1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Переаршовують вздовж та у поперек: що наразі "шукають" на власних подвір'ях жителі області?

1629
Суспільство Закарпаття

Війна в Україні змусила жителів не лише економити на продуктах, а й виживати на самотужки вирощеній продукції.

Переаршовують вздовж та у поперек: що наразі "шукають" на власних подвір'ях жителі області?

Із моменту повномасштабного російського вторгнення закарпатці почали активно засаджувати "Сади перемоги". У місцевих громадах згуртовувались місцеві жителі й переселенці, аби посадити як овочі, так й інші потрібні сільгоспкультури з метою уникнення продовольчої кризи. Так, в регіоні одними із перших "Сади Перемоги" садили на Березнянщині. На той час навіть малеча прагнула долучитись до благородної справи та посадити свій клаптик землі.

Зауважмо, торік через масові руйнації ворогом окупованих територій - Херсонщини, Дніпропетровщини, Миколаївської та Запорізької областей, назріла масштабна проблема із постачанням продовольства. До прикладу, близько 60% українського внутрішнього ринку овочів, фруктів, ягід та іншого до вторгнення росіян, постачались до інших регіонів держави із цих територій. Відтак, через масову окупацію ворогом східних частин України й постійні обстріли, спостерігались істотні проблеми з логістикою. У результаті, постійні труднощі з постачанням товарів із окупованих територій, стали причиною дефіциту товарів у магазинах у інших точках держави. Нестачу продуктів відчули практично у всіх областях України. Люди економили та купляли найнеобхідніше. Робили запаси олією, борошном, рисом та іншими крупами, боячись іще більшого подорожчання. Продовольчий колапс торкнувся й пенсіонерів та малозабезпечених, які і доти ледь виживали на мізерні доходи.

Саме криза у продовольстві й нестача фінансів зробили багатьох українців більш економними і навчили раціонально виходити з кризових ситуацій.

Дорожнеча на ряд овочів у магазинах у 2022-му: помідорів, картоплі, моркви та огірків, змусила місцевих господарів більше садити та сіяти, обробляти городи й присадибні ділянки. Цьогоріч люди продовжують садити й обробляти актуальні в цей час "Сади Перемоги" й вони вже віддячують гарним врожаєм своїм господарям.

Зараз у регіоні добре вродив урожай "другого хліба". Хто швидше цьогоріч садив картоплю, той уже зараз має нагоду радіти її молодому врожаю.

Втішаються багатим врожаєм молодої картоплі наразі на Перечинщині. Дехто з місцевих господарів поспішив посадити картоплю задовго до Великодня і уже зараз смакує натуральним продуктом з городу без ГМО. Люди кажуть, що цьогоріч садили цієї культури удвічі більше, аніж в минулі роки, аби мати свої запаси у разі непередбачуваних обставин. Одна із таких ситуацій - то дорожнеча на ряд сезонних овочів й фруктів, яка й цьогоріч спостерігається в Україні. Відзначмо, на початку сезону урожай молодої картоплі на закарпатських базарах можна було придбати від 50 гривень за кілограм. Втім, вже у червні картопля обійдеться краянам дещо дешевше - від 18-20 гривень.

Щоб посадити якомога більше картоплі та зекономити у подальшому на придбанні її за дорого із магазину, поряд з обійстями люди навіть брати мотики й лопати й переаршовували власні подвір'я. Люди шукають вільного місця, де б ще можна було щось посадити. І поки одні облаштовують клумби із квітами, інші "гарують" над створенням клумб їстівних.

Зокрема, під овочеву ділянку трансформувала свій двір і одна з мешканок Перечинщини пані Ірина. За словами газдині, вже нині картопля дала хороший врожай.

"Я садила картоплю ще до Великодня. Вже зараз беру молоденьку на їжу. Радію, що добре вродила. Також надіюсь буде хороший врожай огірків цього року та помідорів. Ходжу біля того, стараюсь, то Бог дасть, результат буде гарним", - каже газдиня.

"У когось клумби із квітами гарні у дворах, в в мене грядки із усіма овочами. Є вже цибулька своя, не купую. Насіяла всюди окропу й петрушки, благодатно посходило все", - каже Ірина.

"Та треба ходити біля городини, мучитись. Болить спина, ниють руки та ноги, але потроху із божою поміччю собі газдую та й маю із того хосен".

Нагадаємо, Причеп із гадами: на Закарпатті змій "везли" трактором до обійстя 

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber