1. Головна
  2. >
  3. Суспільство

Якось пережили: на Закарпатті вже опинялись в умовах суцільної темряви

1303
Суспільство Новини Ужгорода

Закарпатцям сидіти без світла - не вперше.

Якось пережили: на Закарпатті вже опинялись в умовах суцільної темряви

Сьогоднішні військові дії у східній частині держави укотре змушують українців пройти чимало випробувань. Це стосується як продовольчої сфери, адже у магазинах через війну чимала дорожнеча. В людей не вистачає грошей навіть на те, щоб зробити запаси, подеколи, товарами першої необхідності. Як ми уже писали у попередніх публікаціях, подорожчали у результаті війни ряд продуктів у магазинах - молочна продукція, м'ясо, ковбасні вироби, яйця та навіть хліб.

Подорожчання солярки принесло за собою дорогі цьогоріч сільгоспроботи. Зросла вартість проїзду в громадському транспорті і "золотими" стали послуги за таксі.

У напруженій ситуації опинились цьогоріч у багатьох населених пунктах й через відключення електроенергії. Нагадаємо, щоб зекономити навантаження на енергосистему, у областях України ввели систему планового відключення. Із розумінням до ситуації поставились у різних громадах, й зокрема, на Перечинщині, де від 17 жовтня, за попереднім інформуванням населення, почали вимкнення вуличного освітлення.

Бережемо ресурси - допомагаємо державі

Із метою уникнення перевантажень енергосистеми й задля чимшвидших робіт із відновлення постраждалої від ворожих обстрілів енергетичної інфраструктури, обласні військові адміністрації закликали жителів раціонально використовувати енергоресурси. Людей застерегли не вмикати багато електроприладів й зазделегідь вимикати іх із розеток. Розуміючи не легку ситуацію у кожному населеному пункті розпочали економити електроенергію. Задля цього люди навіть менше звичайного стали вмикати духовки, сушарки та фени, електрочайники та й навіть перестали дивитись до пізніх годин телевізори.

Вимкнення світла понад два тижні - меегаекоеомія

У той час, коли у деяких населених пунктах електроенергію почали вимикати за чітко прописаним графіком, на чотири години, у багатьох громадах людей залишали без світла не на день чи на два. Ряд обурень із цього приводу мали місце і у мережі Фейсбук, де люди звертались й до місцевої влади та обласних енергозбутів.

Економія - добре. Та понад два тижні - це вже занадто. У непростій ситуації опинилися жителі села Зарічево на Перечинщині. Тут людей залишили без світла минулого місяця не на кілька годин ( за плановим графіком - на 4 години), а майже на два тижні. Увесь цей період без світла населення, як відзначають жителі, були у суцільній темряві та наче без рук. І було б усе легше, додають зарічівці, коли б разом з електрикою, жителів не залишили ще і без газу.

Без електрики - не без грубки та дров

Хоч цьогоріч машина дров й подорожчала, та жителі краю заготовили твердого палива до зими ще із літа і мають чим грітись, як вони відзначають. Отож дровяна грубка саме в нагоді при відключеннях електроенергії.

За словами багатьох старожилів, важкий період із постійних віялових відключень жителям регіону уже доводилось проживати. У 90-х роках електроенергію відключали систематично, аби "економити".   Люди щовечора сиділи без світла. Зі свічками учні виконували домашні завдання, господарі хатню роботу, обходили худобу. Поодинокі могли й телевізор подивитись у цих умовах - але не всі на той час могли дозволити собі електрогенератори, що працювали на бензині.

- Ми уже звикли до всіх тих відключень. Нас не злякати майже нічим. Я пам'ятаю як у свій час доводилось щодня бути без світла. І вдень відключали, і вечором аж до ранку. На той час у нас не було газу, тож доводилось грітись й варити їжу на грубці (шпаршеті). А вечорами, особливо узимку, а були зими холодні й зі снігом , не ті що зараз, мама пекла нам скибки на тому шпаршеті, - пригадує очевидці пані Марія. - Важко було без світла, та ми усе витримали й дасть Бог, зможемо пережити й сьогоднішній важкий час.

Варто відзначити, періодичні вимкнення електроенергії — звичайне або навіть звичне повсякденне явище в багатьох країнах, котрі розвиваються, де потужності з вироблення електроенергії, недостатньо фінансуються або інфраструктура погано керується. В добре керованих системах та з недостатньою пропускною спроможністю, вимкнення плануються заздалегідь і оголошуються, щоби люди могли пристосуватися, але в більшості випадків, вони відбуваються без попередження, як правило, коли частота в електромережі падає нижче «безпечної» межі.

В Україні через страйки шахтарів, руйнування вугільної галузі у 1991—1996 роках, приховану приватизацію енергетичних підприємств та бартер в енергетиці (навіть атомні електростанції отримували ядерне паливо для реакторів по бартеру), наприкінці 1990-х років відбувалися часті (щоденні за графіком) віялові вимкнення електроенергії по всій енергосистемі держави. Загроза віялових вимкнень існувала і 2016 року, коли ставалися перебої (в тому числі через блокаду окупованих територій Донецької та Луганської областей активістами) з постачанням антрациту на теплоелектростанції з українських шахт, розташованих на тимчасово окупованих Російською Федерацією, теренах Донбасу.

Читайте також:

Поділитись:
Facebook
Twitter(X)
Whatsapp
Telegram
Viber