1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Вичесали яфину, тепер будуть чесати інше: на закарпатців очікують нові жнива на гірських полонинах

6999
Суспільство Новини Перечина

На Закарпатті закінчились чорничні жнива на гірських полонинах.

Вичесали яфину, тепер будуть чесати інше: на закарпатців очікують нові жнива на гірських полонинах

У регіоні цьогоріч пройшов на славу чорничний сезон. Практично у всіх районах багато вродила чорниця, тож збирачі ягід мали нагоду підзаробити, несучи їх на продаж. Відзначмо, цьогоріч масовий збір яфини у регіоні, на чорничних вершинах, взяв старт із середини липня. Саме тоді закарпатські родини, що традиційно, щороку заробляють на ягодах, почали підніматись до полонин за допомогою спецтранспорту кожного ранку. Люди брали в дорогу величезні контейнери, які згодом наповнювали "чорним карпатським" золотом. Також запасались гребінками (інструментами для пришвидшення збору ягід).

Відзначмо, торгували цього літа чорницею практично на усіх ринках області - в Ужгороді, Мукачеві, Хусті, на Перечинщині. На початку сезону кілограм ягід вартував від 130 гривень.

У пунктах прийому від населення приймали чорницю доволі дешево - 35 гривень за кілограм. Тож на базарах в людей було більше можливостей заробити на важкозібраних ягодах. Пізніше чорниця почала різко падати у ціні й вона уже вартувала 75-80 гривень за кілограм 

Наразі чорничний сезон в регіоні уже завершився. Утім, люди готують "чесалки" до збору іншої, та не менш рятівної ягоди, яку збирають на полонинах, в лісах та на ділах. Це брусниця. Округла червона ягода, схожа своєю формою, на малі бусини. В регіоні, зокрема, на Перечинщині, брусницю ще називають "чуфезами", десь кажуть "яфузи". Та де б і як не називали цю ягоду, користь її надзвичайно велика. Брусницю використовують у лікувальних цілях та у домашній консервації.

Фармакологічні властивості

У науковій медицині використовують листки брусниці — Folium Vitis idaea як сечогінний і дезинфікуючий засіб при нирковокам'яній хворобі, ревматизмі, подагрі, циститах. Антисептична й протизапальна дія препаратів з листків брусниці подібна до дії листків мучниці звичайної і зумовлена наявністю в них глікозидів, арбутину, гіперозиду, дубильних речовин, елагової та хінної кислот. Свіжі листки брусниці при подрібненні виділяють леткі фітонциди. Медичне застосування.

У народній медицині застосовують ягоди і всю рослину, зібрану в період цвітіння, при ревматизмі, застуді, кашлі, захворюванні печінки, нирок, сечового міхура, при маткових кровотечах, туберкульозі легень, гіпертонії. Сік ягід вживають при запальних процесах і проносах.

Читайте також: Аномальний "чорний дощ": закарпатці налякані виглядом фруктів у їхніх садах (ФОТОФАКТ)

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber