" не просто потук. Раніше на ньому стояв потужний водяний млин. Інший такий був на другому потоці, в урочищі "Клокотива", - пригадує очевидець. Із "Ружі" до "Клокотиви" ішла раніше вузькоколійна дорога. В урочищі "Лагер" і досі ще залишився кам'яний міст, по якому проходила колія, — відзначає Ілько.

Нагадаємо, що стосується урочища "Лагер", то в нього не менш цікава історія, варта уваги. Чому так урочище називається не відомо. Та є здогадки, що у свій час міг розташовуватись військовий табір. За іншою з версій, почутих від жителів, у цьому урочищі міг бути лагер для випасання худоби. Ще донедавна у цих місцях люди знаходили цікаві знахідки із минулого — заржавілі дзвіночки-бадоки, що чіпляли коровам на спеціальні ошийники, залізні поїлки (для напування худоби). Ймовірно в дубовому лісі і межах урочища й досі під листям й шаром землі заховалось чимало таких давніх речей.

На березі потоку ружа в урочищі "Лагер" пікнікували дорослі й малеча

Субота й неділя були особливими днями для пікнів поряд урочищем, розповідають очевидці. Коли випасали худобу, то з дому несли картоплю та сало, аби потім посмакувати усім смачненьким під шум потічка на природі. А яка ж була добра уха із наловленої в потоці риби, пригадує пані Марія із вулиці Березневої.

 - Не раз ми тут ловили форель, смажили на вогні й готували смачну уху з потічкової риби, — розповідає 73-річна Марія Михайлівна.

Ще тут ловили смачнючих раків.

А ще на території "Лагру" є місце вражаючих зелених брил. Дуже чарівне у будь-яку пору року. Зелені брили, порослі мохом, колись були занурені у водойму, той самий потік "Ружа", який повністю висох у деяких місцях із роками. Тож на Турянщині є чимало родзинок, вартих уваги не тільки туристів, але й місцевих. Адже про деякі історичні локації багатьом  жителям не відомо. Водночас добре, що є очевидці, які пам'ятають свою історію.

Читайте також: Можна втратити дар мови: що було знайдено в Карпатах у лісі? (ФОТО)

Хочете бути в курсі найактуальніших подій з регіону і не тільки? Підписуйтесь на Telegram канал «Голос Карпат» і щодня першими отримуйте свіжу інформацію!


Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber