1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Вигризають копійку через неможу: на Закарпатті збирають чуфезу в екстремальних умовах

17.09.2023 10:58 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

На полонинах жителі регіону заробляють дорогою ціною.

На полонинах жителі регіону заробляють дорогою ціною.

  Для багатьох закарпатських родин цієї пори почалися жорсткі випробування сезонних заробітків. У серпні на гірських чорничних вершинах збирачі ягід завершили безцінний сезон яфини - однієї із рятівних диких ягід.

  Наразі ж багато краян вже підкорюють дикі масиви за ще одним скарбом - брусницею. Збирачі ягід укотре підготовлюють спецінструменти - "чесалки" та йдуть заробляти сезонну копійку. Що стосується збору яфин цього літа, сезон для краян видався досить успішним - ягоди вродили рясно практично у всіх районах, тож людям вдалось заробити на нелегких чорничних жнивах.

  Відзначмо, цього року місцеві жителі торгували яфиною на базарах від 130 гривень за літр. Пізніше ціна впала й карпатську ягоду можна було придбати вже значно дешевше - від 70-80 гривень за літр. Ожину, яку збирали в місцевих лісах, у підніжжях вершин, продавали від 40 гривень за кілограм.

  Сезон брусниці наразі на полонинах, відзначають збирачі ягід, також багатий. Збирають ягоди міхами. На базарах за літр ягід просять від 80 гривень. На Закарпатті брусницю ще називають "чуфезами" (Перечинщина), кам'янка (на Свалявщині).

  Ягоди надзвичайно корисні та лікувальні. У них міститься ряд вітамінів, у тому числі А, В, С і Е, дубильних речовин та кислот: саліцилова, яблучна, винна, лимонна тощо. Серед мінералів, якими багата брусниця, є магній та марганець, фосфор, залізо, калій та кальцій.

  Брусницю висушують, заморожують, роблять варення, настоянки, соуси тощо. Зазвичай, збирання ягоди триватиме на Закарпатті до перших заморозків, адже брусниця морозостійкий чагарник. Утім збирати чуфези, аби на них заробити, так само не легко як і чорницю. Такі будні виснажують, а подеколи й забирають здоров'я у збирачів ягід.

  Наразі тривають ці мозолисті жнива й на одній із найбільших полонин у Карпатах - Полонині Руній.

  Збирають ягоди, не зважаючи на погоду - навіть у зливу. Ці екстремальні походи хоч і дають заробіток утім важкою ціною.

  Раніше "Голос Карпат" інформував, що у лісах Закарпаття грибарі натрапляють на величезних гадів.

Читайте на ГК:Закарпатців сколихнула ще одна непоправна втрата (ФОТО)
Читайте на ГК:Крилата і невпізнана: на Закарпатті в об'єктив камери попала цікава істота (ФОТО)
Читайте на ГК:"Руда чума" й нова загроза: жителям Закарпаття влаштовують пекло поряд з обійстями