1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Як переселенцям отримати статус ВПО: інструкція

48

Через російську агресію, чимало українців були вимушені покинути свої оселі та переїхати у більш безпечні міста.

Хтось поїхав за кордон, втім багато людей вирішують все ж залишитися в Україні, але переїжджають у регіони де немає активних бойових дій й вони можуть отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

Про це пишуть Факти.

Хто має право отримати статус ВПО?

Внутрішньо переміщена особа – це громадянин України, іноземець або людина без громадянства, яка законно перебуває на території країни і має право на постійне проживання, але змушена покинути місце проживання з огляду на такі причини:

Збройний конфлікт.Тимчасова окупація.Прояв насильства.Порушення прав людини.Природні або техногенні надзвичайні ситуації.

На отримання довідки мають право особи, які після введення Указом президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні, жили в Києві чи 13 областях:

Волинська область;Донецька область;Житомирська область;Запорізька область;Київська область;м. Київ;Луганська область;Миколаївська область;Одеська область;Сумська область;Харківська область;Херсонська область;Чернігівська область.

Як отримати довідку?

Заява подається внутрішньо переміщеною особою (зокрема й неповнолітніми дітьми – вік 14-18 років) особисто, а малолітніми дітьми (до 14 років), недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежена, – через законного представника. Також можна подати заяву у додатку Дія.

Де писати заяву для отримання довідки?

Отримати довідку переселенця можна онлайн або особисто:

подати заявку через Дію;особисто можна звернутися до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАПу), виконавчого органу місцевої ради або департаменту соціального захисту населення місцевої держадміністрації; заповнити заяву, яка формується на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг.

Як отримати статус ВПО?

Щоб отримати довідку, потрібно довести, що ви жили у населеному пункті, де почалися бойові дії.

Увага! Довідка дійсна без позначки міграційної служби. Довідка безстрокова. Якщо після переміщення змінюється місце реєстрації проживання – статус ВПО зберігається.

Оскільки для отримання довідки ВПО відмітка про реєстрацію в паспорті вже не потрібна, достатньо підтвердити проживання на території, з якої ви переміщуєтеся.

Які документи можуть довести ваше місце проживання?

Військовий квиток з відомостями про проходження військової служби;трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності;документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно;свідоцтво про базову загальну середню освіту;атестат про повну загальну середню освіту;документи про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь);довідка з місця навчання;рішення районного виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування;медичні документи;фотографії;відеозаписи тощо.

У якому разі не видають довідку?

Немає підстави для внутрішнього переміщення.Якщо надані відомості – фальшиві.Заявник втратив документи, які посвідчують його особу.

Увага! Причиною відмови може стати втрата документа, а не недоліки в ньому, тобто, якщо у паспорт не встигли вклеїти фото у 25 або 45 років, то це не причина вам відмовляти. 

Якщо у заявника відсутні докази про проживання на території, з якої він переміщається.Коли докази не підтверджують факт проживання.

Рішення про відмову у видаванні довідки – тільки письмове. Керівник уповноваженого органу підписує його, вказуючи причини відмови й порядок оскарження цього рішення.

Підстави для повторного отримання довідки.

З’явилася нова причина переміщення.

Усунуто підстави для відмови.

Відмову у видаванні довідки оскаржено у суді.

Довідка втрачена або зіпсована.

Що треба додати до заяви?

Документ, що посвідчує особу й підтверджує громадянство України чи спеціальний статус. Ксерокопії.Якщо офіційного свідоцтва про реєстрацію місця проживання немає – будь-які можливі докази, зазначені вище.

Коли довідка буде готова?

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається безоплатно в день подання заяви.Якщо відсутня помітка про реєстрацію, тоді упродовж 15 робочих днів.

Довідка ВПО в Дії

Також з 19 квітня 2022 можна оформити статус ВПО в додатку Дія.

Нагадаємо, Коли в Україні закінчиться війна: Подоляк дав оптимістичний прогноз

Підпишіться на наш телеграм канал, щоб читати новини першими 

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber