1. Новини Закарпаття
  2. >
  3. Вся область
  4. > >

Голодний армагедон: закарпатці ведуть боротьбу із нашестям дикунок сонь

06.09.2023 12:51 Суспільство Ексклюзив Голос Карпат

В регіоні готуються до важкої зими й роблять запаси врожаєм садовини.

В регіоні готуються до важкої зими й роблять запаси врожаєм садовини.

Цьогоріч на Закарпатті вродили груші та яблука. Жителі поспішають зробити запаси екологічними фруктами. Їх висушують, роблять варення, повидла, різні компоти. А ще в місцевих жителів є нагода підзаробити на падалці. Нині у пунктах прийому падані яблука приймають по 1, 50 грн. 

Підзаробляють дорослі й малеча. А особливо такий "бізнес", поки є нагода, рятує малозабезпечених й пенсіонерів. Збирають падалицю нині і школярі Перечинщини, а за отримані гроші прикуповують канцелярію.

Відзначмо, цьогоріч ціна яблук істотно зросла в магазинах - кілограм від 35 гривень, то ж люди радіють, що у їхніх садах,таки, вродили плодові дерева.

Утім, для гірських районів області, цей сезон є не надто врожайним на ряд фруктів у садах. Зокрема, через травневий мороз цьогоріч, померло багато плодових дерев - черешень, слив, а також яблунь у селах Рахівщини .

В низинах тоді температура повітря була більш "м'якою", та заморозок у травні відчули і тут, коли поцвіло багато дерев, а на деяких почали формуватися навіть плоди.

Незважаючи на примхи погоди, сади цього року у більшості населених пунктів рясно вродили. Господарі мають змогу заготувати не лише яблук та слив, а зібрати солодкий урожай груш та дичок. У тім, ласунів у садах закарпатців чимало - це і руді слимаки, відзначають, і білки й ліскульки, що теж не проти посмакувати плодами з дерев. Що стосується сонь, або ж ліскульок, останнім часом їх розвелося в садах жителів буде багато. Вони завдають шкоди садовині, поїдаючи груші та яблука.

- Дуже багато білок зараз в садах та ліскульок. То все гризуни, завдають шкоди плодовим деревам. Їдять груші та яблука, горіхи, - відзначає пані Мар'яна.

- Збираємо урожай напару із тими ласунами. Вони собі, ми собі. Вже насушила сушениць із яблук й дичок. Зробила повидло із груш, - трохи буде уже запасів на зиму, - каже Мар'яна.

- У нас соні цього року газдують на повну. Горіхи та фрукти змітають, ліщинових горіхів узагалі не залишилось - змели усе. Поїли дички, - розповідає пані Олена із Перечинщини.

Читайте також: Жителів Закарпаття застерігають про смертельну загрозу

Читайте на ГК:Закарпаття опинилось у "темній петлі": почались аварійні відключення світла в населених пунктах
Читайте на ГК:Покидьки-загарбники згубили ще одне життя воїна: на Закарпатті нещодавно провели в останній шлях героя
Читайте на ГК:У закарпатців удруге за рік померз овоч, який садили з найбільшими муками: чи врятують "золоту бульбу"?